10 Najlepszych Atrakcji w Żywcu i okolicach

Ratusz w Żywcu
źródło: Jan Mehlich / Wikipedia

Żywiec to miasto znajdujące się w południowej Polsce, które wielu osobom kojarzy się wyłącznie z produkcją piwa. Historia oraz szereg atrakcji dostępnych w mieście to coś więcej niż ulubiony w wielu przypadkach trunek. Żywiec to miasto turystyczne, które każdego roku przyciąga turystów również ze względu na Jezioro Żywieckie.

Mówi się, że swoją nazwę zawdzięcza historycznemu zdarzeniu, podczas którego doszło do pojmania żubra żywcem właśnie. Żubr został ofiarowany księciu oświęcimskiemu, który następnie nadał miastu herb z tym właśnie zwierzęciem. Obecnie miasto jest zamieszkane przez ponad 30 tysięcy osób.

1. Żywiec to malownicze miasto, które usytuowane jest pomiędzy Beskidem Żywieckim oraz Beskidem Małym, tuż nad rzeką Sołą. To idealne miejsce na wielogodzinne spacery na łonie natury, ale także możliwość poznania miasta os strony historycznej. Przy ulicy Zamkowej znajduje się przepiękny zamek, którego historia sięga XV wieku. Na przestrzeni dziejów stanowił zarówno fortecę obronną, następnie luksusową rezydencję, by koniec końców stać się własnością Habsburgów, którzy doprowadzili zamek do takiego stanu, jaki możemy podziwiać obecnie. Dzisiaj jest siedzibą Muzeum Miejskiego i miejscem, którego nie można przeoczyć, poznając to fantastyczne miasto.

2. Zdecydowanie warto udać się nad Jezioro Żywieckie, zwłaszcza w porze letniej. To przepiękny zbiornik wodny usytuowany w przepięknej scenerii, w której nie brak zielonych łąk i malowniczych gór. Miejsce przyciąga amatorów wodnych sportów, którzy chętnie popływają kajakami, ale także podejmą kurs windsurfingu czy żeglarstwa. Warto podkreślić również obecność pensjonatów, ośrodków wczasowych i domków kempingowych. Amatorzy spokojnego wypoczynku mogą nad Jeziorem Żywieckim postarać się o krótkoterminowe licencje wędkarskie i oddać się swojemu ulubionemu zajęciu. Choć Jezioro Żywieckie jest zbiornikiem sztucznym i zostało stworzone wyłącznie ze względów bezpieczeństwa, dziś jest ulubionym miejscem rekreacji i wypoczynku. Turyści kochają tutaj przyjeżdżać bez względu na porę roku.

3. Żywiecki Park Krajobrazowy to kolejne miejsce, które przypadnie do gustu zwłaszcza tym osobom, które szczególnie cenią sobie odpoczynek blisko natury i raczej w zacisznym miejscu. Park został oddany do użytku zwiedzający w 1986 roku i od tej pory jest jednym z tych miejsc, które cieszą się największym uznaniem wśród mieszkańców i osób przyjezdnych. Na terenie parku znajdują się jaskinie oraz słynny Wodospad w Sopotni Wielkiej. Można tutaj podziwiać wiele chronionych gatunków roślin, m.in. czosnek syberyjski, zarzyczkę górską, pełnika europejskiego czy widłaka alpejskiego. Przy odrobinie szczęścia będzie można również spotkać kilka gatunków chronionych ptaków, np. myszołowa czy jastrzębia.

4. Muzeum Browaru w Żywcu to jedno z tych miejsc, które nasuwa się jako pierwsze skojarzenie, gdy w grę wchodzi miasto Żywiec. Nic w tym jednak dziwnego. Dla wielu turystów jest ono atrakcją, która jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Warto wspomnieć, że browarnictwo w Żywcu sięga swoją historią aż średniowiecza. To wyjątkowo ciekawe miejsce dla entuzjastów piwa, którzy pragną dowiedzieć się, jak wyglądają poszczególne etapy produkcji i jakie są metody. Każdy z gości będzie mógł wziąć również udział w degustacji piw. Wielkim plusem miejsca jest fakt, że w środku można fotografować. W tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń, a miejsce zasługuje na kilka pamiątkowych ujęć.

5. Rynek to kolejne miejsce na mapie miasta, które mieszkańcy nie bez powodu uważają za jedno z najważniejszych miejsc. To właśnie tutaj odbywają się kulturalne imprezy i eventy przyciągające mieszkańców oraz turystów z różnych stron. To wyjątkowe miejsce również ze względu na obecność ratusza pochodzącego z XIX wieku, który nawet dzisiaj jest główną siedzibą władz. To urocze miejsce otoczone malowniczymi kamieniczkami. Do dyspozycji zwiedzających są również urocze knajpki i kawiarnie.

6. Park Miniatur w Żywcu to gratka dla entuzjastów architektury. Miejsce wyjątkowe, w którym można podziwiać miniatury 23 budowli znajdujących się w mieście. Warto jednak pamiętać, że miejsce jest udostępnione turystom wyłącznie od maja do końca października.

7. Warto udać się do Żywieckiego Parku Etnograficznego, który jest stosunkowo młodą atrakcją oddaną w ręce turystów dopiero w 2012 roku. Miejsce klimatyczne i bardzo ważne pod względem edukacji. Przemierzając park będzie można podziwiać beskidzką wieś, kuźnię oraz chaty chłopów. Warto również zainteresować się warsztatami organizowanymi na terenie parku. Do dyspozycji mamy warsztaty z malowania na szkle, ceramiczne oraz warsztaty ze zdobienia przedmiotów.

8. Naukotechnika w Świnnej to kolejne miejsce, które stanowi świetną zabawę edukacyjną zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. To centrum naukowe, w którym nie brakuje stanowisk do wykonywania samodzielnych doświadczeń, stałych wystaw, pokazów oraz warsztatów, w trakcie których poprzez zabawę będzie można wypełnić głowę cennymi informacjami.

9. Żywiec to miasto naszpikowane zabytkami z różnych epok. Do najważniejszych należą Stary Zamek z XV wieku oraz Nowy Zamek z wieku XIX wieku. Turyści ukochali sobie również Domek Chiński, czyli zabytkową altanę, która powstała w XVIII wieku. To tradycyjny element architektury ogrodowej, który obecnie ściąga turystów również ze względu na umieszczoną na parterze kawiarnię oraz galerię, która znajduje się na piętrze.

10. Pod koniec XIX wieku w Żywcu postanowił zamieszkać Karol Stefan Habsburg. Pałac Habsburgów to jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić. W środku można podziwiać przepiękną salę balową oraz lustrzaną. Wystrój wnętrz zachwyca pod względem artystycznym. Ciekawostką jest, że od 2001 do 2012 roku w pałacu mieszkała córka Karola Olbrachta, księżna Maria Krystyna Altenburg.

4.6/5 - (liczba ocen: 16)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.