Podróże

Szczyrk jako alternatywa dla zatłoczonego Zakopanego

Szczyrk jako alternatywa dla zatłoczonego Zakopanego

Wiele osób wyjeżdżających zarówno na letni jak i zimowy wypoczynek, wybiera miejsca doskonale znane i cieszące się wysoką renomą. Jedną z najbardziej znanych lokalizacji wypoczynkowych na południu naszego kraju jest Zakopane. Słynie przede wszystkim z Krupówek, przepięknych widoków, góralskich serków oraz niezwykłego klimatu. Zdecydowanym minusem tego miejsca jest jednak duży ruch turystyczny, jaki można zaobserwować niemal przez cały rok. Osoby szukające spokoju i odpoczynku od zgiełku wielkich miast, raczej nie znajdą tu upragnionego spokoju. Warto zatem zastanowić się, czy nie lepszym pomysłem będzie równie urokliwy, jednak o wiele bardziej zaciszny Szczyrk?

Szczyrk – atrakcyjna miejscowość turystyczna

Szczyrk jest bardzo popularną miejscowością turystyczną, która leży w samym sercu Beskidu Śląskiego. W przeciwieństwie do Zakopanego nie ma tu jednak tłoku, a ceny noclegów są dużo niższe. Liczne atrakcje turystyczne przyciągają w to miejsce wczasowiczów ze wszystkich regionów Polski. Coraz częściej na deptaku w Szczyrku można usłyszeć również i obcokrajowców zachwycających się tutejszymi widokami. Jednym z największych atutów Szczyrku jest czyste powietrze. Aktywny wypoczynek polecany jest o każdej porze roku – w lecie turystów zapraszają malownicze ścieżki spacerowe po okolicznych wzniesieniach, z kolei zimą największą atrakcją są doskonale przygotowane trasy zjazdowe. Sztucznie dośnieżane w razie potrzeby i posiadające własne oświetlenie nartostrady czynne są do późnych godzin nocnych. Ceny karnetów narciarskich w Szczyrku są niższe niż na terenie Zakopanego i okolic, a przyjemność z jazdy co najmniej na tym samym poziomie.

Baza noclegowa i gastronomiczna w Szczyrku

Większość osób, które jadą do Zakopanego nocleg rezerwuje na kwaterach prywatnych. Zakopiańscy górale znani są ze swojego przywiązania do pieniądza i chyba nikogo już nie dziwią szybujące w górę ceny noclegów w najbardziej rozchwytywanych przez turystów terminach. Opłaty za wypoczynek w czasie wakacji, ferii zimowych czy w przerwach świątecznych potrafią być w stolicy Tatr kilkukrotnie wyższe niż poza sezonem. Ceny noclegów w Szczyrku kształtują się na nieco niższym poziomie. Warunki wypoczynku w dużej mierze uzależnione są od standardu wybranego obiektu. Na terenie miasteczka działa bardzo rozbudowana baza noclegowa o zróżnicowanym standardzie. Miłośnicy dzikich przygód i bliskich kontaktów z naturą mogą nocleg znaleźć zarówno pod namiotem jak i w okolicznych schroniskach turystycznych. Z kolei dla wielbicieli luksusu przewidziano wygodne apartamenty zlokalizowane w hotelach o wysokim standardzie. W Szczyrku działa również bardzo dużo lokali gastronomicznych o różnym profilu. Smaczny posiłek zjeść tu można zarówno w wykwintnej restauracji jak i w barze szybkiej obsługi. Jednym słowem raj – dla każdego znajdzie się coś dobrego.

Główne atrakcje turystyczne

Przebywając na wakacjach w Szczyrku nie sposób się nudzić. To niewielkie miasteczko oferuje wiele ciekawych atrakcji swym gościom. Odpoczywając w Szczyrku koniecznie trzeba wybrać się na krótki spacer centralnym deptakiem miasta. Ścieżka spacerowa nad Żylicą została oddana do użytku kilka lat temu po generalnym remoncie. Odnowiony deptak przyciąga na rodzinne spacery osoby w różnym wieku. Na całej jego długości utworzono kilka miejsc przeznaczonych do zabawy dla najmłodszych. Znajdują się tu również ławeczki w zacienionych miejscach.

Wyjątkową atrakcją w Szczyrku jest również niewielki drewniany kościółek pochodzący z początku dziewiętnastego wieku. Jego drewniana konstrukcja przyciąga miłośników budownictwa sakralnego z terenów całego kraju. Świątynia pod wezwaniem św. Jana Apostoła położona jest przy ulicy Kolorowej w Szczyrku.

Oprócz wspomnianych miejsc, przebywając na wypoczynku w Szczyrku, koniecznie trzeba zobaczyć Gospodę Polską w Szczyrku, liczne trasy przeznaczone do turystyki rowerowej oraz do narciarstwa biegowego oraz okoliczne schroniska turystyczne, do których dojść można szlakami pieszymi o różnej długości i bardzo zróżnicowanym standardzie.

Najpiękniejsze szlaki na wycieczki piesze

Jedną z najciekawszych i najbardziej malowniczych tras przeznaczonych do wycieczek pieszych jest szlak na Skrzyczne – jedno z najwyższych wzniesień w regionie. Możliwe są dwa warianty trasy – pierwszy z nich wiedzie wzdłuż wyciągu kolejki kursującej z centrum Szczyrku aż pod schronisko na Skrzycznym. Trasa tym szlakiem jest bardzo prosta jeżeli chodzi o nawigację w terenie, jednak można się nią nieco zmęczyć – prowadzi bowiem prosto pod górę najkrótszą możliwą trasą. Drugie z możliwych podejść na szczyt Skrzycznego jest o wiele bardziej łagodne i przyjemne. Początkowo prowadzi leśną ścieżką, by po czasie coraz częściej wychodzić na odsłonięte polanki z których można podziwiać widoki na całą okolicę. Na szczycie Skrzycznego działa schronisko turystyczne, które oferuje zarówno noclegi jak i bogatą ofertę ciepłych posiłków. Turyści odwiedzający to miejsce polecają zwłaszcza przepyszną szarlotkę pochodzącą z domowego wypieku.

Dlaczego warto wybrać Szczyrk na miejsce wakacyjnego wypoczynku?

W porównaniu z zatłoczonym Zakopanym, Szczyrk wypada zdecydowanie korzystniej. Po pierwsze, nawet w szczycie sezonu jest tu mniej turystów niż pod Tatrami, dzięki czemu wypoczynek jest o wiele przyjemniejszy. Po drugie – trasy spacerowe i zjazdowe są równie dobrze przygotowane, za to karnety na nie są tańsze. Po trzecie – infrastruktura turystyczna jest doskonale rozwinięta, a liczne atrakcje zachęcają turystów do przyjazdu o każdej porze roku.