Polska

15 Interesujących Ciekawostek o Tarnowie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_w_Tarnowie#/media/Plik:Tarnow_ratusz_ffolas_03.jpg

Tarnów to miasto znajdujące się w województwie małopolskim. Ze względu na bogatą historię, piękną architekturę i liczne atrakcje jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jego temat.

1. Pierwszy gród słowiański na terenie dzisiejszego Tarnowa powstał już w IX wieku. Samo miasto powstało na terenie wsi rycerskiej w XIV wieku.

2. Jeszcze pod koniec XIV wieku miasto to zostało otoczone murami, co było rzadkością w przypadku miast prywatnych. Wówczas miasto było odwiedzane przez Kazimierza Wielkiego, królową Jadwigę czy Władysława Jagiełłę.

3. Istnieją dwie historie tłumaczące nazwę miasta. Jedna z nich mówi, że nazwa pochodzi od poważanego niegdyś rodu Tarnowskich, a druga, że od tarniny. Był to owoc, który występował kiedyś na Górze św. Marcina i robiono z niego nalewki i wina.

4. Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie jest jednym z jego najstarszych zabytków. Została wybudowana w XIV wieku, a na przestrzeni stuleci była modyfikowana. Jest też najważniejszą świątynią w mieście.

5. Dworzec kolejowy w Tarnowie został wybudowany w 1910 roku i jest uznawany za jedną z najpiękniejszych budowli tego rodzaju w całej Polsce.

6. Tarnów znany jest jako Polski Biegun Ciepła, ponieważ to właśnie  w tym mieście odnotowano najwyższą średnią roczną temperaturę w całej Polsce.

7. Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest najstarszym muzeum kościelnym w całej Polsce. Zostało założone w 1888 roku i znajdują się w nim sakralne obrazy i rzeźby, inkunabuły, dokumenty oraz wiele innych artefaktów, które przenoszą turystów do średniowiecznego świata.

8. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Tarnowie jest bima, czyli podwyższenie stawiane w centrum synagogi. Znajdowała się ona w Starej Synagodze, którą zbudowano w XVII wieku. Niestety, budowla nie przetrwała drugiej wojny światowej.

9. Jeszcze przed drugą wojną światową Żydzi stanowili pięćdziesiąt procent mieszkańców Tarnowa. Antysemicka polityka okupanta i eksterminacja Żydów w obozach śmierci unicestwiła ogromną część społeczności, która wielce wpływała na charakter miasta. Dziś w Tarnowie można zwiedzać urokliwą dzielnicę żydowską i poznać historię Żydów, ponieważ pamięć o nich wciąż jest pielęgnowana.

10. W Tarnowie urodził się Roman Brandstaetter i znajduje się tutaj jego pomnik. Był znanym poetą, prozaikiem i dramaturgiem o niezwykle ciekawym życiorysie.

11. Drugą znaną osobą urodzoną w Tarnowie był Józef Bem. Był bohaterem narodowym Polski i Węgier dzięki uczestnictwu w powstaniu listopadowym i Wiośnie Ludów. Zmarł w Syrii, ale jego prochy zostały przywiezione do Tarnowa, a dziś znajdują się w mauzoleum w Parku Strzeleckim.

12. W Tarnowie znajduje się pomnik upamiętniający pierwszych polskich więźniów politycznych, którzy zostali wywiezieni do Auschwitz, ponieważ wywieziono ich właśnie z tego miasta.

13. Tarnów słynie z „Tarninówki”, czyli herbaty lub nalewki wykonywanej z tarniny.

14. W Tarnowie od 1911 do 1942 roku jeździły tramwaje. Dziś jeden ze starych wagonów stoi w centrum miasta i stanowi jedną z najciekawszych kawiarni.

15. Niedaleko Tarnowa znajduje się wieś Zalipie, która słynie z pobielonych domów pomalowanych w barwne kwiaty. Wieś ta jest znana na całym świecie.