Ciekawostki

Turcja, Egipt, a może Maroko? Jak włączyć roaming międzynarodowy?

kobieta rozmawiająca przez telefon

Podróże małe i duże – zarówno te związane z wypoczynkiem, jak i wyjazdy służbowe – wymagają odpowiedniego przygotowania. Na pewno przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie są opcje połączenia z danym krajem, jak wyglądają koszty tego typu komunikacji i jak włączyć roaming międzynarodowy u swojego operatora. Sprawdź, co warto wiedzieć w tym zakresie i ze spokojną głową zwiedzaj świat!

Czym w zasadzie jest roaming międzynarodowy?

Roaming międzynarodowy – zapewne każdy słyszał to określenie i wie, że wyjeżdżając poza granice swojego kraju, warto go włączyć. Należy jednak wiedzieć, dlaczego jest to wskazane. Po pierwsze, każdy operator ma określony zasięg, który zazwyczaj ogranicza się do granic wybranego kraju. Co się z tym wiąże, ich przekroczenie jest równoznaczne z utratą połączenia. Żeby jednak użytkownicy danej sieci mogli dalej swobodnie korzystać z usług komunikacyjnych, operatorzy podpisują specjalne umowy z innymi, zagranicznymi dostawcami. Dzięki nim, gdy tylko przekroczy się wybraną granicę, telefon wyszuka właśnie tego partnera i niejako podłączy się pod jego sieć. To właśnie korzystanie z usług zagranicznych operatorów, z którymi nasz pierwotny dostawca usług komunikacyjnych ma podpisaną umowę, nazywa się roamingiem międzynarodowym.

Co ciekawe, zwykle nie używa się drugiego członu przytaczanej tu nazwy, tj. „międzynarodowy”. Pozwala to jednak odróżnić tę usługę od roamingu krajowego – tak, taki też istnieje! Dostawcy podpisują pomiędzy sobą umowy również na terenie danego państwa. Dzięki temu, jeśli w danym miejscu nie będzie zasięgu jednej sieci, ale dostępna będzie druga, zwiększa się efektywność połączeń. Co ważne, tego typu roaming nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Jak włączyć roaming?

W większości sieci wygląda to dość podobnie i istnieje kilka możliwych sposobów włączenia roamingu. Jeśli chodzi o Play, jego użytkownicy mogą to zrobić zarówno samodzielnie, jak i z pomocą operatora.

Pierwsza opcja wymaga wejścia w „Ustawienia”. W przypadku Androida, następnie należy wybrać przycisk „Sieć i internet” lub „Wi-Fi i internet”, przejść do „Sieci komórkowej” lub „SIM i sieci”, wybrać określony SIM i włączyć roaming. W produktach Apple, które bazują na systemie operacyjnym iOS, jest to jeszcze krótsza ścieżka: „Ustawienia” > „Sieć komórkowa” > „Opcje danych komórkowych”. W obu systemach wyłączanie roamingu jest analogicznym procesem.

Należy przy tym pamiętać, że dzięki odpowiednim regulacjom Komisji Europejskiej, od 2017 r. mieszkańcy Unii Europejskiej mają możliwość korzystania ze swojego telefonu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Oznacza to, że na terenie całej UE nasze połączenia i SMS-y będą liczone tak samo, jak gdyby były wykonywane w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że nie dotyczy to internetu – w tym przypadku pojawiają się pewne limity, zależne głównie od umowy, jaką posiada się ze swoim operatorem.

Dodatkowe opcje roamingu

Warto też pamiętać, że Play umożliwia ustawienie określonych blokad i/lub limitów dla usług realizowanych w ramach roamingu zagranicznego. Można przykładowo zablokować:

  • wszelkie aktywności – oczywiście połączenia alarmowe będą dostępne, podobnie jak internet bazujący na Wi-Fi;
  • transmisję danych – oznacza to blokadę dostępu do internetu i MMS-ów (z Wi-Fi internet działa bez problemu);
  • połączenia międzynarodowe – blokada połączeń wychodzących;
  • połączenia z siecią satelitarną – wciąż pozostaje możliwy dostęp do pozostałych sieci.

Tego typu blokady także można włączyć samodzielnie w aplikacji Play24 lub poprzez kontakt z działem Obsługi Klienta.

Co ważne, pamiętając o tym, że nawet w UE internet w roamingu ma swoje ograniczenia, a złamanie limitów wiąże się z dodatkowymi kosztami, warto przed przekroczeniem granicy kraju wyłączyć w swoim telefonie automatyczne aktualizacje, które wymagają przecież połączenia z siecią. Podobnie dotyczy to odświeżania w tle, w tym także automatycznego pobierania maili. Zwykle to rozwiązanie okazuje się wystarczające, ale całkowitą pewność, że żadne dane nie będą pobierane, ma się tylko w przypadku opisanej wyżej blokady.

Co jeszcze warto wiedzieć o roamingu międzynarodowym?

  • Roaming to nie to samo co połączenia międzynarodowe – to pierwsze to korzystanie z zagranicznej sieci, z którą wybrany operator ma podpisaną umowę, zaś połączenie zagraniczne oznacza dzwonienie na numer, który bazuje na usługach zagranicznej sieci.
  • Korzystając z roamingu międzynarodowego, zobaczymy na ekranie swojego telefonu literkę „R” (obok wskaźnika anteny).
  • Połączenie z Wi-Fi poza granicami kraju oznacza też możliwość korzystania z Wi-Fi Calling, którą to opcję można włączyć w ustawieniach swojego telefonu. Dzięki temu odbieranie połączeń jest bezpłatne, a wykonywanie wiąże się z takimi samymi kosztami jak połączenia krajowe (oczywiście połączenie z Wi-Fi musi być w tym czasie cały czas aktywne).
  • Korzystanie z sieci satelitarnej, nawet na terenie Unii Europejskiej, zawsze jest płatne. Najczęściej opcja takiego połączenia pojawia się np. w samolocie, w okolicy lotniska czy na promie. Na ekranie pojawia się wtedy napis Telenor Maritime lub 90112. Sposób wyłączenia możliwości takiego połączenia opisany został powyżej. Zablokuje go także m.in. uruchomienie trybu samolotowego.