Ciekawostki

10 atrakcji w Borach Tucholskich

Bory Tucholskie to jeden z piękniejszych regionów Polski.

Prastary las i unikalna szata roślinna łączy się tu z bogactwem akwenów wodnych, będących okazją do niezwykłych przeżyć.

Okolica obfituje w atrakcje z zakresu rekreacji, edukacji i etnografii.

1. Dni Borów Tucholskich.

To impreza o ogromnym rozmachu, której celem jest pokazanie zalet regionu. Święto ściąga miłośników przyrody i folkloru z wielu krajów. Wiele ciekawych i nietypowych akcji jak Wystawa Psów Rasowych Myśliwskich czy wystawa pojazdów zabytkowych. Impreza trwa od 13 sierpnia.

2. Wycieczka do rezerwatów przyrody.

Poznanie reliktowych okazów rzadkich roślin i ptaków.
Unikalny rezerwat cisów. Prastary las sosnowy z nietypowym poszyciem. Gdzie indziej tego nie znajdziecie.

3. Kręgi Kamienne

Kręgi Kamienne w Odrach pochodzących z epoki I-III e. n.e. Nadal prowadzone są tam wykopaliska i odkrycia nowych reliktów nieznanej historii. W kurhanach odkryto ponad 600 pradawnych grobów. Miejsce o niezwykłej mocy.

4. Spływy kajakowe

Spływy kajakowe organizowane przez koła miłośników tego sportu. Rzeka Brda i Wda tworzą ciekawe szlaki kajakowe. Również tor wodny w Kamionce o dł. 71 km pozwala na spływy i indywidualne wyprawy kajakiem.

5. Akwedukt w Fojutowie

Akwedukt w Fojutowie to jedna z ciekawszych atrakcji. Zbudowany 1848 roku na wzór akweduktów rzymskich. Bardzo ciekawa budowla o historycznej konstrukcji.

6. Jezioro Charzykowskie

Jezioro Charzykowskie to wspaniałe miejsce regat jachtowych i sportów wodnych. Obszerna powierzchnia jezior sprawia, że co roku można zobaczyć wiele ciekawych imprez wodnych.

7. Rezerwat Grzybna

Rezerwat Grzybna i obserwacja stanowiska bardzo rzadkiego żurawia popielatego to gratka dla prawdziwych miłośników przyrody. Niekoniecznie tylko dla ornitologów.

8. Atrakcje wodne

Możliwość wielu atrakcji wodnych na jeziorze Wdzydze i Zbiorniku Koronowskim. Akwen idealny do pływania kajakiem, jachtem i rowerem wodnym. Również wygodna plaża.

9. Hydroelektrownia

Hydroelektrownia w miejscowości Samociążek. Warto ją obejrzeć, ponieważ jest ich niewiele nie tylko w Polsce ale i na świecie.

10. Grzybobranie

Grzybobranie w Borach Tucholskich to raj dla grzybiarzy. Na pewno nie wrócą z pustymi koszami, bo są to lasy bardzo zasobne w grzyby i jagody.