10 zaskakujących ciekawostek o Poznaniu
Stolica Wielkopolski Poznań od kilku lat jest uznawana za jedno z najszybciej rozwijających się miast Polski. Gospodarność jego mieszkańców i dynamika życia sprawiają, że Poznań rozkwita, a turystów przyciągają liczne atrakcje znajdujące się w tym mieście.
1. Poznań jest kolebką polskiej państwowości – to tu znajdowała się pierwsza rzeczywista stolica Polski, jego nazwa wymieniana jest w polskim hymnie, a w poznańskiej katedrze pochowani są dwaj pierwsi władcy Polski: Mieszko I i Bolesław Chrobry.
2. Międzynarodowe Targi Poznańskie to jedna z najstarszych i największych imprez wystawienniczych w Europie. Zorganizowano je pierwszy raz w 1921 roku, a na terenie Targów do dzisiaj znajduje się Wieża Górnośląska, wzniesiona w 1911 roku na Wystawę Wschodnioniemiecką zorganizowaną przez Prusaków, będąca inspiracją dla Ericha Kettelhunta projektującego wieżowce do filmu „Metropolis” Fritza Langa, którego wizja wywarła z kolei ogromny wpływ na scenografię filmu „Blade Runner” Ridleya Scotta. Dziś na Wieży umieszczona jest ażurowa iglica będąca symbolem Międzynarodowych Targów Poznańskich.
3. Stary Rynek w Poznaniu jest jednym z najładniejszych tego typu miejsc w Polsce, gdzie toczy się życie kulturalne i rozrywkowe miasta. W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia powstaje tutaj miasteczko betlejemskie – jedyna taka konstrukcja w Polsce.
4. Poznańska gwara należy do najbardziej charakterystycznych w Polsce. Mnóstwo w niej zapożyczeń z języka niemieckiego włączonych w okresie panującego tutaj zaboru pruskiego. Tylko w Poznaniu można więc zjeść sznekę z glancem – drożdżówkę z lukrem, pyry z gzikiem – ziemniaki z twarogiem, przejechać się bimbą – tramwajem lub założyć laczki – pantofle.
5. Poznań to także miasto kultowe wśród wielbicieli literatury młodzieżowej. To tutaj bowiem toczy się akcja słynnej Jeżycjady – cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz, która kamienicę zamieszkiwaną przez jej bohaterów – rodzinę Borejków umieściła w poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Mieszkańcy urokliwej secesyjnej kamienicy przy Roosevelta 5 musieli więc przez lata odpowiadać przecząco na pytania, czy mieszkają tutaj Borejkowie.
6. Nietypowym muzeum znajdującym się w Poznaniu jest jedyne w Polsce i jedno z nielicznych w Europie Muzeum Instrumentów Muzycznych, w którym możemy obejrzeć m. in. słynną szklaną harmonikę opisywana w „Dziadach” przez Adama Mickiewicza.
7. W Muzeum Narodowym w Poznaniu znajduje się z kolei obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville” – bohater jednej z najbardziej nietypowych historii kradzieży we współczesnej Polsce. W 2000 roku wyciął go z ram budowlaniec z Olkusza, który jak stwierdził, został opętany przez arcydzieło impresjonisty. Obraz ukrył w szafie i przez kilka lat tylko oglądał go w samotności. Odnaleziony dziesięć lat później obraz Moneta można znowu oglądać w Poznaniu. Jest dużo pilniej strzeżony niż w okresie kradzieży.
8. Jedną z atrakcji Poznania jest także, co dość nietypowe, centrum handlowe Stary Browar. Niesamowite wnętrza przepięknie zrewitalizowanego browaru służą nie tylko handlowi, ale także sztuce. Mieszczą się tutaj galerie obrazów oraz centrum tańca współczesnego, będące najbardziej prężnie działającym ośrodkiem tej sztuki w Polsce.
9. Na wypoczynek nad Maltę. Sztuczny zbiornik wodny o tej nazwie w Poznaniu to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców tego miasta. Wśród atrakcji znajdują się nie tylko całoroczny tor saneczkowy i narciarski, nowoczesny tor wioślarski i kajakowy będące miejscem wielu zawodów tych dyscyplin, ale też termy wodne sprzyjające wypoczynkowi.
10. W północnej części Poznania znajduje się rezerwat Morasko, w którym odkryto największy meteoryt w Polsce ważący 261 kg. Na terenie rezerwatu znajdują się kratery powstałe po upadku meteorytu.