Polska

Wrocław: Zaczarowana stolica Dolnego Śląska

Zaczarowana stolica Dolnego Śląska

Wrocław przez wielu turystów nazywany jest zaczarowaną stolicą Dolnego Śląska. Nie ma w tym stwierdzeniu ani krzty oszustwa, miasto to bowiem nie tylko może poszczycić się niesamowitą historią, barwnymi anegdotami, ciekawymi zabytkami ale i również licznymi atrakcjami przeznaczonymi dla wczasowiczów w różnym wieku. Co koniecznie należy zobaczyć przebywając we Wrocławiu i jego najbliższych okolicach?

1. Najciekawsze zabytki we Wrocławiu

Wrocław słynie przede wszystkich z ciekawych zabytków – jest ich tu bez liku i jeden weekend to stanowczo zbyt mało czasu aby dokładnie poznać je wszystkie. Najbardziej charakterystycznym punktem starego miasta we Wrocławiu jest Rynek. Jest on bardzo okazały (jego powierzchnia to niespełna cztery hektary) – zaledwie trochę jest mniejszy od tego znajdującego się w centrum Krakowa.

Dawny plac targowy, z ratuszem pośrodku, otaczają ze wszech stron barwne kamienice pochodzące z różnych epok. Część z nich posiada bardzo atrakcyjne zdobienia, zwłaszcza na ścianach frontowych. W centralnej części starego rynku we Wrocławiu dumnie wznosi się budynek ratusza, który może poszczycić się największą wieżą ratuszową w całym kraju – sięga ona wysokości aż sześćdziesięciu sześciu metrów. Pierwszy etap rozwoju wrocławskiego rynku przypada na początek czternastego wieku, jednak przez kolejne wieki stale był on przebudowywany i zmieniał swój wizerunek.

Spacerując po rynku we Wrocławiu, koniecznie należy zarezerwować sobie przynajmniej chwilę czasu na to, aby dokładnie przyjrzeć się ratuszowi oraz poznać jego historię. Zanim budynek osiągnął swój ostateczny wygląd, koncepcja jego budowy była kilkukrotnie zmieniana. Ta wyjątkowa gotycka budowla składająca się z dwóch kondygnacji budowana była przez niemal dwa i pół wieku.

Długi okres budowy ratusza umożliwił nabranie przez tę budowlę niesamowitego charakteru. Piękno ratusza doceniane było przez wielu gości z całej Europy i świata, którzy na przestrzeni wieków mieli okazję gościć w jego murach – zarówno w celach służbowych jak i prywatnych. Pod ratuszem usytuowana jest jedna z najstarszych restauracji, jakie działają w Europie. Warto wstąpić do niej na smaczny obiad.

Bardzo ciekawym miejscem, jakie znajduje się na mapie Wrocławia, z całą pewnością jest Ostrów Tumski. Niegdyś był to samodzielny gród obronny otoczony rozlewiskiem Odry, jednak przy rozwoju miasta, został on włączony do jego granic i połączony z nim mostem.

Spacerując po Ostrowie Tumskim czuć w tutejszych budowlach ducha historii. Co prawda, większość ze znajdujących się tu budynków znacznie ucierpiała w wyniku działań wojennych, to jednak dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się je odbudować i przywrócić im dawny blask – najbardziej okazałymi budowlami są między innymi kościół Świętego Krzyża oraz katedra pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Ciekawym obiektem jest również miejscowe Muzeum Archeologiczne, które od ponad wieku gromadzi eksponaty związane z historią rozwoju miasta.

2. Kultura i sztuka we Wrocławiu

Przez niemal cały rok we Wrocławiu odbywają się liczne koncerty, wystawy oraz wydarzenia kulturalne, na które przyjeżdżają goście z całego świata. Najwięcej imprez, zwłaszcza tych o charakterze plenerowym odbywa się we Wrocławiu w czasie letnich wakacji szkolnych. Pełen program wydarzeń można znaleźć między innymi na stronie internetowej miasta.

Wśród najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych imprez kulturalnych jakie odbywają się cyklicznie na terenie Wrocławia wymienić z całą pewnością należy Jazz nad Odrą. Impreza ta zaliczana jest do najbardziej kultowych festiwali muzyki jazzowej jakie odbywają się na terenie naszego kraju. W ciągu roku odbywają się dwie edycje festiwalu – wiosenna w marcu oraz jesienna w październiku.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również największa impreza muzyki żeglarskiej jaka odbywa się na terenie miasta. Są to Szanty we Wrocławiu, które tradycyjnie organizowane są w marcu. Jest to ogólnopolski zlot miłośników piosenki żeglarskiej. Podczas trwania festiwalu można na scenie zobaczyć największe gwiazdy muzyki tego rodzaju oraz początkujących artystów. Odbywa się również szereg mniejszych imprez towarzyszących – w tym przede wszystkim liczne konkursy i atrakcje dla najmłodszych.

Kwiecień to również miesiąc zdominowany we Wrocławiu przez wydarzenia muzyczne. Odbywa się wówczas w mieście Festiwal Piosenki Aktorskiej. Cała impreza składa się z kilku mniejszych wydarzeń, wśród których z pewnością trzeba wymienić przegląd konkursowy młodych wykonawców oraz koncert galowy. Festiwal ten odbywa się we Wrocławiu od niemal czterdziestu lat.

3. Rozrywka dla osób w różnym wieku

Wrocław słynie nie tylko z ciekawych zabytków i znanych festiwali. Miasto to ma do zaoferowania szereg ciekawych atrakcji turystycznych, które przeznaczone są dla turystów w różnym wieku. Najmłodsi z pewnością ucieszą się z wizyty na jednym z licznych placów zabaw.

W mieście działa również wiele placów zabaw o podwyższonym standardzie, na którym dzieci mogą bawić się pod czujnym okiem doświadczonych opiekunów. Dla dorosłych życie we Wrocławiu zaczyna się zazwyczaj późnym wieczorem. Liczne restauracje zlokalizowane na malowniczych uliczkach zapraszają gości do relaksu i odpoczynku.