Podróże

Urlop zimowy – propozycje spędzenia

Ile osób, tyle pomysłów na spędzenie zimowego urlopu. Amatorów sportów zimowych, spacerów i innych atrakcji wśród śnieżnego puchu nie brakuje, ale są też tacy, którzy wolą wybrać zupełnie inny klimat – pełen słońca i wysokich temperatur.

Urlop zimowy – propozycje spędzenia

Termin zimowego urlopu

Kiedy za oknami robi się szaro, z niecierpliwością czekamy na zimę i śnieg, który ożywia krajobraz oraz umożliwia uprawianie sportów zimowych. Opady śniegu nie zawsze przychodzą wtedy, gdy rozpoczyna się kalendarzowa zima, ale zwykle można się ich spodziewać z nastaniem nowego roku. Początek kalendarzowej zimy to zawsze 22 grudnia, a koniec to 21 marca. Jest to czas, w którym koniecznie trzeba zaplanować urlop, aby naładować akumulatory i wytrwać do letnich wakacji.

Najatrakcyjniejsze miejsca zimowego wypoczynku w Polsce

Zakopane – zimowa stolica Polski to nie tylko liczne trasy narciarskie, ale również górskie szlaki i możliwość zapoznania się z miejscowym folklorem. Od niedawna do odwiedzenia zachęcają pobliskie Chochołowskie Termy, które są największym kompleksem tego typu na Podhalu.

Nie brakuje tu tras do narciarstwa biegowego, a przyjeżdżając w odpowiednim terminie można podziwiać skoczków narciarskich rywalizujących w konkursie Pucharu Świata. Bukowina Tatrzańska i Białka Tatrzańska to przede wszystkim wspaniałe trasy zjazdowe.

Warto wybrać się również w Bieszczady, a w szczególności do Ustrzyk Dolnych – w okolicach funkcjonują stacje narciarskie i trasy biegowe. Szklarska Poręba słynie także z tras biegowych i możliwości uprawiania skituringu, chociaż i tutaj nie brakuje nartostrad oraz snowparku. Często pomijana Kotlina Kłodzka z ośrodkiem narciarskim Czarna Góra i Zieleńcem ma bogatą ofertę na zwolenników sportów zimowych oraz pięknych krajobrazów.

Ośrodki zimowe za granicą

Można zdecydować się na ciepłe wakacje zimą, ale na zwolenników sportów zimowych i widoków pełnych śniegu czekają ośrodki w Austrii z doskonałą infrastrukturą. Najbliżej Polski jest usytuowany region Schaldming Dachstein, a do popularnych miejsc zaliczają się: Zell am See, Saalbach czy Bad Gastein.

Trudno odmówić sobie spędzenia czasu w bajecznej Karyntii. Ciekawe ośrodki znajdują się w miejscach przygranicznych. I tak jednego dnia można korzystać z uroków szwajcarskiego Zermatt i włoskiego Cervinia Breuil. Trasy biegną również od francuskiego Morzine po szwajcarski Champéry, leżących w regionie Les Portes du Soleil. Trudno nie wspomnieć o włoskich Dolomitach i takich regionach jak Trentino.

Kierunki urlopu dla zmarzluchów

Każdy wyjazd, a tym bardziej urlop spędzany za granicą, to spory wydatek. W przypadku niewielkich braków finansowych budżet można tymczasowo podreperować, korzystając z pożyczki online, jaką proponuje np. Money Man. Wybierając ciepłe kraje zimą, dodatkowa gotówka zawsze się przyda.

Wyspy Kanaryjskie, a przede wszystkim Teneryfa i Fuerteventura, to częsty cel zimowych podróży ze względu na stosunkowo niedużą odległość. Egipt również cieszy się powodzeniem. Nasza kalendarzowa zima to także czas dalszych wojaży takich jak Madera, Kenia, Dominikana lub Tajlandia.

4.7/5 - (liczba ocen: 33)

2 thoughts on “Urlop zimowy – propozycje spędzenia

  • Za tydzień jadę do Zakopca. Czy ktoś też będzie?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *