Podróże

Urlop zimowy – propozycje spędzenia

Ile osób, tyle pomysłów na spędzenie zimowego urlopu. Amatorów sportów zimowych, spacerów i innych atrakcji wśród śnieżnego puchu nie brakuje, ale są też tacy, którzy wolą wybrać zupełnie inny klimat – pełen słońca i wysokich temperatur.

Urlop zimowy – propozycje spędzenia

Termin zimowego urlopu

Kiedy za oknami robi się szaro, z niecierpliwością czekamy na zimę i śnieg, który ożywia krajobraz oraz umożliwia uprawianie sportów zimowych. Opady śniegu nie zawsze przychodzą wtedy, gdy rozpoczyna się kalendarzowa zima, ale zwykle można się ich spodziewać z nastaniem nowego roku. Początek kalendarzowej zimy to zawsze 22 grudnia, a koniec to 21 marca. Jest to czas, w którym koniecznie trzeba zaplanować urlop, aby naładować akumulatory i wytrwać do letnich wakacji.

Najatrakcyjniejsze miejsca zimowego wypoczynku w Polsce

Zakopane – zimowa stolica Polski to nie tylko liczne trasy narciarskie, ale również górskie szlaki i możliwość zapoznania się z miejscowym folklorem. Od niedawna do odwiedzenia zachęcają pobliskie Chochołowskie Termy, które są największym kompleksem tego typu na Podhalu.

Nie brakuje tu tras do narciarstwa biegowego, a przyjeżdżając w odpowiednim terminie można podziwiać skoczków narciarskich rywalizujących w konkursie Pucharu Świata. Bukowina Tatrzańska i Białka Tatrzańska to przede wszystkim wspaniałe trasy zjazdowe.

Warto wybrać się również w Bieszczady, a w szczególności do Ustrzyk Dolnych – w okolicach funkcjonują stacje narciarskie i trasy biegowe. Szklarska Poręba słynie także z tras biegowych i możliwości uprawiania skituringu, chociaż i tutaj nie brakuje nartostrad oraz snowparku. Często pomijana Kotlina Kłodzka z ośrodkiem narciarskim Czarna Góra i Zieleńcem ma bogatą ofertę na zwolenników sportów zimowych oraz pięknych krajobrazów.

Ośrodki zimowe za granicą

Można zdecydować się na ciepłe wakacje zimą, ale na zwolenników sportów zimowych i widoków pełnych śniegu czekają ośrodki w Austrii z doskonałą infrastrukturą. Najbliżej Polski jest usytuowany region Schaldming Dachstein, a do popularnych miejsc zaliczają się: Zell am See, Saalbach czy Bad Gastein.

Trudno odmówić sobie spędzenia czasu w bajecznej Karyntii. Ciekawe ośrodki znajdują się w miejscach przygranicznych. I tak jednego dnia można korzystać z uroków szwajcarskiego Zermatt i włoskiego Cervinia Breuil. Trasy biegną również od francuskiego Morzine po szwajcarski Champéry, leżących w regionie Les Portes du Soleil. Trudno nie wspomnieć o włoskich Dolomitach i takich regionach jak Trentino.

Kierunki urlopu dla zmarzluchów

Każdy wyjazd, a tym bardziej urlop spędzany za granicą, to spory wydatek. W przypadku niewielkich braków finansowych budżet można tymczasowo podreperować, korzystając z pożyczki online, jaką proponuje np. Money Man. Wybierając ciepłe kraje zimą, dodatkowa gotówka zawsze się przyda.

Wyspy Kanaryjskie, a przede wszystkim Teneryfa i Fuerteventura, to częsty cel zimowych podróży ze względu na stosunkowo niedużą odległość. Egipt również cieszy się powodzeniem. Nasza kalendarzowa zima to także czas dalszych wojaży takich jak Madera, Kenia, Dominikana lub Tajlandia.