Ciekawostki

10 Ciekawostek o Opolu

Opole to miasto w województwie opolskim i jego stolica, z którym przede wszystkim kojarzony jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.

To jedna z historycznych stolic Górnego Śląska i jedno z najstarszych miast w Polsce, ale można opowiedzieć o nim znacznie więcej.

1. Prawo magdeburskie

Miasto lokowane było prawem magdeburskim przed rokiem 1217 przez Kazimierza I Opolskiego. Najstarsze wzmianki pochodzą zaś z 846 roku.

2. Powiat opolski i krapkowicki

Wraz z powiatem opolskim i krapkowickim miasto tworzy tak zwaną aglomerację opolską, którą zamieszkuje ponad 315 tysięcy osób.

3. Patron

Patronem miasta jest Wojciech Sławnikowic, święty kościoła katolickiego.

4. Nazwa miasta

Nazwa miasta pochodzi od nazwy jednej z najstarszych jednostek terytorialnych, jakich używali Słowianie – tak zwanego „opola”.

5. Zabytki

W mieście znajduje się wiele zabytków, wśród których znajdują się między innymi Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego – gotycka świątynia z XV wieku, w której podziemiach zlokalizowane są groby Piastów Śląskich – Wieża Piastowska, wieża Zamku Górnego, neogotycka wieża ciśnień, Stara Synagoga, gmach Dworca Głównego.

6. Amfiteatr

Do największej atrakcji miasta należy Amfiteatr, gdzie odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, na turystów czekają również: Aleja Gwiazd Festiwalu Piosenki Polskiej, Ogród zoologiczny, który jako jedyny w Polsce umożliwia zobaczenie uchatek kalifornijskich, Rynek Starego Miasta, Most Groszowy, Opolska Wenecja.

7. 29 dzielnic

Od 2017 roku Opole podzielone jest na 29 dzielnic, które nieznacznie różnią się od 14 obrębów ewidencyjnych: Wróblin, Grotowice, Szczepanowice, Malina, Kolonia Gosławicka, Wójtowa Wieś, Bierkowice, Zakrzów, Nowa Wieś Królewska, Gosławice, Śródmieście, Półwieś, Groszowice, Grudzice.

8. Honorowi Obywatele

Opole ma swoich Honorowych Obywateli, wśród których są Maryla Rodowicz, Lech Wałęsa, Bruno Schultz, Tomasz Tomaszewski, Jerzy Buzek, Daniel Olbrychski.

9. VIII wiek

Pierwsze osadnictwo na ziemiach opolskich sięga VIII wieku. Procesowi temu sprzyjało położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych (tak zwany „szlak bursztynowy”) oraz korzystne położenie obronne.

10. Jana II Dobry

Po śmierci ostatniego Piasta opolskiego Jana II Dobrego – który zmarł bez pozostawienia dziedzica, a pochowany jest w kościele świętego Krzyża w Opolu – miasto trafiło w ręce Jerzego Hohenzollerna i pod panowanie monarchii Habsburgów.