Polska

10 najlepszych tras rowerowych w Opolu

trasy rowerowe opole

Opole to stolica województwa opolskiego i miasto, którego historia sięga aż IX wieku. W związku z tym znajduje się tutaj sporo zabytków z różnych epok, które przyciągają turystów, podobnie jak bogata oferta kulturalna miasta. Położona nad Odrą miejscowość przyciąga również fanów jazdy na rowerze, zwłaszcza, że dysponuje rozbudowaną infrastrukturą w tym zakresie. Jakie trasy rowerowe warto poznać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Trasa z Opola Kędzierzyna Koźle

Trasa z Opola do miejscowości Kędzierzyn Koźle wynosi około 55 kilometrów i uznawana jest za trasę o średnim stopniu trudności. Droga wiedzie przez lasy i pola, dostarczając rowerzystom pięknych widoków, a także okazji do zobaczenia odkrywek górniczych.

2. Trasa wzdłuż Doliny Małej Panwi

Trasa rowerowa wzdłuż Doliny Małej Panwi z Kepy do Czarnowąsów wynosi ponad 12 kilometrów i jest na tyle łatwa, że świetnie nadaje się na wycieczki rodzinne. Na trasie znajduje się sporo zabytkowych kapliczek, można zobaczyć rzekę Imielnicę, a także barokowy kościoł św. Norberta i Bożego Ciała, który pochodzi z XV wieku.

3. Trasa z Opola do Komprachcic

Trasa rowerowa z Opola do Komprachcic wynosi nieco ponad 30 kilometrów i pozwala cieszyć się pięknymi widokami i bogactwem tutejszej przyrody. Warto zatrzymać się na chwilę w samej wsi, która istniała już w XIV wieku i do dziś zachwyca urokiem starej, polskiej wsi.

4. Ukryte Zakątki Opola (zachodnia)

Ukryte Zakątki Opola to trasa mierząca około 30 kilometrów i pozwalająca zobaczyć zachodnią część miasta i wiele ciekawostek spoza oficjalnych przewodników. Warto zatrzymać się w Parku Dworskim w Chróścinie Opolskiej, a także w plenerowej galerii sztuki ludowej w Sławicach. Droga powrotna zakłada przejazd przez centrum miasta, a także zwiedzanie opolskiej starówki na dwóch kołach.

5. Trasa wokół Stawów Niemodlińskich

Stawy Niemodlińskie dysponują jedną z najpiękniejszych tras rowerowych w okolicach Opola. Cała trasa ma blisko 50 kilometrów długości i rozpoczyna się nad Odrą. Turyści mogą po drodze odwiedzić most nad Kanałem Ulgi, kościół św. Piotra i św. Pawła z dzwonnicą z XV wieku, piękny zamek z XVII wieku oraz wiejską zabudowę w starym stylu.

6. Trasa Opole – Staw Nowokuźnickiej

Trasa prowadząca z miasta do rezerwatu „Staw Nowokuźnicki” jest łatwym szlakiem rekreacyjnym o długości przekraczającej 20 kilometrów. Rozpoczyna się przy moście spacerowym na Wyspę Bolko, wiedzie przez Park 800-lecia Opola, Szczepanowice i Domeck. W ostatniej miejscowości warto zatrzymać się na obiad w restauracji Stary Dom, która serwuje znakomite potrawy i pozwala posilić się przed dalszą drogą.

7. Trasa z Opola do pałacu w Mosznej

Trasa z Opola do pałacu w Mosznej wynosi ponad 70 kilometrów i z pewnością wymaga nieco doświadczenia i kondycji. Warto jednak podkreślić, że ostatni przystanek rekompensuje cały wysiłek. Zamek w Mosznej jest jedną z największych atrakcji całej Opolszczyzny i uznaje się go za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce.

8. Ukryte Zakątki Opola (południowa)

Ukryte Zakątki Opola w południowej części miasta to trasa, która pozwala odkrywać prawdziwe skarby na trasie o długości ponad 20 kilometrów. Nie jest to trasa trudna i wymagająca, dlatego chętnie korzystają z niej całe rodziny. Po drodze można odwiedzić między innymi plażę ze strzeżonym kąpieliskiem, neogotycki Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, ścieżkę przyrodniczą prezentującą wszelkie walory okolic czy też stawy w Groszowicach.

9. Trasa Opole – Góra św. Anny

Trasa wiodąca z Opola na Górę św. Anny wynosi prawie 80 kilometrów i rozpoczyna się na Moście Groszowym, wiodąc przez kanały na bulwarze Młynówka. Trasa prowadzi wzdłuż Odry aż do Kamionki Bolko, która jest najsłynniejszym kąpieliskiem w tej okolicy, a później przez kamieniołomy z rezerwatem i do amfiteatru na Górze św. Anny. Znajduje się tutaj bazylika i sanktuarium z rzeźbą św. Anny Samotrzeciej z XV wieku.

10. Szlak św. Jakuba

Szlak św. Jakuba z Opola do Kamienia Śląskiego to trasa mająca ponad 40 kilometrów. Droga obfituje w liczne atrakcje turystyczne i wiedzie częściowo przez las, gdzie znajdują się specjalne ambony do podziwiania zwierzyny. Na trasie można również zobaczyć sanktuarium św. Jacka, odwiedzić pole golfowe z torem wyścigowym oraz restaurację serwującą dania kuchni śląskiej.