10 zaskakujących ciekawostek o Toruniu
Toruń jest jednym z najstarszych, najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych polskich miast. Każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów. Toruń kojarzy się nam przede wszystkim z przepysznymi piernikami, z Kopernikiem, z nadwiślańskimi bulwarami. Jednakże istnieje wiele takich miejsc, do których przewodnicy wycieczek przeważnie nie zabierają swoich turystów, a które warto byłoby poznać, zobaczyć, odwiedzić.
Odwiedzający to miasto w szczególności skupiają się na Starówce, rzadko kiedy wypuszczają się poza jej gotyckie mury. Warto zobaczyć istniejący tutaj największy średniowieczny dzwon w Polsce. Tuba Dei, ważący ponad 7 ton, wisi w katedrze św. Janów od 1500 roku. Używany był, gdy do miasta wjeżdżali królowie. Ma on niepowtarzalny, unikatowy dźwięk, gdyż odlano go ze stopu miedzi oraz złota i srebra. Aby dzwon Tuba Dei mógł wydać z siebie swój niesamowity dźwięk, na belce, na której jest zamocowany, musi stanąć 6-8 ludzi, którzy kołyszą się na boki i poruszają belką.
Turysci przeważnie docierają do jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Toruniu, czyli do „Krzywej wieży”. Jest to chyląca się ku brukowanym uliczkom starówki baszta, która – według legendyd – ofiarowała nazwę miastu. To do niej Wisła miała zakrzyknąć słowa “Chcesz runąć? TO RUŃ!”.
Nikt zapewne nie przypuszcza, że właśnie w Toruniu zamieszkuje największa w Polsce ostoja nietoperzy! Jest tu około 500 nocków i mopków, które objęte są ochroną gatunkową. Są to bardzo pożyteczne ssaki, ponieważ zjadają ogromne ilości komarów.
Na ulicy Żeglarskiej, w miejscu dawnego miejskiego pręgierza, przy który karano nieposłusznych mieszczan, stoi obecnie pomnik sympatycznego osiołka z brązu.
Jedną z osobliwości miasta jest ukryty na Starym Mieście most, którego w z. nie widać. Most Pauliński to w zasadzie tylko nazwa jednej z toruńskich uliczek, ale jeszcze w XIII wieku w tym miejscu znajdowała się niewielka dolina, przecięta strumykiem o nazwie Podstolec.
Po wielu latach za doliną wyrosło Nowe Miasto. Potrzebne było wzniesienie przeprawy, która ułatwiłaby drogę mieszczanom oraz licznym kupcom. W ten sposób powstał most murowany, szeroki na 15 metrów. W tym miejscu Torunia kwitł przez wieki handel.
Jednak niemal dwa stulecia później strumień Podstolec zasypano, a gotycką konstrukcję istniejącego tu mostu wykorzystano jako bazę do zbudowania piwnic dla wybudowanych nowych kamienic. Dzisiaj ślady po istniejącym przed wiekami moście można oglądać jedynie podczas zwiedzania miasta.
W centralnej części najpopularniejszego toruńskiego deptaka można znaleźć liczne herby średniowiecznych miast, które zostały wmurowane w płyty chodnikoweh. Upamiętniają one największych handlowych partnerów Torunia.
Na Wieży Katedralnej możemy podziwiać niebanalny zegar o nazwie Digitus Dei, czyli Palec Boży. Zegar posiada tylko jedną wskazówkę godzinową, zakończoną dłonią z wyciągniętym palcem wskazującym. Tarcza zegara widoczna jest doskonale znad Wisły ponieważ miał on za zadanie wskazywać czas flisakom. 5-metrowa tarcza ogromnego zegara Digitus Dei jest drugą co do wielkości w Polsce.
Dlaczego najsłynniejszy toruński bulwar nad Wisłą nosi nazwę Filadelfijskiego? Co go łączy z tym amerykańskim miastem? W latach 70-tych ubiegłego wieku władze miasta podpisały umowę partnerską z włodarzami Filadelfii. Na cześć tego wydarzenia w 1977 roku zmieniono nazwę promenady. Amerykanie nie pozostali dłużni i w swym mieście ustawili pomnik Mikołaja Kopernika. Od roku 2000 Toruń i Filadelfia prowadzą ożywioną wymianę kulturalną i naukową.
Najsłynniejszy przysmak Torunia, czyli pierniki, ma ponad 700-letnią tradycję. Wypieka się go z jedynego w swoim rodzaju miodu, który zbierany jest tylko nad Wisłą w okolicach miasta. Najpopularniejszym kształtem pierników jest od wieków Katarzynka. Jej kształt jest najprawdopodobniej symbolem sześciu połączonych ze sobą medali.
Kępa Bazarowa nazywana była w XVI-XVII w Małpim Gajem, gdyż to właśnie tutaj wypędzano nierządnice z terenu miasta. Kobiety ubrane były w słomiany wieniec, sadzano je tyłem na ośle i wywożono na wyspę.
O tym, że w Toruń słynie z działalności naszego najważniejszego astronoma, Mikołaaj Kopernika, wie każdy. Na tym jednak nie kończą się toruńskie konotacje z kosmosem. To właśnie pod Toruniem, w Piwnicach, działa największy polski radioteleskop. W mieście rozwijali się również wybitni obserwatorzy i odkrywcy Wszechświata, tacy jak Aleksander Wolszczan.