Ciekawostki

10 Ciekawostek o Biologi

mikroskop

Biologia jest nauką zajmującą się życiem na Ziemi. Każdy organizm, niezależnie od jego rozmiaru powiązany jest z biologią. Istnieje wiele biologicznych faktów, które wydają się nieprawdopodobne.

Część z nich przedstawiliśmy poniżej. Oto interesujące ciekawostki biologiczne:

1. Tlen

W świadomości większości osób utrwalił się pogląd, że tlen na naszej planecie produkowany jest przede wszystkim przez lasy deszczowe Amazonii. Jest ro nieprawdą. Świeże powietrze pochodzi głownie z oceanów, a dokładnie od roślinnych organizmów morskich. Plankton, wodorosty oraz inne fotosyntezujące organizmy wytwarzają ponad połowę tlenu na Ziemi.

2. Zwierzęta morskie

Niektóre zwierzęta morskie m.in. żółwie morskie oraz łososie potrafią wyczuć pole magnetyczne Ziemi. Mogą one używać tego zmysłu do nawigacji.

3. Gleba

Choć może się tak nie wydawać, to gleba jest pełna życia. W jednej łyżeczce gleby może być więcej mikroorganizmów niż ludzi na Ziemi. Miliardy organizmów takich jak bakterie, glony, mikroskopijne owady, dżdżownice, mrówki, grzyby i wiele innych stanowią największe skupienie biomasy na planecie.

4. Banany

Banany należą do produktów, które są radioaktywne. Dzieje się tak ze względu na dużą zawartość potasu w tych owocach. Rozpadający się potas tworzy radioaktywny izotop. Nie należy się jednak zbytni martwić zatruciem popromiennym, ponieważ do jego wystąpienia człowiek musiałby w jednym momencie zjeść 10 milionów bananów.

5. Nietoperze

Nietoperze nie chorują na większość wirusów. Mogą one za to zarażać się wirusami i później je rozprzestrzeniać. Według badań nietoperze posiadają bardzo dużo genów odpowiedzialnych za aktywność przeciwwirusową

6. Warany z Komodo

Warany z Komodo są zwierzętami często żyjącymi w odizolowaniu. W związku z tym wykształcił się u nich mechanizm posiadania potomstwa, bez konieczności posiadania partnera, czyli partenogeneza. Samica warana w Tennessee urodziła troje potomstwa bez kontaktu z samcem. Zjawisko partenogenezy występuje u mniej niż 0.1% kręgowców.

7. Mikroskop

Wynalezienie mikroskopu odegrało zasadniczą rolę w rozwoju nauk biologicznych. Dzięki temu wynalazkowi badacze mogli zobaczyć obiekty i organizmy, o których nie mieli pojęcia. W krótkim czasie zostały odkryte bakterie, czy plemniki.

8. Owca Dolly

Owca Dolly była pierwszym ssakiem sklonowanym z użyciem komórki dorosłego osobnika. Owieczka przyszła na świat 5 lipca 1996 roku w Instytucie Roslin w Szkocji. Zmarła 7 lat później na raka płuc. Wykazano, że specyficzny nowotwór, wywoływany przez retrowirusa JSRV nie był powiązany z klonowaniem.

9. Naczynia krwionośne

Zbyt duża ekspozycja na słońce może spowodować nie tylko oparzenia słoneczne, ale także prowadzić do długoterminowych uszkodzeń naczyń krwionośnych skóry. Ich powrót do poprawnego funkcjonowania może trwać od 4 do nawet 12 miesięcy.

10. Ptaki

Ptaki mogą usłyszeć nadciągające tornado. Dzięki temu mogą odlecieć w razie zagrożenia ii powrócić do swoich gniazd po ustaniu wiatru. Naukowcy wykazali to zjawisk na przykładzie odmiany lasówek, której to przedstawiciele ostrzegają przed tornadem infradźwiękami.