Konstytucja 3 Maja
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku, dziewiętnaście lat po pierwszym rozbiorze i w czasach, kiedy w Polsce panował chaos.
czytaj dalejKonstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku, dziewiętnaście lat po pierwszym rozbiorze i w czasach, kiedy w Polsce panował chaos.
czytaj dalejPiastowie zasiadali na tronie Polski od 960 roku aż do śmierci Kazimierza Wielkiego, kiedy władzę w Polsce przejął Ludwik Węgierski.
czytaj dalejMajowie byli wysoko rozwiniętą cywilizacją, która zamieszkiwała tereny dzisiejszej Ameryki Północnej i Środkowej.
czytaj dalejAlbert Einstein to dziś synonim geniusza. Najwybitniejszy fizyk w historii urodził się w żydowskiej rodzinie w Ulm, a jego ojciec handlował pierzynami.
czytaj dalejWiek XX to okres, w którym względy polityczne i przemiany społeczne zdominowały całokształt epoki. Rozpadły się wielkie cesarstwa, a na ich gruzach odrodziły się państwa narodowe.
czytaj dalejLeonardo da Vinci był jednym z największych malarzy epoki renesansu. Mona Lisa jego autorstwa nazywana jest dziś najpopularniejszym obrazem w historii.
czytaj dalejStarożytna Grecja uznawana jest za kolebkę cywilizacji europejskiej. To tam powstała myśl filozoficzna, która do dziś stanowi fundament filozofii.
czytaj dalejDedal to jedna z najsłynniejszych postaci mitologii greckiej. Słynny mit o Dedalu i Ikarze inspirował wielu twórców różnych dziedzin na przestrzeni lat.
czytaj dalejOświecenie nazywane jest epoką rozumu i filozofów. Zmiany polityczne targały Europą i resztą świata. W Polsce uchwalono drugą konstytucję na świecie.
czytaj dalejIsaac Newton jest, obok Williama Szekspira i Winstona Churchilla, najsłynniejszym Anglikiem w historii. Był miedzy innymi fizykiem, astronomem itd.
czytaj dalejXXI wiek miał być wszystkim tym, czym nie był jego poprzednik. Nowa epoka rozpoczęła się pod szyldem komputeryzacji, robotyzacji i miniaturyzacji.
czytaj dalejEgipt kojarzy się nam z niezwykłymi kurortami nadmorskimi, rafą koralową i rajem dla turystów, którzy uwielbiają zwiedzać słynne zabytki.
czytaj dalejPotrzeba matką wynalazku. Odkąd ludzie pojawili się na naszej planecie, dowodzą, że to powiedzenie jest prawdziwe.
czytaj dalejEpoka pozytywizmu przypada na drugą połowę dziewiętnastego wieku i jest jedną z najbardziej obfitujących w wynalazki i odkrycia epok.
czytaj dalejEra mezozoiczna (inaczej mezozoik). Jest to era, która rozpoczęła się ok. 252 mln lat temu, a skończyła się mniej więcej 66 mln lat temu.
czytaj dalejEra paleozoiczna (paleozoik) to pojęcie, które można rozpatrywać w dwóch znaczeniach. W ujęciu geochronologicznym jest to najstarsza era fanerozoiku.
czytaj dalejStarożytna Macedonia to antyczne państwo, które położone było na obszarze Półwyspu Bałkańskiego. Państwo to zamieszkiwane było przez lud helleński, który pochodził od Dorów.
czytaj dalejCywilizacja Indii założona została w najstarszej części Indii, czyli w dolinie Indusu. Jest to obszar dzisiejszego Pakistanu.
czytaj dalejFilozofie i religie starożytnych Indii i starożytnych Chin wzajemnie się przenikają i tworzą system, który w znacznej mierze różnił się od tych, które utworzyły się w Europie.
czytaj dalejCywilizacja starożytnych Chin rozwinęła się w dolinach dwóch dużych rzek, Huang He, zwanej Żółtą Rzeką oraz Jangcy, znanej również jako Niebieska Rzeka.
czytaj dalejStarożytny Rzym to cywilizacja, która rozwijała się w części Europy i w basenie Morza Śródziemnego. Oto ciekawostki, informacje o starożytnej sztuce Rzymu.
czytaj dalej