Wideofilmowanie w podróży

Wideofilmowanie

Nagranie wideo z podróży to świetny sposób na ożywienie wspomnień i podzielenie się swoją podróżą z innymi.

Bez względu na to, czy nagranie wideo tworzone jest we współpracy ze sponsorem, czy po prostu dla własnej przyjemności, prawdopodobnie będziesz potrzebował najlepszej możliwej jakości.

Jak tworzyć filmy z podróży, które ludzie faktycznie będą chcieli oglądać

Standardowy format wideo w Europie ma 25 klatek na sekundę (fps), a w epoce filmu przed aparatami cyfrowymi, 24 klatki na sekundę miały sens. 24 zdjęcia w ciągu sekundy są wystarczająco szybkie, aby uchwycić większość akcji. Oczywiście podczas spaceru film może się nieco rozmywać, ale nikt tak naprawdę tego nie zauważa.

Dzisiaj jednak gra się zmieniła.

Rozpowszechnienie tanich aparatów cyfrowych i nowoczesnego oprogramowania do edycji, a także niedrogich, urządzeń pamięci masowej, pozwala robić zdjęcia w dowolnym formacie. HD, 4K.

Pojemność pamięci masowej

Jedna minuta wideo zajmuje:

60 MB: 720p HD przy prędkości 30 klatek na sekundę (najmniejszy wybór opcji iphone).
130 MB: 1080 HD przy 30 klatkach na sekundę (ustawienie domyślne)
200 MB: 1080 HD przy 60 klatkach na sekundę
375 MB: 4k

Nie zalecam nagrywania 4k wideo na Twoim telefonie z kilku powodów, ale głównie dlatego, że potroi rozmiar każdego filmu wideo. To dość szybko staje się problemem z magazynowaniem. Drugim, ważniejszym powodem, dla którego należy używać 4k z ostrożnością jest to, że trudniej jest edytować taki film.

Liczba „1080” w 1080p to liczba linii rozdzielczości poziomej w pojedynczej klatce wideo – w tym przypadku ponad tysiąc. 4k wideo ma 4 razy więcej linii rozdzielczości niż 1080, co oznacza, że wygląda fantastycznie, ale będzie również unicestwiać każdy procesor graficzny i pamięć RAM w konfiguracji komputera, który nie może obsłużyć tak wiele informacji wizualnych, tj. laptop w podróży. Chyba, że masz Maca Pro lub inny droższy komputer.

Świetny film wideo z podróży powinien robić jedną rzecz naprawdę dobrze. Nie próbuj podsumowywać całej podróży i nie pokazuj każdej rzeczy, którą zrobiłeś. Wybierz jeden temat i pokaż go.

Jeśli jesteś nieśmiały, nie martw się. Niektóre z najlepszych filmów z podróży nie mają w sobie nawet ludzi, nie mówiąc już o twarzy. Czasami sam krajobraz jest najpiękniejszą rzeczą, jaką można nakręcić.

Jaki film nagrać

Klip wideo krajobrazowy wymaga dużo więcej pracy i precyzji technicznej, ale jeśli masz cierpliwość, niech krajobraz będzie gwiazdą podróży.

Planuj, dokąd idziesz. Staraj się zaplanować swoją podróż tak wcześniej, jak to tylko możliwe, aby mieć dobry pomysł na to, jaki rodzaj filmu wideo zrobisz. Znajomość celu podróży pomoże Ci zaplanować ważne elementy filmu z wyprzedzeniem i zacząć budować ciekawą narrację.

Jeśli podróżujesz do Indii i chcesz skupić się na lokalnej kuchni, zaplanuj kilka głównych miejsc, w których będziesz jeść i w jakiej kolejności. Możesz zacząć od jedzenia ulicznego i kręcić aż do wymarzonego pełnego posiłku.

Zrób kanał na YouTube, jeśli chcesz zrobić bardziej osobisty i nieformalny film. Na kanale jesteś gospodarzem podróży, rozmawiacie bezpośrednio z publicznością i od czasu do czasu dajemy komentarze i aktualizacje.

Potrzebujesz aparatu z ekranem skierowanym do Ciebie, abyś mógł zobaczć, gdzie jesteś w kadrze. Dobry i tani jest np Panasonic Lumix G7.

Lokacja, lokacja, lokacja

Wybranie betonowego budynku przy placu budowy nie będzie dla ludzi inspiracją.

Zwróć uwagę również na to, co znajduje się w tle.

Robienie krótkich i długich ujęć

Historia musi być opowiedziana z różnych perspektyw. Rób zbliżenia, szerokie plany, kręć detale, ludzi, zwierzęta, ciekawe kompozycje kolorystyczne.

4.4/5 - (liczba ocen: 21)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.