20 Wskazówek Dotyczących Podróżowania z Dzieckiem
Podróżowanie z dzieckiem może wydawać się nie lada wyzwaniem. Z drugiej strony może okazać się wyjątkowo spędzonym, wspólnym czasem i pamiątką na lata. Kluczem jest dobre zaplanowanie i wzięcie pod uwagę okoliczności podróży, które w przypadku dziecięcego towarzystwa, mogą znacząco różnić się od podróżowania osób dorosłych.
Opisane poniżej wskazówki przedstawiają podejście przygotowane do podróży z dziećmi, pozwalają spojrzeć na świat ich okiem i radzą, co zrobić, aby spędzić wspólny czas jak najlepiej.
1. Rozmowa z dzieckiem
Wydawać by się mogło, ze rozmawianie przy planowaniu rodzinnego wyjazdu to oczywistość. W tym przypadku nie chodzi jednak o zwykłą rozmowę, a o poinformowanie dziecka o naszych planach, szczególnie jeśli podejmujmy się jakiejś podróży po raz pierwszy. Przykładowo, jeśli nigdy wcześniej nie lecieliśmy z dzieckiem samolotem, warto opowiedzieć mu o lataniu i o wszystkim, co będzie się działo. To zapewni dziecku potrzebne poczucie bezpieczeństwa i spokoju.
2. Lista rzeczy do zabrania
Każda podróż rozpoczyna się od pakowania, które nie zawsze należy do najłatwiejszych czynności. Może przysporzyć problemów, gdy sami musimy spakować się do jednej walizki, a w sytuacji podróżowania z dzieckiem, rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać jest jeszcze więcej. Pomocą może być stworzenie prostej listy, z której następnie sukcesywnie będzie się wykreślać spakowane przedmioty, bez obawy o pominięciu któregoś z nich.
3. Własny bagaż dziecka
Podróżowanie stanowi świetną okazję do nauki dziecka odpowiedzialności. Możemy powierzyć mu zadanie spakowania ważnych dla siebie pluszaków lub zabawek w określonej przestrzeni, takiej jak mały plecak. Maluch będzie musiał zdecydować, które rzeczy są mu najbardziej potrzebne, a z których zrezygnuje.
4. Odpowiednie dokumenty i ubezpieczenie
Szczególnie, gdy planujemy podróż zagraniczną, warto przed wyjazdem sprawdzić ważność dokumentów dziecka tak, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie podróży lub po dotarciu do wybranego miejsca. Kolejnym słusznym krokiem jest zapoznanie się z ofertą możliwych do wykupienia ubezpieczeń, które mogą okazać się dużą pomocą w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieplanowanych zdarzeń.
5. Obowiązki jako atrakcja
Jeśli wybieramy się w podróż jakimkolwiek środkiem komunikacji publicznej, stwórzmy z tego atut naszej wycieczki. Stałe punkty przejazdu pociągiem, czy autobusem można zamienić w atrakcje. Pozwólmy dziecku kupić lub skasować bilet, sprawdzić rozkład jazdy, obserwować i – w zależności od wieku – czytać nazwy mijanych przystanków lub zauważać różnice między nimi. To z pewnością będzie dla niego nowe i ciekawe zadanie.
6. Przyzwyczajanie do podróży od najmłodszych lat
Im szybciej dziecko zacznie wykonywać jakąś czynność, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ją polubi. Tak samo jest z podróżowaniem. Jeśli zaczniemy stopniowo przyzwyczajać pociechę do częstych wyjazdów, tym większą frajdę będzie z tego czerpać.
7. Dostosowanie podróży do wieku
W nawiązaniu do opisywanej wyżej porady, ważne jest także, aby typ podróży dopasować do tego, jak duże jest dziecko. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od krótszych i bliższych wycieczek po to, aby następnie zacząć organizować kilkudniowe wyjazdy w dalsze regiony kraju lub za granicę.
8. Różnorodne przekąski
Czasem podróż trwa kilka godzin, a nie zawsze w trasie jest możliwość zakupu czegoś do jedzenia. Wskazówką wartą zapamiętania jest zabranie ze sobą różnych przekąsek, które oprócz dostarczania energii mogą być tez sposobem na znużenie w podróży. Jabłka pokrojone w gwiazdki, kruche ciasteczka w kształcie zwierzątek, czy kolorowe mini kanapki to tylko kilka pomysłów na zdrowe jedzenie, które może dostarczyć zabawy.
9. Higiena w podróży
Będąc dzieckiem, łatwo ubrudzić się czymkolwiek dlatego w podręcznym wyposażeniu powinny znajdować się też podstawowe środki, które pomogą w zachowaniu higieny w podróży. Mokre chusteczki to podstawa, a przydatny może być również żel antybakteryjny i koszulka na zmianę.
10. Komfortowy odpoczynek
Kolejną ważną do zaspokojenia potrzebą w podróży jest sen. Dotyczy to również dzieci, które mimo ogromnych pokładów energii, potrzebują największej ilości snu. Warto zaopatrzyć się w wygodną poduszkę lub zagłówek turystyczny, który pozwoli ułożyć się w wygodnej pozycji nawet w aucie, pociągu czy samolocie. Na rynku dostępnych jest wiele poduszek turystycznych w dziecięce wzory tak, aby mogły cieszyć również oko.
11. Przemyślane ubranie
Jeśli chodzi o strój dostosowany do wyjazdu powinien on być przede wszystkim wygodny dla dziecka i nie krępujący ruchów. Warto ubrać malca na tak zwaną „cebulkę”, czyli założyć kilka warstw, które można ubierać lub zdejmować w zależności od temperatury.
12. Przerwy na trasie
W przypadku, gdy podróżujemy własnym transportem i możemy elastycznie zarządzać czasem, warto zatrzymać się w trakcie drogi na krótkie, ale częstsze postoje. Ten czas można wykorzystać tez na szybką, rodzinną gimnastykę.
13. Książki do słuchania
Świetnym sposobem na zwalczenie nudy w podróży jest słuchanie audiobooków. Wsłuchiwanie się w wybraną opowieść zapewni rozrywkę całej rodzinie i dostarczy ciekawych tematów do rozmowy.
14. Kreatywne zabawki
Zabawki zawsze skutecznie działają, jeśli zależy nam na zajęciu uwagi dziecka. Im bardziej zróżnicowane i dostosowane do wieku dziecka, tym lepszy efekt przyniosą. W podróży szczególnie dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawki magnetyczne, które można przyczepić do specjalnej planszy bez obaw, że pogubią się przy gwałtowniejszym ruchu.
15. Atrakcje na miejscu
Ważnym elementem udanej wycieczki są atrakcje, które oferuje wybrana przez nas destynacja. Miejsce, do którego się wybieramy powinno być przyjazne dla dzieci, a w okolicy dobrze, aby znajdowały się atrakcje, które mogą być szczególnie ciekawe dla naszej pociechy. To zapewni pozytywne wrażenia, które zapadną w pamięć na długo, zarówno dla rodziców i dzieci.
16. Miejscowe ciekawostki
Aby miejsce wyjazdu stało się jeszcze ciekawsze dla naszych dzieci, warto przygotować się wcześniej i poszukać ciekawostek, dotyczących danego miejsca. Ważne, aby były one dostosowane do wieku dziecka. Może to być jakaś lokalna legenda albo łatwe, obce słowo, jeśli wybieramy się za granicę.
17. Grupy w mediach społecznościowych
Jeśli brakuje weny i nie wiemy, gdzie warto wybrać się w podróż z dzieckiem, dobrym pomysłem jest poczytanie wpisów na grupach i forach osób z większym doświadczeniem. Na początku może to być dobre źródło inspiracji, które pozwoli uniknąć wyjazdu w niesprawdzone miejsce.
18. Korzystanie z otoczenia
Gdy nie mamy pomysłów na zabawy z dzieckiem w trakcie podróży, wystarczy wykorzystać to, co znajduje się wokół. Zazwyczaj będzie to całkiem nowe, nieznane otoczenie, w którym wiele jest do odkrycia. Jadąc samochodem można liczyć inne, przejeżdżające auta, a w miejscu docelowym wybrać się na pobliski plac zabaw.
19. DIY w naturze
Podróżując nad morze, w góry czy nawet do lasu, wszędzie można zaobserwować inną roślinność. Zbieranie polnych kwiatów, układanie kamyczków, czy budowle z piasku to zabawy, do których potrzebne są nam jedynie dary natury. Dla dziecka będzie to radość z odkrywania tego, co nowe i jednoczesny kontakt z naturą na świeżym powietrzu, czyli samo zdrowie.
20. Pamiątkowe zdjęcia
Zdjęcia z podróży to nie tylko wspaniała pamiątka, ale też dobry pomysł na wspólną zabawę. Kreatywne pozy, śmieszne miny i wspólne wygłupy całą rodziną na pewno spodobają się dzieciom, a i rodzicom przysporzą radości. Umieszczenie takich zdjęć w albumie i wracanie do nich w chłodne, jesienne wieczory będzie miłym powrotem do wspomnień z wyjazdu.