Ciekawostki

10 Ciekawostek o Borach Tucholskich

Jezioro Żabinek w rezerwacie Jezioro Ciche | Fot. Przykuta / Wikipedia

Bory Tucholskie położone są w dorzeczu rzeki Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej, stanowią jeden z największych kompleksów borów sosnowych w kraju. Przyciągają do siebie niezniszczoną naturą, zapachem sosen i możliwością spacerowania licznymi szlakami, ale to nie wszystko, co warto o nich wiedzieć. Oto interesujące ciekawostki o Borach Tucholskich:

1. Rdzenna ludność

Pierwszą ciekawostką jest to, że teren Borów Tucholskich zamieszkiwany jest przez rdzenną ludność: Borowiaków Tucholskich, Kaszubów, Kociewiaków oraz Krajniaków.

2. Zlodowacenie

Kolejna ciekawostka: rzeźba terenu to wynik ukształtowania przez ostatnie zlodowacenie. Poza sandrami występują na tym terenie pagórki morenowe, rynny, wytopiska, wydmy, doliny rzeczne.

3. Parki krajobrazowe

Na terenie Borów Tucholskich i pobliskich obszarów powstały parki krajobrazowe: Tucholski PK, Wdecki PK, Wdzydzki PK, Zaborski PK * Nadwiślański PK.

Poza nimi na terenie znajduje się również siedemnaście rezerwatów przyrody, między nimi: Bagno Grzybna, Bór Chrobotkowy, Cisy nad Czerską Strugą, Czapli Wierch, Jezioro Małe Łowne.

4. 300 000 hektarów

Powierzchnia Borów wynosi około 300 000 hektarów.

5. Dom dla zwierząt

Bory Tucholskie są domem dla wielu gatunków zwierząt, między innymi dla wilków, jeleni, saren, bobrów, bielika, puchacza, głuszca, łabędzia niemego.

6. Park Narodowy

Na terenie Borów utworzony został również Park Narodowy – założony został 1 lipca 1996 roku.

7. Dni Borów Tucholskich

Jedną z największych imprez organizowanych na Pomorzu są Dni Borów Tucholskich – to święto regionu, podczas którego w głównej mierze pokazuje się jego wspaniałą kulturę i przebogatą formę tradycji kultywowanych przez różne rzemiosła, a związane z lasem i jego otoczeniem.

8. Lasy sosnowe

Bory to w największym stopniu lasy sosnowe, jednak poza nimi występują tu również lasy liściaste: grądy, buczyny, olsy i łęgi.

9. Jezioro Wdzydze

Największym jeziorem na terenie Borów jest Jezioro Wdzydze, najgłębszym – Zbiornik Koronowski. Liczba wszystkich jezior na terytorium Borów Tucholskich wynosi około 900, mniej więcej 40 z nich to jeziora o powierzchni większej niż jeden kilometr kwadratowy.

10. Atrakcje Borów

Wśród atrakcji Borów Tucholskich, które przyciągają do nich turystów, wymienić można między innymi akwedukt w Fojutowie, kamienne kręgi we wsi Odry, możliwość pływania statkami lub jachtami na Zbiorniku Koronowskim.