Ciekawostki

10 Ciekawostek w Skorzęcinie

fot. MariolloPL / Wikipedia

Skorzęcin – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. Liczy ok. 300 mieszkańców. Oto ciekawostki o Skorzęcinie:

1. Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski

Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się w dokumencie Kodeksu Dyplomatycznego Wielkopolski. 13 października 1392 r. król Władysław Jagiełło nadał wieś Skorzęcino klasztorowi cystersów w Lądzie.

2. Julian Łukaszewski

W Skorzęcinie w 1835 r. urodził się Julian Łukaszewski, komisarz rządu powstania styczniowego w zaborze pruskim. Z miejscowości tej pochodzili przodkowie Obersturmbannführera Waffen-SS Otto Skorzennego.

3. Jeziora Niedzięgiel i Białe

W pobliżu wsi znajdują się dwa jeziora, Niedzięgiel i Białe. Mieści się nad nimi jeden z największych kompleksów turystycznych w Polsce. Zajmuje ponad 50 ha powierzchni.

4. Ośrodek wypoczynkowy

Na terenie ośrodka wypoczynkowego utworzona została ścieżka dydaktyczna „Przygoda z przyrodą”. Ma ona długość 7 km i obejmuje 5 stanowisk z tablicami informacyjnymi. Na trasie znajduje się m. in. użytek ekologiczny Jezioro Czarne. Przeznaczona jest dla turystów pieszych i rowerowych.

5. Dłubanka

W 2016 r. na dnie Jeziora Niedzięgiel p. Adam Witczak z Gniezna znalazł drewnianą łódź, tzw. dłubankę. Znalezisko pochodzi najprawdopodobniej z X w. Ma ok. 6 m długości. Łódź znajdowała się na ok. 8,5 m głębokości.

6. Sezon letni

W sezonie letnim 2021 r. na Jeziorze Niedzięgiel powstał „WaterFun”, największy wodny tor przeszkód w Polsce. Składało się na niego ponad 100 dmuchanych elementów.

7. Folwark

Na terenie Skorzęcina istniał niegdyś folwark. Pozostałością po nim jest dwór wybudowany na początku XX w. Po II wojnie światowej mieściły się w nim biura PGR-u. Obecnie najprawdopodobniej znajduje się w rękach prywatnych.

8. Leśniczówka Skorzęcin

W latach 30. XX w. w osadzie Stary Dwór powstała Leśniczówka Skorzęcin. W budynku, który stał w jej miejscu wcześniej, zamieszkiwał leśniczy Paul Redlich. Żył on w latach 1865-1916, a jego grób znajduje się niedaleko leśniczówki.

Przy nagrobku rośnie 5 daglezji, które symbolizują każde dziesięciolecie życia leśniczego. Przed leśniczówką stoi pomnik Paula Redlicha, który nosi nazwę „Niemiecki Leśniczy Skorzęcińskich Lasów”.

9. Orla Góra

Na wzniesieniu Orla Góra (119 m n.p.m.), położonym niedaleko Skorzęcina, wybudowany został amfiteatr. W okresie letnim odbywają się tu różnorodne występy. Wzniesienie porastają dęby.

10. Szlak Piastowski

Przez Skorzęcin przebiega Szlak Piastowski. Niedaleko stąd do Grzybowa, Gniezna czy Trzemeszna, gdzie można zobaczyć zabytki związane z Piastami i początkami państwa polskiego.