Ameryka Północna

10 ciekawostek o Seattle

Pierwszym Europejczykiem, który jako pierwszy odwiedził ten obszar, zamieszkany przez rdzenne plemiona od ponad 4000 lat, był człowiek o imieniu Vancouver. To George Vancouver, znany brytyjski odkrywca, który zatrzymał się w 1792 r. podczas swojej podróży na mapę wybrzeża Pacyfiku Ameryki Północnej.

Pierwszym milionerem Seattle był operator tartaku o imieniu Henry Yesler. Pochodzący z Hagerstown, Maryland. Yesler przybył do Seattle wkrótce po tym, jak został osiedlony i zbudował pierwszy w kraju tartak parowy. Pełnił również funkcję 7. i 15. burmistrza Seattle.

Pierwszy boom wzrostu gospodarczego Seattle został zbudowany na przemyśle drzewnym. Wcześnie przybywający deweloperzy przekształcili las z drzew starszych niż 1000 lat w kłody, a następnie z frezowane drewno przygotowane do transportu do San Francisco.

Gorączka złota była największym okresem boomu w Seattle po odkryciu złota w kanadyjskim regionie Klondike w sierpniu 1896 roku. Seattle ugruntowało swoją pozycję jako punkt wyjściowy dla transportu na Alaskę i złote pola Yukon.

Było to pierwsze duże amerykańskie miasto, które miało burmistrza. Bertha Knight Landes piastowała urząd od 1926 do 1928 r. i była godna uwagi za zajęcie twardego stanowiska przeciwko korupcji. Przykładowo zwolniła szefa policji, na początek. Od tego czasu w mieście nie było żadnej innej kobiety na stanowisku burmistrza.

Podczas gdy Boeing zamknął zakłady i zwolnił 70.000 pracowników po wojnie, firma szybko na nowo stała się wiodącym światowym producentem samolotów pasażerskich.

Producent samolotów Boeing został założony w 1916 roku w byłej stoczni na brzegu jeziora Union. I wojna światowa zapoczątkowała biznes. Boeing produkował również meble, czy obudowy fonograficzne. Rozwój lotnictwa komercyjnego, II wojna światowa i wiek samolotów odrzutowych przyczyniły się do gwałtownego rozwoju firmy.

Cała centralna dzielnica biznesowa spłonęła w 1889 roku, w tak zwanym dziś Wielkim Pożarze Seattle. Zaczęło się od stolarza, który spalił klej i w wyniku czego powierzchnia 116 akrów zmniejszyła się do popiołu. Mieszkańcy miasta zdecydowali się odbudować miasto.

Seattle jest miejscem narodzin Starbucks, największej na świecie sieci kawowej. Unikatowy kubek można kupić w oryginalnym Starbucks na Pike Place Market, otwartym po raz pierwszy w 1971 roku.

Smith Tower, 42-piętrowy budynek zbudowany w 1914 roku, był niegdyś najwyższym budynkiem na zachód od Mississippi.