Polska

10 najlepszych tras rowerowych w Górach Świętokrzyskich

trasy rowerowe góry świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to łańcuch górski znajdujący się w południowo-wschodniej Polsce, a dokładnie w środkowej części Wyżyny Kieleckiej. Od wielu lat te okolice przyciągają turystów z całej Polski ze względu na walory przyrodnicze, a także liczne zabytki. Ciekawa rzeźba terenu i zaawansowana infrastruktura sprawiają, że tereny te znakomicie nadają się na wycieczki rowerowe.

Jakie trasy warto znać? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Czerwony szlak dookoła Zagnańska

to mająca ponad 12 kilometrów długości trasa dla wielbicieli pięknych widoków i przyrody. Trasa rozpoczyna się i kończy w Zagnańsku i prowadzi do dwóch atrakcji, które warto zobaczyć będąc w tej okolicy. Pierwszą z nich jest Dąb Bartek, który ma ponad 650 lat i jest najsłynniejszym drzewem w kraju. Drugą atrakcją jest piękny kamieniołom w Zachełmiu.

2. Czerwony szlak z Kielc do Białogonu

Czerwony szlak owerowy wiodący z Kielc do Białogonu ma niespełna 10 kilometrów długości i świetnie sprawdzi się w przypadku rowerzystów okazjonalnych, którzy  nie są przygotowani na długie i wyczerpujące trasy. Szlak rozpoczyna się w okolicach Kadzielni przy stadionie lekkoatletycznym i prowadzi wzdłuż torów kolejowych aż do Białogonu.

3. Szlak z Karczówki do Dobromyśla

Szlak rowerowy z Karczówki do Dobromyśla nie przekracza dziesięciu kilometrów i może okazać się doskonałym pomysłem na rowerową wycieczkę rodzinną, ponieważ poziom trudności nie jest zbyt wysoki. Trasa zaczyna się na charakterystycznym w panoramie Kielc wzniesieniu Karczówki, gdzie w XVII wieku powstał klasztor Bernardynów.

4. Szlak z Karczówki do Piekoszowa

Szlak z Karczówki do Piekoszowa to oznakowana trasa wiodąca z centrum Kielc na malownicze tereny pozamiejskie. Piękne polne i leśne drogi na odcinku osiemnastu kilometrów pozwalają podziwiać atrakcyjne widoki, a głównymi atrakcjami są sanktuarium w Piekoszowie, kamieniołomy i rezerwat Chelosiowa Jama oraz rezerwat przyrody nieożywionej Moczydło.

5. Szlak z Kielc do Sitkówki

Szlak rowerowy z Kielc do Sitkówki PKP to trasa o długości niemal jedenastu kilometrów i zalecana średniozaawansowanym rowerzystom. Na wysokości lasów góry Telegraf trasa ma charakter terenowy, a w okolicy warto odwiedzić rezerwat „Wietrznia” oraz Geopark Kielce. Na trasie można podziwiać piękną panoramę Gór Świętokrzyskich.

6. Duża Pętla Bielińska

Duża Pętla Bielińska to szlak mający niemal 40 kilometrów i znajdujący się w środkowej części Gór Świętokrzyskich. Wiedzie ze Świętego Krzyża przez Osadę Średniowieczną, Kakonin, Bieliny, Makoszyn, Lechów i Bartoszowiny, a później zawraca do punktu wyjścia. Jest to trasa dla wprawionych rowerzystów z dobrą kondycją. Warto odwiedzić punkt widokowy na Świętym Krzyżu oraz osadę średniowieczną Huta Szklana.

7. Czarny szlak

Czarny szlak rowerowy dookoła Pierścienicy to jedna z leśnych tras w mieście. Ma ponad jedenaście kilometrów długości, a trasa przebiega przez piękny park krajobrazowy i kompleks leśny, okolice stoku narciarskiego oraz rezerwat Biesak-Białogon, czyli stare kamieniołomy. Z pewnością jest to trasa, która przypadnie do gusty zwolennikom jazdy off roadowej.

8. Niebieski szlak

Niebieski szlak rowerowy z Ciekot do Woli Kopcowej to trasa o długości niespełna dziesięciu kilometrów, która nie wymaga wielkiej kondycji i sprawdzi się w przypadku amatorów jazdy na rowerze. Warto zajrzeć do Dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz nad zalew Cedzyna. Na trasie można podziwiać piękne widoki Pasma Masłowskiego Gór Świętokrzyskich.

9. Niebieski szlak

Niebieski szlak rowerowy dookoła Rakowa i Jeziora Chańcza to wymarzona trasa dla zwolenników jazdy w pięknych okolicznościach przyrody, gdzie można podziwiać bogactwo fauny i flory. Trasa wynosi nieco ponad trzydzieści kilometrów, a w Rakowie można zobaczyć zabytki ariańskie. Warto również udać się do lasów Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego.

10. Szlak z Sielpi Wielkiej do Czarnieckiej Góry

Szlak rowerowy z Sielpi Wielkiej do Czarnieckiej Góry wynosi ponad 50 kilometrów długości i jest doskonałą trasą dla zaawansowanych rowerzystów. W pierwszej miejscowości warto udać się nad zalew oraz do Muzeum Zagłębia Staropolskiego, a z kolei w Czarnieckiej Górze znajduje się dawne uzdrowisko. Trasa wiedzie przez rezerwat przyrody „Dolina Krasnej”.