Ciekawostki

10 atrakcji w Tomaszowie Mazowieckim

Tomaszów Mazowiecki znajduje się w województwie łódzkim i jedną z największych ciekawostek o tym miejscu jest bezpłatna komunikacja miejska.

Nie brakuje tam również miejsc wartych odwiedzenia.

1. Rezerwat Niebieskie Źródła

Rezerwat został utworzony aby chronić tak piękne miejsce jakim są niebieskie źródła kresowe znajdujące się w środku lasu. Widok zapiera dech w piersi ponieważ barwa wody jest magiczna. W zależności od pogody można oglądać różne jej barwy. Woda jest tam tak czysta, iż porównywana jest do tej na lazurowym wybrzeżu.

Spacer do tych źródeł może zająć 20 minut, jeśli ktoś lubi dłuższe wędrówki to oczywiście jest tam też dłuższa trasa. Jak rezerwat to oczywiście nie brakuje tam roślin i zwierząt. Spośród 70 gatunków ptaków najbardziej liczne są tam kaczki krzyżówki.

2. Skansen Rzeki Pilicy

Jedyny w Polsce skansen, który został poświęcony rzece. Zazwyczaj skanseny kojarzą się ze strzechą i starymi domami. Tutaj tego nie zobaczymy. Oprócz ekspozycji poświęconej tradycjom młynarstwa dużą uwagę zwracają ekspozycje militarne. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się schron oraz ciągnik artyleryjski Luftwaffe.

Panie zapewne zwrócą uwagę na budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin. Przepięknie zdobiona fasada cieszy oko. Warto wspomnieć, że skansen znajduje się niespełna kilometr od Niebieskich Źródeł co daje nam możliwość zobaczenia tych dwóch atrakcji jedna po drugiej.

3. Groty Nagórzyckie

Groty Nagórzyckie to nieczynna kopalnia piasku kwarcowego, ponownie otworzona dla zwiedzających w roku 2012. Podziemna trasa obejmuje szlak o długości około 160 km i można ją przejść z przewodnikiem, który opowiada o historii tego miejsca, wtrącając ciekawostki i legendy związane z tą kopalnią.

Największa grota została nazwana „Salą Królewską” i liczy sobie 30 metrów długości, 3 metry wysokości oraz 25 metrów szerokości. Atrakcja godna polecenia dla fanów podziemnych tras, również znajduje się w pobliżu Skansenu i Niebieskich Źródeł, oddalona zaledwie o 4 km.

4. Kolorowe fontanny na Placu Kościuszki

W upalne dni mieszkańcy i turyści mogą liczyć na odrobinę ochłody. Jednak dopiero wieczorem i nocą fontanny robią spektakularne wrażenie swoim oświetleniem. Coraz liczniej pojawiają się w Polskich miastach jak również w Tomaszowie Mazowieckim by przyciągać turystów.

5. Pomnik Tadeusza Kościuszki

Pomnik Tadeusza Kościuszki znajduje się na placu o tym samym imieniu w centralnej części miasta i jednym z ulubionych miejsc mieszkańców. Odsłonięcie tego pomnika miało miejsce w setną rocznicę jego śmierci. Przeszedł gruntowną renowację w 2014 roku.

6. Armata w Parku Rodego

Park miejski im. dr Jana Serafina Rodego jest miejscem wypoczynku zarówno mieszkańców jak i turystów. W parku znajdują się dwa pomniki. Jeden upamiętnia postać dr Rodego, drugi natomiast poległych żołnierzy i to przed tym pomnikiem znajduje się armata, która brała udział w walkach.

7. Arena Lodowa

Coś dla miłośników zimy i szybkiej jazdy. Jest to pierwszy całoroczny tor łyżwiarski. Arena umiejscowiona jest nad rzeką Pilicą. Co ciekawe na jesień odbywa się tam międzynarodowy festiwal „Love Polish Jazz”. Robi wrażenie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

8. Muzeum Regionalne w Pałacu Ostrowskich

Co roku przyciąga coraz więcej turystów. Obiekt ten powstał jako letnia rezydencja rodziny Ostrowskich. Wielokrotnie przebudowywany został wzbogacony o piętrową wieżę i oranżerię. Służył rodzinie do II wojny światowej, później został zrekonstruowany i dzisiaj znajduje się tam Muzeum Regionalne posiadające ciekawe wystawy etnograficzne, archeologiczne, przyrodnicze.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też komnaty Antoniego Ostrowskiego (gabinet, salon i widokowy pokój letni) udostępnione dla zwiedzających. Nadal znajdują się tam meble, obrazy i pamiątki, które niegdyś należały do tego arystokraty.

9. Kościół św. Antoniego Padewskiego

Kiedyś mały kościółek, dzisiaj rozbudowany duży kościół z dwiema pięknymi wieżami. Wewnątrz możemy podziwiać zabytkowy chór z organami, drewnianą ambonę czy tablicę upamiętniającą duchownych służących tej parafii.

Budowla w stylu neorenesansowym składa się z trzech naw i przepięknych drewnianych ołtarzy. Warto zobaczyć ten kościół chociażby dla samej architektury.

10. Zabytkowy ratusz miejski

Wybierając się kawałek dalej od kościoła napotkamy zabytkowy ratusz – ozdoba Tomaszowa Mazowieckiego. Wrażenie robi przede wszystkim wnętrze i hol z kolumnami oraz zabytkowa sala posiedzeń, w której znajduje się galeria dla zwiedzających.

Obecnie mieści się tam Urząd Miasta i budynek nadal spełnia swoją rolę jako siedziba magistratu.