Ciekawostki

10 Ciekawostek o Dzwinowie

Foto. Daniela Kloth / Wikipedia

Dziwnów to miasto położone w województwie zachodniopomorskim, między Morzem Bałtyckim a Zalewem Kamieńskim i Zatoką Wrzosowką. Jego część leży na wyspie Wolin, zaś druga – na Mierzei Dziwny. A to tylko część interesujących informacji, gdyż miasto skrywa ich w sobie o wiele więcej. Oto interesujące niekiedy ciekawostki o Dziwnowie.

1. Aleja Gwiazd Sportu

W Dziwnowie znajduje się Aleja Gwiazd Sportu. Usytuowana jest przy ulicy Reymonta, podziwiać można na niej mosiężne repliki medali polskich sportowców.

Wśród zaprezentowanych Gwiazd można odnaleźć te należące do między innymi Otylii Jędrzejczak, Ireny Szewińskiej, Kazimierza Górskiego. Każdego roku następują kolejne odsłonięcia, ma to miejsce podczas Festiwalu Gwiazd Sportu.

2. Park Miniatur i Kolejek

W mieście znajduje się także Park Miniatur i Kolejek. Zobaczyć w nim można repliki latarni morskich polskiego wybrzeża wykonane w skali 1:10. Najwyższa z nich, czyli replika latarni morskiej w Kołobrzegu, ma 6,48 metra wysokości. Poza latarniami w parku zobaczyć można również repliki parowozów, lokomotyw i wagonów kolejowych.

3. Miejscowość Dziwnów

Pierwsze wzmianki o miejscowości Dziwnów pochodzą z XIII wieku.

4. Martwa Dziwna

W zachodniej części Dziwnowa położone jest jezioro Martwa Dziwna – stanowi pozostałość po dawnym ujściu rzeki, wraz z otoczeniem składa się na użytek ekologiczny.

5. Kąpielisko

W Dziwnowie wyznaczone jest kąpielisko o długości ośmiuset metrów.

6. Port morski

Dziwnów jest mariną na około dwadzieścia jachtów oraz portem morskim i rybackim, do tego stanowi siedzibę gminy.

7. Stacja ratownictwa brzegowego

W 1886 roku w Dziwnowie założona została stacja ratownictwa brzegowego, która było wyposażona w wiosłowo-żaglową łódź ratowniczą i aparat rakietowo-linowy do ratowania ludzi z wysztrandowanych statków.

Jej budynek został zniszczony zimą 1912/13 roku, odbudowana została nieco dalej od brzegu w 1914 roku.

8. Most zwodzony

W Dziwnowie znajduje się most zwodzony nad Dziwną, który łączy miejscowość z wyspą Wolin.

9. Falochrony

U wejścia do portu w Dziwnowie znajdują się dwa falochrony, które mają tę samą długość 350 metrów.

10. Roza, Weneda, Korsarz

Latem z przystani pasażerskiej wyruszają trzy „pirackie” statki: Roza, Weneda oraz Korsarz zabierające turystów w 2,5-godzinne rejsy po Bałtyku. Natomiast inny statek o nazwie Victoria I kursuje do Kamienia Pomorskiego i z powrotem.