Polska

10 Ciekawostek o Wsi Polańczyk

Polańczyk
źródło: Spars / Wikipedia

Polańczyk to wieś wczasowo-uzdrowiskowa na Podkarpaciu, która znajduje się na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Ta niewielka miejscowość, w której żyje na stałe tylko około tysiąca mieszkańców, ściąga mnóstwo Polaków ze względu na liczne uzdrowiska i zakłady lecznicze.

1. Wieś ta istniała już pod koniec szesnastego wieku, jednak wtedy jej nazwa brzmiała zupełnie inaczej. Wówczas nazywała się Polieszczańskie, a nazwa ta pochodziła od potoku Leszczyńskich.

2. Nazwa Polańczyk zastąpiła poprzednią dopiero w siedemnastym wieku, kiedy właścicielami wsi byli Polańscy. Nie uległa ona zmianom aż do dzisiaj, mimo że na przestrzeni stuleci zmieniali się jej właściciele.

3. Pod koniec osiemnastego wieku Maria Teresa, królowa Czech i Węgier, ofiarowała wiejskiej parafii osiem tysięcy złotych reńskich. Gest ten świadczył o tym, że ta niewielka wieś miała znaczenie i potencjał, które zostały zauważone przez władczynię.

4. Przed drugą wojną światową społeczność Polańczyka była konglomeratem zrzeszającym różne nacje, jednak po 1945 roku ze wsi wysiedlono ludność ukraińską i rusińską.

5. W latach sześćdziesiątych w Polańczyku nastąpił przełom, który miał już na zawsze zmienić oblicze wsi i określić jej charakter. Rozpoczęto wówczas budowę sieci uzdrowisk, które są do dziś odwiedzane przez mnóstwo ludzi z całej Polski.

6. Lecznictwo uzdrowiskowe rozpoczęto w Polańczyku w 1974 roku, a od 1999 cała wieś ma charakter uzdrowiska.

7. W Berezce koło Polańczyka znajduje się stadnina koni Karino, w której miłośnicy jeździectwa znajdą aż sześć rasowych koni i będą mogli trenować pod okiem profesjonalnych instruktorów.

8. Na Jeziorze Solińskim, które jest największym sztucznym zbiornikiem retencyjnym w Polsce, znajdują się cztery wyspy.

9. W Polańczyku znajdziemy również sporo odniesień do wiry prawosławnej i przepiękne cerkwie, które zostały w późniejszych latach zaadaptowane na świątynie katolickie.

10. Muzeum Kultury Bojków w Polańczyku należy do największych atrakcji w okolicy. Muzeum zgromadziło eksponaty, które nawiązują do kultury dawnych mieszkańców Soliny. Dzięki ekspozycjom muzealnym możemy zagłębić się w ich życie i kulturę.