40 Najlepszych Atrakcji w Żywcu i okolicach 2023

Ratusz w Żywcu
fot.: Jan Mehlich / Wikipedia

Żywiec i jego okolice to miejsce pełne pięknych krajobrazów i interesujących atrakcji. W tym artykule przedstawimy dziesięć najlepszych atrakcji w Żywcu i jego okolicach, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym regionie. Na liście znajdują się zarówno zabytki architektury, jak i przyrodnicze atrakcje, które na pewno przypadną do gustu turystom o różnych zainteresowaniach. Przedstawione w artykule atrakcje zostały wybrane na podstawie opinii turystów oraz ich popularności w regionie. Zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem i odkrycia uroków Żywca i jego okolic. Zobacz też najlepsze atrakcje w Żywcu dla dzieci.

1. Pałac Habsburgów

Pałac Habsburgów to prawdziwa perła architektoniczna. Został zbudowany w epoce baroku, ale ostateczny kształt uzyskał w okresie historyzmu. Tak jakby architekci nie mogli się zdecydować, w jakim stylu go zaprojektować. Stąd ta eklektyczna mieszanka stylów. Z jednej strony, to pałac królewski, ale z drugiej – teraz jest w nim szkoła.

Adres: Zamkowa 4

2. Park Zamkowy

To piękny park krajobrazowy otaczający Stary Zamek. Powstał już w XVII wieku i pierwotnie miał charakter parku włoskiego. A czas nie stoi w miejscu, tak jak i park się rozwijał, i teraz jest to wspaniały zabytkowy park zamkowy, zwanym także Parkiem Habsburgów. Oczywiście, park to nie tylko piękna roślinność, ale także atrakcje, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie i fontanny. Można tam spędzić całe dnie.

3. Muzeum Miejskie – Stary Zamek

Oryginalnie zamek powstał już około XV wieku i był jednym z pierwszych zamków w regionie. A od 2005 roku, jest to siedziba Muzeum Miejskiego w Żywcu. Muzeum to ciekawe i warto odwiedzić. Można tam zobaczyć wystawy stałe i czasowe, ale także skorzystać z wirtualnego zwiedzania. I w sumie, to może lepiej, że to już nie zamek, tylko muzeum, bo pomyśl, jak trzeba by było odkurzać te wszystkie sale zamkowe.

Adres: Zamkowa 2

4. Mini zoo

masz zamiar odwiedzić Mini Zoo w Żywcu? No pewnie, nic tylko brać rodzinę, dzieci i w drogę! Tutaj będziecie mogli podziwiać całą rzeszę zwierzątek hodowlanych, może nawet posłuchać, jak koguty się kłócą o panie kury. A wszystko to w pięknym zabytkowym Parku Zamkowym. Są tutaj krowy, kozy, kaczki, króliki i wiele innych.

Adres: Wincentego Witosa 11

5. Muzeum Browaru

To jedno z tych miejsc, które nasuwa się jako pierwsze skojarzenie, gdy w grę wchodzi miasto Żywiec. Nic w tym jednak dziwnego. Dla wielu turystów jest ono atrakcją, która jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Warto wspomnieć, że browarnictwo w Żywcu sięga swoją historią aż średniowiecza. To wyjątkowo ciekawe miejsce dla entuzjastów piwa, którzy pragną dowiedzieć się, jak wyglądają poszczególne etapy produkcji i jakie są metody. Każdy z gości będzie mógł wziąć również udział w degustacji piw. Wielkim plusem miejsca jest fakt, że w środku można fotografować. W tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń, a miejsce zasługuje na kilka pamiątkowych ujęć.

Adres: Browarna 88

6. Góra Żar

A jeśli chcesz zaznać mocnych wrażeń, to polecamy Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Z jednej strony masz ekstremalne hulajnogi, z drugiej – kolejkę linowo-terenową. A na górze? Restauracja, kramy z pamiątkami, bike park, a nawet lot paralotnią. I wierzcie nam, te widoki, aż serce się kraje.

Adres: Górska 21, Międzybrodzie Żywieckie

7. Jaworzyna 864m n.p.m.

Bardzo przyjemna trasa. Jest wysoka na 861 metrów i całkowicie pokryta lasem. Na szczycie stoi kapliczka.

8. Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej

Żywiecki Park Krajobrazowy to kolejne miejsce, które przypadnie do gustu zwłaszcza tym osobom, które szczególnie cenią sobie odpoczynek blisko natury i raczej w zacisznym miejscu. Park został oddany do użytku zwiedzający w 1986 roku i od tej pory jest jednym z tych miejsc, które cieszą się największym uznaniem wśród mieszkańców i osób przyjezdnych.

Adres: Łączna 2a, Kocoń

9. Domek Chiński

Turyści ukochali sobie również Domek Chiński, czyli zabytkową altanę, która powstała w XVIII wieku. To tradycyjny element architektury ogrodowej, który obecnie ściąga turystów również ze względu na umieszczoną na parterze kawiarnię oraz galerię, która znajduje się na piętrze.

Adres: Dworcowa 3

10. Golgota Beskidów

Jest to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą posmakować kawałka historii. W 2001 roku ksiądz Stanisław Gawlik postanowił postawić na górze Matyska Krzyż Milenijny oraz drogę krzyżową, która składa się z 14 stacji. Oczywiście, że nie wszyscy muszą być zainteresowani duchowością, ale warto odwiedzić to miejsce chociażby po to, żeby zobaczyć ten imponujący krzyż.

Adres: Góra Matyska, Radziechowy

11. Dolina Zimnika

Przejdźmy teraz do Doliny Zimnika w Leśniance. To miejsce jest wręcz magiczne! Miejscowi nazywają je nawet „Perłą Beskidów”. I rzeczywiście, kto raz odwiedzi Dolinę Zimnika, już nigdy nie zapomni tych malowniczych krajobrazów. Co tam można zobaczyć? Przede wszystkim góry, lasy, potoki i rzeki, a także różne gatunki roślin i zwierząt. No i oczywiście, można tam zrobić sobie wiele pięknych zdjęć.

Adres: Leśnianka

12. Park Miniatur

To gratka dla entuzjastów architektury. Miejsce wyjątkowe, w którym można podziwiać miniatury 23 budowli znajdujących się w mieście. Warto jednak pamiętać, że miejsce jest udostępnione turystom wyłącznie od maja do końca października.

Adres: Park Zamkowy w Żywcu

13. Bulwar nad Sołą

Żywiec to malownicze miasto, które usytuowane jest pomiędzy Beskidem Żywieckim oraz Beskidem Małym, tuż nad rzeką Sołą. To idealne miejsce na wielogodzinne spacery na łonie natury, ale także możliwość poznania miasta od strony historycznej.

Adres: Węgierska Górka

14. Aquapark Leśna

To miejsce, gdzie można się wspaniale bawić i odpocząć. Jeśli chcesz poczuć się jak na wakacjach, to właśnie tutaj musisz przyjechać! W aquaparku znajdziesz mnóstwo atrakcji, takich jak zjeżdżalnie, baseny, jacuzzi czy sauny. A jeśli nie lubisz wody, to zawsze możesz skorzystać z siłowni. Wszystko, co potrzebujesz, to dobry humor i chęć do zabawy.

Adres: Świętego Michała Archanioła 570, Leśna

15. Parafia Narodzenia NMP w Żywcu

Jeśli szukasz kościoła z piękną, gotycką płaskorzeźbą Zaśnięcia Matki Boskiej, to trafiłeś w dziesiątkę! Kościół ten, dawniej parafialny, został zbudowany w XV wieku i rozbudowany w latach 1582-1583. Co prawda wystrój wnętrza jest już barokowy, ale za to wieża jest nadal wysoka i ozdobiona galerią na szczycie.

Adres: Zamkowa 2, Żywiec

16. Rynek

Kolejne miejsce na mapie miasta, które mieszkańcy nie bez powodu uważają za jedno z najważniejszych miejsc. To właśnie tutaj odbywają się kulturalne imprezy i eventy przyciągające mieszkańców oraz turystów z różnych stron. To wyjątkowe miejsce również ze względu na obecność ratusza pochodzącego z XIX wieku, który nawet dzisiaj jest główną siedzibą władz. To urocze miejsce otoczone malowniczymi kamieniczkami. Do dyspozycji zwiedzających są również urocze knajpki i kawiarnie.

17. Aleja Zbójników

Aleja Zbójników to jedna z atrakcji Węgierskiej Górki, gdzie można znaleźć coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jesteś fanem wspinaczki po skałach, czy po prostu lubisz dobrze zjeść. Po trudach wspinaczki na pewno zechcesz zaspokoić swoje głodne brzuchy, a w okolicy nie brakuje restauracji i knajpek. Możesz skosztować tradycyjnej polskiej kuchni lub spróbować coś bardziej wyszukanego. Warto też odwiedzić w pobliżu wodospad w Sopotni Wielkiej, który z pewnością przyprawi Cię o zawrót głowy!

Adres: Węgierska Górka

18. Wodospad w Sopotni Wielkiej

Wodospad w Sopotni Wielkiej to jedna z piękniejszych atrakcji przyrodniczych w Polsce. Jeśli lubisz dźwięk szumów wodnych i malownicze krajobrazy, to koniecznie musisz tam pojechać. Woda z potoku Sopotnia tworzy tam piękny, okrągły basenik i potężne spienione kaskady, a wokół rosną lasy, które dodają całości jeszcze więcej uroku. Idealne miejsce, by odpocząć od zgiełku miasta i zanurzyć się w naturze!

19. Amfiteatr Pod Grojcem

To miejsce, gdzie działa na pełnych obrotach kultura, rozrywka i rekreacja. Tu można zobaczyć różnego rodzaju spektakle, koncerty, kabarety czy też wydarzenia sportowe. Ma zadaszoną scenę, dwie garderoby i dużą widownię. Słyszałem, że miejsc siedzących na widowni jest całkiem sporo, więc nie ma obaw, że się nie zmieścisz! Niestety, w tej chwili nie wiadomo, kiedy odbędzie się kolejne wydarzenie w tym miejscu, więc trzeba mieć trochę cierpliwości.

Adres: Grojec 50

20. Jezioro Żywieckie

Zdecydowanie warto udać się nad Jezioro Żywieckie, zwłaszcza w porze letniej. To przepiękny zbiornik wodny usytuowany w przepięknej scenerii, w której nie brak zielonych łąk i malowniczych gór. Miejsce przyciąga amatorów wodnych sportów, którzy chętnie popływają kajakami, ale także podejmą kurs windsurfingu czy żeglarstwa. Warto podkreślić również obecność pensjonatów, ośrodków wczasowych i domków kempingowych. Amatorzy spokojnego wypoczynku mogą nad Jeziorem Żywieckim postarać się o krótkoterminowe licencje wędkarskie i oddać się swojemu ulubionemu zajęciu. Choć Jezioro Żywieckie jest zbiornikiem sztucznym i zostało stworzone wyłącznie ze względów bezpieczeństwa, dziś jest ulubionym miejscem rekreacji i wypoczynku. Turyści kochają tutaj przyjeżdżać bez względu na porę roku.

21. Hala Rysianka

Hala Rysianka w Beskidzie Żywieckim to obszerna polana, na której spotyka się wiele zwierząt, w tym… rysie! Nic dziwnego, że nazwa pochodzi od tego drapieżnika. Polana ma wysokość od ok. 1150 do 1260 m n.p.m., co daje wspaniały widok na okolicę. Wiadomo, że to nie jaskinia, ale warto o tym miejscu wspomnieć, bo można tutaj wyciągnąć się na łące i posłuchać, jak przyroda odgrywa swoją symfonię.

Adres: Beskid Żywiecki

22. Jaskinia Malinowska 1080 m n.p.m.

Jaskinia Malinowska, położona na wysokości 1080 m n.p.m. w Wiśle, to miejsce, w którym krasnoludki, sowy i nietoperze czują się jak w domu. I może właśnie dlatego nie ma tam żadnych ludzi – nie chcą przeszkadzać w tych dzikich imprezach! Słyszałem, że to jaskinia typu lodowego, ale jak tam wejdziecie, to z pewnością nie poczujecie się jak na mroźnej dyskotece. Po prostu – przygotujcie się na przygodę!

Adres: Wisła

23. Kuligi w Beskidach

Czyli taka góralska wersja romantycznej przejażdżki, tylko że na białym puchu. Tam czekają na was prawdziwi górale, zimowa biesiada i… kozackie widoki!

Adres: Bracka 51, Żywiec

24. Porąbka-Żar S.A. Zespół elektrowni wodnych

Ale gdzie na kuligi, tam i do Porąbki-Żar trzeba się udać! A co tam? No cóż, Porąbka-Żar S.A. to nic innego, jak zespół elektrowni wodnych… Dlaczego więc tam? No przecież żeby zobaczyć te wodne elektrownie, co tu dużo mówić. Tak więc jeśli chcecie zobaczyć coś, co działa na prąd, a nie chcecie tego robić w swoim mieszkaniu, to zapraszamy do Porąbki-Żar!

Adres: Energetyków 9, Międzybrodzie Bialskie

25. Hala Bieguńska

A co tam robimy? Cóż, można po prostu przyjść i podziwiać widoki, można też poćwiczyć, pobiegać, a nawet zorganizować jakiś event. Także jeśli ktoś chce poćwiczyć na wysokości, to zapraszamy do Żabnicy, na Halę Bieguńską!

Adres: Żabnica

26. Pałacyk Myśliwski Habsburgów

Pałacyk ten został wybudowany na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga na polanie Przysłop w latach 1897-1898. Zanim trafił na swoje dzisiejsze miejsce w centrum miasta, służył Habsburgom jako baza wypadowa podczas polowań w okolicznych lasach. Obiekt ten ma nie tylko piękny wygląd, ale i ciekawą historię.

Adres: Lipowa 4A, Wisła

27. Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

A jeśli już jesteśmy w Beskidach, to dlaczego nie zatrzymać się w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu? Tam na pewno znajdziecie wiele interesujących atrakcji. A co to za miejsce? Ośrodek organizuje różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, w tym koncerty, wystawy, spektakle teatralne czy seanse filmowe. Ale uwaga! Jeśli się tam wybierzecie, to może się okazać, że zapomnicie o czasie, bo tam zawsze jest coś ciekawego do zobaczenia.

Adres: aleja Wolności 4, Żywiec

28. Inwałd Park – 5 Parków Tematycznych

jeśli ktoś ma ochotę na dawkę zabawy i adrenaliny, to polecam Inwałd Park – 5 Parków Tematycznych w Inwałdzie. To miejsce, gdzie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Park oferuje wiele atrakcji, takich jak zjeżdżalnie, park linowy, czy dmuchane zamki. No i jakby tego było mało, to można też tam spotkać postacie z bajek i filmów, co na pewno ucieszy najmłodszych.

Adres: Wadowicka 169, Inwałd

29. Park Zdrojowy w Jaworzu

Ten park ma długi historyczny rodowód – już w XIX wieku przyciągał kuracjuszy z całego regionu. No i jak można się domyślić po nazwie, znajdują się w nim źródła mineralne, które mają właściwości lecznicze. Ale to nie wszystko – jest tu też wiele miejsc do spacerowania, relaksu i podziwiania przyrody. I wszystko to w otoczeniu zabytkowych budynków i pałacyku. No i jeszcze jedna rzecz – w parku znajdują się przepyszne restauracje, więc można tu nie tylko wyleczyć ciało, ale i nakarmić duszę!

Adres: Jaworze

30. Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Przechodząc teraz do Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego – tutaj mamy do czynienia z dużym obszarem przyrody chronionej. Można tu podziwiać charakterystyczne skałki piaskowcowe, lasy, jaskinie i wiele innych ciekawych elementów krajobrazu. Ale to nie wszystko – ten park to również raj dla turystów pieszych i rowerowych. Można tu spędzić całe wakacje wspinając się na szczyty, przechodząc przez doliny i podziwiając piękne widoki. I nie zapomnijmy o pysznym jedzeniu, które można znaleźć w pobliskich gospodach.

Adres: Beskidzka 3, Szczyrk

31. Leśny Park Niespodzianek

Ten park to przede wszystkim miejsce dla dzieci – pełen atrakcji, zabaw i niespodzianek (jak sama nazwa wskazuje). Dzieciaki mogą tu skakać na trampolinach, jeździć na gokartach, wdrapywać się na wieże i mostki, a nawet spotkać dinozaura! Ale spokojnie, nie ma powodów do paniki – dinozaur jest tylko rzeźbą. No i oczywiście, jak w każdym parku, można tu znaleźć wiele miejsc, gdzie można zjeść coś pysznego.

Adres: Zdrojowa 16, Ustroń

32. Kolej linowa Polana Strugi – Hala Szczawiny – stacja górna

Czy wiesz co to jest? To takie urządzenie, które zabiera Cię w górę i w dół, a nie jest to winda ani schody. To Kolej linowa Polana Strugi – Hala Szczawiny – stacja górna w Korbielowie! Nie no, serio, to taki środek transportu dla tych, którzy chcą szybko i wygodnie dostać się na szczyt góry Pilsko. A stacja górna znajduje się na Hali Szczawiny, a więc będziesz mieć piękny widok na okolicę.

Adres: Sitki 8, Korbielów

33. Wodospad na potoku Glinne

Wiesz co jest jeszcze wyżej niż stacja górna tej kolejki? No przecież wodospad na potoku Glinne w Korbielowie! Tak, tak, to prawdziwe dzieło sztuki natury. Woda leje się z góry jakby chciała powiedzieć: „hej, patrzcie na mnie, jestem niesamowita!”. A Ty, kiedy tam dotrzesz, możesz odpowiedzieć: „wiem, wiem, ale ja też jestem niesamowity, bo mnie tu przywiozło to cudeńko zwaną kolejka linową”.

Adres: Korbielów

34. Hala Miziowa, Korbielów

Trasy narciarskie, wyciągi orczykowe, a nawet schronisko PTTK! Zimą śnieg, góry, narty – to jest to, co lubimy! A latem? No, pewnie trzeba poszukać czegoś innego, ale na pewno znajdziesz coś dla siebie. A może zamiast wędrować, zdecydujesz się na jazdę rowerem? Korbielów i okolice to przecież raj dla rowerzystów!

Adres: Adres: Korbielów

35. Pomnik Reksia

To pomnik małego psa z polskiego kreskówkowego serialu, który jest popularny w Polsce. Pomnik jest odlany z brązu i waży 130 kilogramów. Możesz zobaczyć Reksia stojącego na tylnych łapach i trzymającego jedną z przednich łap przy pysku, a drugą wskazującego na fontannę. Fontanna jest w kształcie przeciętego na cztery części jajka. Wiem, że to brzmi dziwnie.

Adres: Bielsko-Biała

36. Park Linowy Trollandia Góra Żar

Teraz czas na coś bardziej ekstremalnego – Park Linowy Trollandia Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim! Ojej, to brzmi jak bardzo męcząca wspinaczka. Ale to tylko połowa prawdy! Park Linowy to świetna zabawa dla osób, które lubią ryzyko i adrenalinę. Możesz przejść 10 różnych przeszkód na trasie zielonej, która jest przeznaczona dla początkujących. Innowacyjny system asekuracji pozwala Ci pokonać trasę bez konieczności przepinania się karabinkiem, ale nie zapominaj o odpowiedzialności i technikach utrzymania równowagi, bo inaczej zjedziesz z drzewa szybciej niż mysz z dziury!

Adres: Górska 21, Międzybrodzie Żywieckie

37. Tor Saneczkowy

Teraz czas na coś lżejszego – Tor Saneczkowy w Bielsku-Białej. O, to już brzmi przyjemnie! Tor Saneczkowy to miejsce, w którym możesz poczuć się jak na zjeżdżalni wodnej, ale zamiast wody jest śnieg. Jest to świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wyobraź sobie, jak zaczynasz jazdę, a Twoje włosy robią się takie statyczne, że wyglądasz jak Einstein po dziesięciu szklankach kawy! Ale nie martw się, to tylko efekt przygody na torze saneczkowym!

Adres: Skalna 58, Bielsko-Biała

38. Geo-Park Glinka

Geo-Park to miejsce, w którym możesz poznać historię regionu, w którym się znajdujesz. Możesz zobaczyć ekspozycje, które przedstawiają historię Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, a także zobaczyć geologiczne eksponaty, takie jak wapienie i skały osadowe. Cóż, może to nie brzmi jak najbardziej emocjonująca atrakcja turystyczna, ale kto wie, może będziesz miał szczęście zobaczyć skamieliny dinozaurów? O, już wiem! To jest jak w filmie „Jurassic Park”, ale bez dinozaurów! Zawsze można sobie wyobrazić, że tam stoją w tle i kiwają głowami.

Adres: Glinka 4

39. Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia

Na koniec mamy Park Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia w Inwałdzie. O, to brzmi jak prawdziwa przygoda! Dinolandia to miejsce, w którym możesz zobaczyć różne modele dinozaurów w naturalnej wielkości. Możesz poczuć się jak w prehistorycznym świecie, w którym żyły te olbrzymie stworzenia. To miejsce jest również idealne dla dzieci, ponieważ mogą się bawić w różnych atrakcjach, takich jak skakanie na trampolinie lub jazda na motorówkach. Cóż, to z pewnością brzmi jak dobra zabawa dla całej rodziny, ale nie zapominaj, że dinozaury nie są już na Ziemi od milionów lat, więc nie należy ich traktować jak zwierzęta z zoo!

Adres: Wadowicka 167, Inwałd

40. Naukotechnika w Świnnej

To kolejne miejsce, które stanowi świetną zabawę edukacyjną zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. To centrum naukowe, w którym nie brakuje stanowisk do wykonywania samodzielnych doświadczeń, stałych wystaw, pokazów oraz warsztatów, w trakcie których poprzez zabawę będzie można wypełnić głowę cennymi informacjami.

Adres: Wspólna 13, Świnna

4.6/5 - (liczba ocen: 16)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.