Ciekawostki

Szop Pracz – 10 Ciekawostek

szop pracz

Szop pracz pochodzi z Ameryki Północnej i jest największym ssakiem z rodziny szopowatych. Urocza aparycja i zabawne zachowanie szopów sprawiają, że są one uwielbiane przez turystów w Kanadzie i Ameryce oraz, wbrew zakazom, dokarmiane na każdym kroku.

1. Szopy zazwyczaj są aktywne w nocy, ale z biegiem lat przyzwyczaiły się do żerowania również w ciągu dnia, a obecność ludzi w ogóle im nie przeszkadza.
Są wszystkożerne i coraz chętniej odwiedzają śmietniki na tyłach amerykańskich i kanadyjskich domów, by znaleźć pożywienie.

2. W Kanadzie problem z nieustannym apetytem kudłatych włamywaczy jest tak dotkliwy, że zaprojektowano specjalne kosze na śmieci, których szopy nie są w stanie otworzyć. Chodzi przede wszystkim o ich dobro, czyli o to, by potrafiły samodzielnie zdobyć jedzenie, nie licząc na ingerencję ze strony ludzi.

3. Szop pracz jest wyjątkowo inteligentnym zwierzęciem. Odkryto, że potrafi rozwiązywać proste zadania i pamięta rozwiązanie nawet po kilku latach.

4. Na świecie gatunek ten zwany jest jako szop amerykański. W Polsce nazywamy go szopem praczem, ponieważ u osobników żyjących w niewoli zaobserwowane charakterystyczne płukanie pokarmu.

5. Ciąża szopa trwa około sześćdziesięciu pięciu dni, a po tym czasie na świat przychodzi około od dwóch do pięciu młodych.

6. W niewoli szopy mogą żyć nawet dwadzieścia lat, ale w warunkach naturalnych często żyją tylko trzy lata. Przyczyną tej krótkowieczności jest fakt, że coraz częściej bywają tam, gdzie ludzie, i stają się ofiarami wypadków samochodowych czy polowań.

7. Krzysztof Kolumb po raz pierwszy zobaczył szopa podczas wizyty na Long Island i nazwał go psem podobnym do borsuka. Zwierzęta te tak mu się spodobały, że zabrał kilka złapanych szopów do Portugalii, jednak nie żyły tam zbyt długo. Podczas kolejnej wyprawy jego załoga żywiła się mięsem szopów.

8. Szopy często oddają mocz i kał w jednym miejscu, zaznaczając obszar żerowisk. Po jakimś czasie można zaobserwować, że zwierzęta wracają tam, by razem spać, bawić się i żerować.

9. Szopy pracze pojawiły się w Polsce siedemdziesiąt lat temu. Dziś można na nie polować, ale funkcjonują również okresy ochronne, kiedy szopy się rozmnażają i chowają młode.

10. Szopy mogą być nosicielami wścieklizny i bywają również chore na inne dolegliwości, które nie przenoszą się na ludzi.