Polska

Najlepsze atrakcje jakie można znaleźć w Szczyrku i okolicach

Szczyrk
źródło: Andrzej Kosiński / Wikipedia

Jedną z najpopularniejszych w polskich górach miejscowości jest Szczyrk. Jest to urocze miasteczko położone w Beskidzie Śląskim. Doskonale znają go amatorzy białego szaleństwa. Jednak narty i zjazdy stromymi stokami to nie wszystko. Szczyrk to również możliwość pieszej wędrówki na szczyt i możliwość spędzenia nocy w schronisku górskim.

Chętni mogą polatać na paralotni, skorzystać z boiska do koszykówki, siatkówki a nawet ze ścianki wspinaczkowej. Do Szczyrku najłatwiej jest dojechać samochodem lub pociągiem, z przesiadką na bus w Wilkowicach. Można też dojechać do Bielsko Białej a stamtąd już bez problemu dojechać do celu.

Co warto zobaczyć w Szczyrku

Najwyższym szczytem Szczyrku jest Skrzyczne, doskonale znane narciarzom. Patrząc na niego od strony północno –zachodniej doskonale widać nawet z dużej odległości trasy narciarskie. Doskonale przygotowane i oświetlone czekają nie tylko na amatorów nart ale i na saneczkarzy i snowboardzistów. Swoich sił mogą tu spróbować również osoby dopiero zaczynające przygodę ze sportami zimowi. Na zboczach powstało sporo tras dla początkujących. Ze szczytu Skrzycznego rozciąga się przepiękna panorama Beskidów i Tatr. Jeśli ktoś nie lubi pieszych wędrówek, drogę na wierzchołek może pokonać kolejką linową. Pierwszy przystanek znajduje się na Hali Jaworzyna a drugi o 300 metrów wyżej na samym szczycie Skrzycznego. Na górze znajdziemy schronisko z bogatym z bogatym zapleczem gastronomicznym.

Mimo, że Szczyrk ze Skrzycznem to zaraz po Tatrzańskim Kasprowym Wierchu najbardziej popularna narciarska góra to jednak Szczyrk to nie tylko narty. Miasteczko jest idealną bazą wypadową do sąsiednich miejscowości W samym mieście warto zobaczyć słynne Sanktuarium Maryjne” Na Górce”, deptak oraz fontannę. Jest też Sanktuarium św. Jakuba Apostoła i najciekawszy w Szczyrku, zabytkowy drewniany kościół św. Jakuba wybudowany w 1800 roku.

Centrum Szczyrku przypomina mały bazarek. Ruch, gwar, tłumy turystów i mnóstwo kolorowych kramików, kafejki, bary, restauracje i dźwięki muzyki. Widać, że miasto tętni życiem. Idealne położenie miasta sprawiło, że powstał tu ośrodek przygotowujący sportowców do olimpiad i zawodów sportowych. Centralny ośrodek Sportu- Ośrodek Przygotowań Olimpijskich jest otwarty również dla turystów.

Każdy może tu wejść, jeśli nie skorzystać to przynajmniej zobaczyć jak wygląda to miejsce. Przy odrobinie szczęścia można spotkać słynnych sportowców, znanych z telewizji a nawet zdobyć autograf. Warto tu przyjechać ale jeśli lubimy ciszę i spokój, może być z tym problem. Nawet kiedy wiosną pustoszeją szlaki narciarskie, zjeżdżają miłośnicy downhillu i adepci parolotniarstwa.

Zapewne każdego zainteresują zbiory zgromadzone w Chacie w Deche. Jest tu wszystko – stare rowery, motocykle, radia i przedmioty przypominające czasy PRL-u. Miejsce bardzo zadziwiające i ciekawe. W Szczyrku działa Beskidzka Galeria Sztuki, która wystawia prace wielu artystów. Zobaczyć można ciekawe rzeźby, obrazy, wyroby ceramiczne a nawet biżuterię. W galerii odbywają się również koncerty, spotkania autorskie i warsztaty, które przyciągają ludzi nawet z odległych miejscowości. Również okolice Szczyrku oferują turystom wiele atrakcji.

Warto wybrać się do pobliskiej Wisły i zobaczyć słynną na całą Europę skocznię narciarską Wisła Malinka, która zapewne większości z nas kojarzy się z Adamem Małyszem. W tutejszym ośrodku wczasowym Zimowit można zobaczyć prywatne Muzeum Narciarstwa a w nim niezwykły zbiór starych nart, jakże różniących się od tych używanych dzisiaj. Poza nartami z XIX wieku są też i te nowe, na przykład podarowane przez Adama Małysza.

Turyści lubiący aktywny wypoczynek z pewnością chętnie zwiedzą Jaskinię Malinowską. Trzeba mieć oczywiście odpowiedni sprzęt i trochę doświadczenia w eksplorowaniu takich miejsc, ponieważ zejście do niej nie jest łatwe. Druga jaskinia w Trzech Kopcach jest najdłuższa jaką można znaleźć w Karpatach po stronie polskiej. Ma aż 1200 metrów i mnóstwo wąskich przejść i wysokich pomieszczeń. Są też inne: Jaskinia w Jaworzynie i Salmopolska.

W pobliskiej Brennej powstał Park Turystyki – idealne miejsce dla ludzi aktywnych. Znajdziemy tu pola do minigolfa, boiska sportowe a zimą lodowisko. Wstęp do parku jest bezpłatny i każdy może z niego skorzystać. W Brennej warto również wybrać się na przystań wodną w dolinach Leśnicy i Hołcyny. Pierwsze co rzuca się w oczy to idealnie czysta woda. Można tu wypożyczyć sprzęt wodny, popływać kajakiem, rowerkiem albo po prostu poplażować a później posilić się w tutejszych restauracjach. Jeśli ktoś lubi nietoperze z pewnością zainteresuje go pewne miejsce. Jest to strych w tutejszym Gimnazjum, gdzie zamieszkały te ciekawe zwierzątka. Każdy ma możliwość zobaczenia z bliska jak żyją te ssaki.

Zarówno baza noclegowa jak i zaplecze gastronomiczne jest tu doskonale przygotowane na przyjęcie turystów. Pomimo iż wystrój zajazdów i karczm nawiązuje stylem do górskich lokali, tutejsza kuchnia nie bardzo przypomina górską a raczej śląską. W tradycyjnym menu znajdziemy zarówno placki ziemniaczane jak i golonkę czy tradycyjny miejscowy żurek. Jedno jest pewne – każdy turysta zwiedzający ten ciekawy zakątek Polski wyjeżdża stąd zadowolony i z pewnością jeszcze tu wróci.