Polska

10 atrakcji w Łazienkach Królewskich

fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Palmiarnia w Łazienkach Królewskich to przeszklony obiekt, na którego terenie znajdują się nie tylko egzotyczne rośliny, ale również Centrum Edukacji Ekologicznej.

Po modernizacji sprzed kilku lat na jej terenie zastosowano najnowsze technologię, czyniąc z palmiarni wielką atrakcję w nowym stylu. To nie tylko miejsce, w którym można podziwiać niespotykane w tej części Europy rośliny, ale również dobrze spędzić czas w większym gronie.

Co warto o niej wiedzieć?

1. Palmiarnia

Palmiarnia znajduje się w północno-wschodniej części Łazienek Królewskich, a dokładnie na terenie tak zwanego folwarku.

2. Wysokie drzewa egzotyczne

Wyższa część konstrukcji przeznaczona jest do przechowywania wysokich drzew egzotycznych. W części niższej znajdują się mniejsze rośliny, takie jak drzewka laurowe i cytrusowe, a także sala dydaktyczna.

3. Modernizacja

Modernizacja palmiarni i dostosowanie jej do obecnych celów kosztowało ponad milion złotych.

4. Centrum Edukacji Ekologicznej

W Centrum Edukacji Ekologicznej znajduje się strefa relaksacyjna z tak zwaną „zieloną biblioteką”, pracownia ekologiczna oraz strefa malucha, w której można spędzać czas w gronie rodzinnym.

5. Drzewka cytrynowe

Na terenie palmiarni można zobaczyć drzewka cytrynowe, drzewka pomarańczowe, laurusy, fikusy, almy oraz róże chińskie.

6. Warsztat tkacki

W warszatcie tkackim na terenie warszawskiej palmiarni znajdują się stare krosna wykonane z drewna.

7. Centrum Edukacji Ekologicznej

W Centrum Edukacji Ekologicznej odbywają się liczne warsztaty i zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Warto wcześniej zapoznać się z harmonogramem i skorzystać z okazji, by poszerzyć swoją wiedzę albo nabyć nowe umiejętności.

8. Spacer z Adrenaliną Po Łazienkach Królewskich

Wieczorny Spacer z Adrenaliną Po Łazienkach Królewskich to doskonała okazja, aby poznać legendy na temat tego miejsca i zobaczyć wszystkie obiekty podświetlone w efektowny sposób. Okazuje się, że wiele z nich kryje niesamowite tajemnice.

9. Praktyczna Szkoła Ekologii

Praktyczna Szkoła Ekologii na terenie palmiarni obejmuje sześć spotkań, podczas których można dowiedzieć się sporo o ruchu zero waste i wykształcić proekologiczne nawyki.

10. Starą Pomarańczarnią

Oryginalna palmiarnia w tym miejscu powstała w drugiej połowie XIX wieku. Dopiero wówczas pierwszy obiekt tego typu na terenie Łazienek nazwano Starą Pomarańczarnią.