Najlepsze trasy rowerowe w Jeleniej Górze
Jelenia Góra to miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, a konkretnie w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej. Już w czasach Bolesława III Krzywoustego istniał tutaj gród, a długa historia miasta zaowocowała licznymi zabytkami. Okolice miejscowości świetnie nadają się na wycieczki rowerowe. Jakie trasy warto znać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
1. Trasa wiodąca z Jeleniej Góry na Przełęcz Karkonoską ma ponad 48 kilometrów i należy do trudnych. Wielką rekompensatą jest za to świadomość, że udało się zdobyć na dwóch kołach najtrudniejszy szosowy podjazd w całej Polsce. Na trasie warto zatrzymać się przy Zamku Chojnik, który został wybudowany w XIV wieku.
2. Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-6 ma ponad 110 kilometrów i prowadzi z przejścia granicznego Lubawka/Kralovec do Bolesławca. Szlak wiedzie wzdłuż rzeki Bóbr i wymaga kondycji ze względu na dystans, choć sam w sobie nie jest trudny na żadnym odcinku. Jest to trasa dla doświadczonych rowerzystów, którzy przywykli do długiej jazdy, ale również dla tych, którzy cenią jazdę w pięknych okolicznościach przyrody.
3. Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-2 ma ponad 167 kilometrów i biegnie od przejścia granicznego Zittau/Porajów, przez Karkonosze do Chełmka Śląskiego. Wiedzie również częściowo przez Jelenią Górę. Nie ma potrzeby, aby pokonywać go w całości, jeśli ktoś nie ma doświadczenia na długich dystansach. W zależności od wybranego odcinka na trasie rowerzystów czekają imponujące widoki i mnóstwo atrakcji turystycznych w poszczególnych miejscowościach.
4. Trasa z Wilkowa do Pilichowic ma ponad 40 kilometrów w jedną stronę i należy do umiarkowanie trudnych. Zdarzają się tutaj wymagające podjazdy, ale już po chwili można cieszyć się odpoczynkiem podczas zjazdu z górki. Warto zatrzymać się nad zalewem w Pilichowicach i zobaczyć z bliska tutejszą tamę.
5. Pętla zaczynająca się i kończąca w Jeleniej Górze, a wiodąca przez Szklarską Porębę wynosi ponad 78 kilometrów, ale nie jest trudna i męcząca. Na drodze do Świeradowa rowerzystom towarzyszyć będzie przepiękny widok na Karkonosze. Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych tras w okolicy pod względem krajobrazowym.
6. Trasa z Jeleniej Góry przez Krzeszów do Walima wynosi około 110 kilometrów. Jest to droga wyjątkowo trudna i to nie tylko ze względu na spory dystans, ale przede wszystkim ze względu na dużo podjazdów i przewyższenie, które wymaga dobrej kondycji. Z samej Jeleniej Góry można wyjechać ścieżką rowerową, z której rozpościera się piękny widok na góry. Sama Kotlina Jeleniogórska oferuje sporo atrakcji dla miłośników architektury i historii w postaci zamków oraz pałaców.
7. Trasa z Wrocławia przez Jawor do Jeleniej Góry ma ponad 140 kilometrów i należy do trudnych ze względu na ukształtowanie terenu. Z pewnością jednak przyniesie ona sporo satysfakcji rowerzystom, którzy przywykli już do większego wysiłku. Warto zdecydować się na nią planując również nocleg i zwiedzanie najważniejszych zabytków we Wrocławiu.
8. Trasa wiodąca z Płoniny przez Świdnik, Marciszów, Miedziankę, Janowice Wielkie i Karpniki ma długość około 22 kilometrów i należy do łatwych. Dzięki pięknym widokom niemalże na całej trasie można ją nawet nazwać relaksacyjną. Świetnie sprawdzi się w przypadku wycieczek rodzinnych, a po drodze znajduje się sporo miejsc, w których można zatrzymać się na piknik albo odpoczynek pod gołym niebem.
9. Trasa prowadząca z Kowar przez Bukowiec, Trzcińsko, Marciszów i Świdnik ma tylko 34 kilometry długości, ale ze względu na liczne atrakcje turystyczne warto wyjechać wcześnie rano i zarezerwować na nią cały dzień. Warto zobaczyć na własne oczy Kolorowe Jaziorka w Rudawach Janowickich, które mają różne barwy ze względu na obecność minerałów.
10. Rowerzyści gotowi na dużo wrażeń i nieco większy dystans powinni zdecydować się na trasę wiodącą z Kowar do Kolorowych Jeziorek, która wiedzie przez Szwajcarkę. Cała trasa ma ponad 47 kilometrów i należy do dość wymagających, jednak ilość atrakcji i pięknych widoków rekompensuje cały wysiłek.