Trendy w podróżowaniu

Trendy w podróżowaniu

Nowoczesna turystyka to już nie tylko pęd ku zobaczeniu największych zabytków świata i bezmyślne ich zaliczanie. Zresztą zmienne warunki społeczno-polityczne sprawiły, że od kilku lat dotychczasowe miejsca typowo turystyczne nieco straciły na znaczeniu, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających. Zmiany, jeśli chodzi o trendy podróżowania, według specjalistów badających ten rynek zachodzą mniej więcej co 20 lat, nic więc dziwnego, że miejsca, które jeszcze parę lat temu wydawały się atrakcyjne, obecnie stały się destynacją wybieraną głównie przez rodziny z dziećmi, którym zależy głównie na zorganizowaniu w miarę oszczędnego wypoczynku.

Innymi kwestiami wpływającymi na zmianę trendów podróżowania jest technologia, ułatwiająca nam dostanie się nawet w najbardziej odległe i egzotyczne miejsca oraz większa dostępność lotów za niską cenę. Dwadzieścia lat temu podróże nie były aż tak dostępne dla większości turystów z Polski – dziś za granicę ruszają nawet młodsze niż 10 lat dzieci, nierzadko uczestniczące w zorganizowanych wyjazdach naukowych lub wypoczynkowych, które są alternatywą dla wakacji w kraju. Wychowanym w powszechnym dostępie do Internetu, od dziecka poznającym nowe kultury, dorastającym dzieciom jeszcze łatwiej jest przenosić te nabyte za młodu obyczaje do współczesnego podróżowania, przyczyniając się do jego zmiany.

Technologia, a głównie Internet stoją też za wyborem miejsc, w które podróżują turyści. Dzięki stworzeniu globalnej wioski, świat znacznie się skurczył, a popularne serwisy społecznościowe pozwalają na poznanie warunków życia w najbardziej odległych krajach, a nawet znalezienie sobie noclegu u osób tam mieszkających. Popularny couchsurfing, czyli szukanie noclegu u kogoś w mieszkaniu lub w domu w kraju, do którego się wybieramy, nie jest już tylko domeną odważnych backpackersów. Coraz częściej zdarza się, że taki sposób podróżowania, uniezależniony od drogich hoteli i zorganizowanych wycieczek, wybierają też osoby starsze czy samotne kobiety.

Od co najmniej dwóch lat rosnącą popularnością cieszy się niezależna turystyka, na co wskazują badania rynku prowadzone przez firmy prowadzące sprzedaż wyposażenia turystycznego. Chcemy podróżować coraz bardziej świadomie, unikając tłumów turystów z obłędem w oku fotografujących najważniejsze zabytki, a odkrywając raczej we własnym tempie specyfikę danego kraju, jego mniej oczywiste zakątki z szacunkiem dla mieszkańców i ich kultury. Popularnością cieszą się przewodniki będące kiedyś Biblią odkrywców świata – Lonely Planet, które wśród najpopularniejszych celów turystycznych wymieniają tak nieoczywiste kraje, jak Japonia, Grenlandia, Fidżi, Botswana, Łotwa, Australia czy Urugwaj. W porównaniu z nimi, kraje tak cieszące się jeszcze parę lat temu popularnością, jak Turcja czy Egipt, znacznie straciły na popularności. W ubiegłych latach odnotowano tam spadek rezerwacji wakacyjnych niemal o 40%. Co ciekawe, wyprawy do krajów niebędących czysto turystycznymi destynacjami, podejmują nie tylko samotni, młodzi i niezależni turyści, ale też współcześni rodzice, którzy chcą swoim dzieciom pokazać coś innego niż wakacje all inclusive w zamkniętym hotelu z basenem, samotne kobiety – odrywające się w ten sposób od rutyny dnia codziennego spędzanego w pracy oraz osoby starsze, które chcą w bardziej aktywny sposób spędzać swoją emeryturę.

Wśród nowych trendów podróżniczych specjaliści zwracają także uwagę na rosnącą popularność wyjazdów tematycznych, sportowych czy ekstremalnych. Dużą popularność zyskują od kilku już lat wyjazdy pozwalające na przykład poznać specyfikę kuchni danego kraju i nauczyć się gotowania według jej przepisów. Alternatywą dla leniwego polegiwania na plażach stały się wyjazdy w ekstremalne warunki przypominające wręcz obóz przetrwania lub zorganizowane wyjazdy łączące się z regularnymi zajęciami z jogi czy innych popularnych dyscyplinach sportowych.

Niesłabnącą popularnością w turystyce cieszą się też krótsze wypady na weekend do europejskich stolic, słynących ze swoich atrakcji. Do najpopularniejszych w tym względzie miast należą Barcelona, Ateny, Paryż, Lizbona i Londyn, łatwo dostępne dzięki tańszym lotom i atrakcyjnym promocjom. Możliwość skorzystania z ich oferty powoduje, że wypad na kilka dni do tych miast stał się bardzo popularnym sposobem na dłuższe weekendy czy specjalne okazje okołoświąteczne. Dłuższe wyjazdy organizowane są z kolei w miejsca bardziej egzotyczne. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się kraje Dalekiego Wschodu, w tym Tajlandia, wybierana często jako miejsce wyjazdu w zimie i ucieczka od trudnych do zniesienia warunków pogodowych w Polsce, kultowe Indie – wybierane nadal przez buntowników szukających w życiu głębszego sensu oraz Chiny – przyciągające swoim dynamicznym rozwojem i zdumiewające nadal odmienną kulturą. Podróżnicy ruszający w te rejony cenią sobie najbardziej rozwijający się trend „slow traveling”, czyli podróżowania na własną rękę, w nieśpiesznym tempie pozwalającym faktycznie poznać specyfikę kultury i życie mieszkańców tych krajów.

4.4/5 - (liczba ocen: 24)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.