Australia i OceaniaCiekawostki

Tuvalu (Tuwalu) – ciekawostki, informacje

Tuvalu jest niezależnym krajem wyspiarskim w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W sumie jest to 9 małych wysp i wszystkie są mało zaludnione. Są one pokryte rafami. Obszar morski obejmuje kilka niezamieszkałych wysepek, które są domem wyłącznie dla ptaków. Eksperci ds. zmian klimatu przewidują, że jeśli obecne tendencje się utrzymają, Tuvalu może całkowicie zanurzyć się pod wodą za 30-50 lat. Panuje powszechna zgoda co do tego, że Tuvalu i podobne narody nie będą istnieć do końca wieku.

Tuvalu, dawniej znane jako Wyspy Ellice, to wyspiarskie państwo polinezyjskie położone na Oceanie Spokojnym, położone w Oceanii, w połowie drogi między Hawajami a Australią. Leży na wschód-północny wschód od Wysp Santa Cruz,które należą do Wysp Salomona, na południowy wschód od Nauru, na południe od Kiribati, na zachód od Tokelau, na północny zachód od Samoa oraz Wallis i Futuna, a także na północ od Fidżi.

Tuvalu składa się z trzech wysp rafowych i sześciu prawdziwych atoli.

Całkowita powierzchnia wysp Tuvalu wynosi 26 kilometrów kwadratowych.

Pierwszymi mieszkańcami Tuvalu byli Polinezyjczycy.

Tuvalu liczy 11 192 mieszkańców (2017 r.).

Naród wyspiarski Tuvalu ma najwyższe wzniesienia na wysokości zaledwie 4.5 metra nad poziomem morza. Eksperci przewidują, że jeśli poziom morza wzrośnie zaledwie o metr, wiele z najbardziej zaludnionych obszarów Tuvalu uległoby poważnym uszkodzeniom, jeśli nie całkowitemu zniszczeniu.

Tuvaluanie są bardzo zobowiązani wobec krewnych. Relacje rodzinne mają dla nich ogromne znaczenie.

W Tuvalu istnieje silna tradycja wolontariatu. Na przykład, osoby i rodziny mogą przy różnych okazjach dawać społeczności jedzenie, usługi i pieniądze. Takie okazje mogą być edukacyjnym osiągnięciem dziecka lub ślubem.

flaga Tuwalu

Funafuti, najbardziej zaludniona wyspa Tuvalu, ucierpiała z powodu poważnych susz, niedoborów wody i skażonych wód gruntowych z powodu podnoszącego się poziomu morza w ostatnich latach.

Mieszkańcy często angażują się w pozyskiwanie funduszy i szereg innych działań związanych z łączeniem zasobów. Niesamowitym aspektem jest to, że zazwyczaj dają finalny produkt takich działań tym, których najbardziej tego potrzebują. Czasami jest to sąsiednia wyspa.

Dzieci i osoby uważane za osoby o niższym statusie nie mogą przechodzić bezpośrednio przed dziećmi o wyższym statusie. Nie wolno im również stać nad nimi ani dotykać głowy.

Większość ludzi posługuje się językiem Tuvaluan, językiem polinezyjskim, z wyjątkiem mieszkańców Nui, którzy posługują się głównie dialektem gilbertańskim (Micronesian).

Chociaż wszystkie odmiany Tuvaluan są wzajemnie zrozumiałe, każda społeczność wyspiarska ma swój odrębny dialekt.

Tuvalu ma dwa języki urzędowe: Tuvaluan i angielski.

Funafuti to atol, na którym znajduje się stolica państwa wyspiarskiego Tuvalu. Jest to najbardziej zaludniony atol z 56% populacji Tuvalu. Stolica Tuvalu jest czasami podawana jako Fongafale lub Vaiaku, ale cały atol Funafuti jest oficjalnie stolicą.

Najwyższa wysokość wynosi 4,6 metra nad poziomem morza na Niulakita, co daje Tuvalu drugą najniższą maksymalną wysokość na świecie (po Malediwach).

W obrębie rodziny można zauważyć, że istnieje najbardziej ograniczona interakcja między rodzeństwem, a nawet kuzynostwem. Jeszcze bardziej zadziwiające jest to, że dzisiaj, nawet muszą się nawzajem unikać, z wyjątkiem rzeczy uważanych za najbardziej konieczne.

Najbliższymi sąsiadami są Kiribati, Nauru, Samoa i Fidżi.

Malutka wyspa – naród Tuvalu otrzymuje roczną zapłatę w wysokości prawie 4 milionów dolarów, które rząd Tuvalu otrzymuje z opłat licencyjnych od nazwy domeny kraju .tv

Jest tutaj pewny zakazany temat żartów. Żartowanie lub mówienie o funkcjach części ciała przez osoby spokrewnione, bez względu na odległość takiej relacji jest uważane za temat tabu.

Linia brzegowa wysp liczy łącznie 24 kilometry.

Południowo-pacyficzny raj Tuvalu jest najmniej odwiedzanym krajem na świecie z zaledwie 1000 turystami rocznie.

Narodowa Rada Badań Naukowych w Stanach Zjednoczonych przewidziała, że do 2100 r. poziom mórz na świecie wzrośnie o 1.40 metra z powodu zmian klimatycznych. Jeśli ta prognoza okaże się prawdziwa, rosnący poziom mórz może zniszczyć korzenie koralowców i całkowicie wymazać Tuvalu. Do 2012 r. nastąpiła już erozja wybrzeża, będąca wynikiem podnoszenia się poziomu morza, wykopów pod budowę i ekstremalnych warunków pogodowych.

Spotyka się tutaj dość dziwne relacje. Rodzice i dzieci w Tuvalu zazwyczaj nie mają serdecznych związków. Ich relacje są według tradycji odległe i niedemonstracyjne. Jednak relacje między dziadkami i wnukami, rodzicami adopcyjnymi i dziećmi adopcyjnymi oraz bratem i dzieckiem matki są zazwyczaj ciepłe i czułe.

W Tuvalu klimat jest wilgotny i gorący z średnio roczną temperaturą 30 stopni Celsjusza i ma niewielkie wahania sezonowe.

Tuvalu doświadcza dwóch różnych pór roku, pory deszczowej od listopada do kwietnia oraz pory suchej od maja do października.

Już jedna piąta 12 tysięcznej populacji Tuvalu opuściła swoje domy, aby przenieść się na większe wyspy, gdzie grunty uprawne są nadal żyzne, lub do sąsiedniej Nowej Zelandii.

Nowozelandzki Sąd dla Uchodźców wydał przełomowe orzeczenie w 2014 r., w którym przyznał prawo pobytu Tuvaluanowi Sigeo Alesanie i jego rodzinie po tym, jak zwrócili się oni o azyl, powołując się na zmiany klimatyczne i przeludnienie wśród powodów, które sprawiły, że życie na ich rodzimej wyspie stało się „nie do wytrzymania”.

W 1568 roku hiszpański nawigator Álvaro de Mendaña jako pierwszy Europejczyk przepłynął przez archipelag, widząc wyspę Nui podczas swojej ekspedycji w poszukiwaniu Terra Australis. Wyspa Funafuti została nazwana Wyspą Ellice’s Island w 1819 roku.

W grudniu 1974 r. odbyło się referendum w celu ustalenia, czy każda z wysp Gilberta i Ellice powinna mieć własną administrację. W wyniku referendum kolonia Gilberta i Ellice przestała istnieć 1 stycznia 1976 r., a powstały oddzielne kolonie brytyjskie Kiribati i Tuvalu. Tuvalu uzyskał pełną niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów 1 października 1978 roku. W dniu 5 września 2000 r. Tuvalu został 189. członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.