Ciekawostki

10 Ciekawostek o Gawronach

Gawrony to charakterystyczne ptaki, które wyróżniają się czarnym upierzeniem i długim dziobem.

Należą do wyjątkowo inteligentnych zwierząt, które potrafią radzić sobie w zastanych warunkach i szybko dostosowywać.

Co warto o nich wiedzieć?

1. Gawrony

Gawrony należą do rodziny krukowatych i dzielą się na gawrony zwyczajne oraz syberyjskie. Występuje w Europie Środkowej oraz na południu Rosji.

2. Naturalne środowisko

Naturalnym środowiskiem gawronów są tereny zadrzewione, ale na przestrzeni lat ptaki te świetnie nauczyły się funkcjonowania w warunkach miejskich i niespecjalnie boją się ludzi.

3. Długość ciała

Długość ciała u dorosłych osobników może wynosić nawet 46 centymetrów, natomiast rozpiętość skrzydeł do jednego metra. Uznawane są za gatunek ptaków średnich pod względem wielkości.

4. Walor estetyczny

Największym walorem estetycznym gawronów są ich czarne pióra, które w świetle dziennym mienią się purpurowymi i granatowymi refleksami. Ich oczy mają odcień ciemnego brązu, a dziób jest szaro-czarny.

5. Zwierzęta wszystkożerne

Gawrony są zwierzętami wszystkożernymi, ale badania wykazują, że ponad 60 procent ich pokarmu stanowią rośliny. Żywią się nasionami, korzeniami, owocami, ziemniakami i zbożami. Chętnie jedzą również dżdżownice i larwy obiadów, a jeśli mają możliwość, to mniejszymi ptakami, ich jajami i małymi ssakami.

6. Inteligencja gawronów

Inteligencja gawronów przejawia się w wykorzystywaniu znalezionych przedmiotów jako narzędzi, a także umiejętności współpracowania ze sobą.

7. Pary na całe życie

Gawrony łączą się w pary na całe życie, a potem tworzą stada składające się z takich duetów. W okresie jesiennym zdarza się, że łączą się ze sobą różne grupy.

8. Gniazda w grupach

Gawrony najchętniej zakładają gniazda w grupach, dlatego zdarza się, że na jednym drzewie znajduje się nawet kilkadziesiąt gniazd. Zbudowane są one z patyków, gałęzi, sierści i błota.

9. Jaja gawronów

Jaja gawronów mają zielono-niebieski kolor i są nakrapiane brązowymi plamkami. Młode gawrony nie ruszają się z gniazda przez maksymalnie pięć tygodni i są w tym czasie karmione przez oboje rodziców.

10. Średnia długość życia

W Europie żyje od 16 do 28 milionów gawronów. Ich średnia długość życia to około 6 lat, ale rekordzista pod tym względem przeżył ponad 23 lata.