AzjaCiekawostki

Tadżykistan – ciekawostki, informacje, fakty

piękne góry

Jeśli wspinaczka górska jest dla Ciebie wymarzoną przygodą, to podróż do Tadżykistanu jest dla Ciebie najlepszą opcją, ponieważ oferuje przygody, których powinieneś spróbować. Jest to kraj bez dostępu do morza, w którym można się spodziewać wysokich pasm górskich, które z pewnością sprawią, że podróż będzie dla Państwa fascynująca.

Jest to górzysty, suwerenny, śródlądowy kraj w Azji Środkowej. Jest to 96. co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni.

Od południa graniczy z Afganistanem, od zachodu z Uzbekistanem, od północy z Kirgistanem, a od wschodu z Chinami.

Tadżykistan jest górzystym, śródlądowym krajem Azji Środkowej.

Oficjalną nazwą kraju jest Republika Tadżykistanu.

Góry Fann to jedna z największych atrakcji turystycznych w Tadżykistanie.

Tadżykistan oferuje wiele możliwości uprawiania sportów na świeżym powietrzu, takich jak wspinaczka górska, jazda na rowerze górskim, wspinaczka skałkowa, jazda na nartach, snowboarding, turystyka piesza i wspinaczka górska.

Fort Gissar to malownicza twierdza w dolinie Gissar. Fort znajduje się na wzgórzu z wielkim łukowatym wejściem w stylu islamskim, otoczonym przez dwie okrągłe wieże.

Góry Tadżykistanu zawierają liczne lodowce, z których największy, lodowiec Fedchenko, obejmuje ponad 700 km2 i jest największym lodowcem na świecie poza regionami polarnymi.

Około 2% powierzchni kraju zajmują jeziora.

W Tadżykistanie znajduje się ponad 900 rzek o długości ponad 10 kilometrów.

Kraj ten jest bardzo podatny na trzęsienia ziemi. Kraj znajduje się w strefie sejsmicznie aktywnej. Trzęsienia ziemi występują często.

Trzęsienie ziemi z 1907 r. w Karatogu i trzęsienie ziemi z 1949 r. w Chaicie były dwoma z najgroźniejszych trzęsień ziemi w Tadżykistanie. Tysiące osób straciło życie podczas tych dwóch klęsk żywiołowych.

Tadżykistan posiada 2 obiekty światowego dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Iskanderkul w Tadżykistanie nosi imię Aleksandra Wielkiego.

Dushanbe jest stolicą i największym miastem Tadżykistanu. Dushanbe oznacza poniedziałek w języku tadżyckim. Nazwano ją tak, ponieważ stolica wyrosła z wioski, która pierwotnie miała popularny targ w poniedziałki.

Góry zajmują 93% powierzchni Tadżykistanu, a ponad 50% powierzchni kraju jest ponad 3000 metrów nad poziomem morza. J

Najwyższym punktem w Tadżykistanie jest Ismoil Somoni Peak o wysokości 7495 metrów nad poziomem morza. Jest to 50. najwyższa góra świata.

Druga najwyższa na świecie zapora stworzona przez człowieka znajduje się w Tadżykistanie. Zapora Nurek znajduje się nad rzeką Wachsz. Zapora była najwyższą na świecie zaporą stworzoną przez człowieka, zanim tytuł został przejęty przez chińską zaporę Jinping-I Dam w 2013 roku. Zapora w Norymberdze jest wykorzystywana głównie do produkcji energii wodnej. Jej budowę rozpoczęto w 1961 roku, a pierwszy generator zainstalowano w 1972 roku.

Od południa graniczy z Afganistanem, od zachodu z Uzbekistanem, od północy z Kirgistanem, a od wschodu z Chinami.

Na dzień 1 stycznia 2017 roku liczbę ludności Tadżykistanu szacowano na 8 769 000 osób.

Jest 94. co do wielkości krajem na świecie pod względem powierzchni z 143.100 km2.

Tadżykistan stworzył prawo ograniczające liczbę osób, które można zaprosić na imprezę np. ślub w oparciu o dochody gospodarstwa domowego, aby uchronić ludzi przed bankructwem.