Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o Sylwestrze

nowy rok

Ostatni dzień grudnia to czas, w którym na całym świecie hucznie żegna się Stary Rok i wita Nowy. Sylwester obchodzony jest niemal w każdym kraju i wiąże się z nim sporo ciekawostek. Poniżej znajduje się część z nich.

1. Chociaż większość narodów na świecie żegna Stary Rok świetnie się bawiąc i podziwiając fajerwerki, zwyczaj ten nie jest regułą. W Johannesburgu Stary Rok żegna się poprzez wyrzucanie na ulice starych sprzętów elektronicznych.

2. Jedną z najsłynniejszych imprez sylwestrowych na świecie jest zabawa na Times Square w Nowym Jorku. Na miejscu znajdują się jednak takie tłumy, że miasto nie jest w stanie przygotować odpowiedniej ilości toalet, w związku z czym spora część osób przygotowuje na ten wieczór pieluchy.

3. W związku z tym, że świat jest podzielony na strefy czasowe, różne jego obszary witają Nowy Rok w kolejności. Najwcześniej północ wybija na Wyspach Kirimati, a najpóźniej na Hawajach.

4. Kalendarz obowiązujący w Etiopii składa się z trzynastu miesięcy, a w związku z tym Sylwester jest tam obchodzony aż miesiąc po całej reszcie świata.

5. Według statystyk policji Sylwester jest tym dniem, kiedy najczęściej dochodzi do kradziezy samochodów. Dzieje się tak, ponieważ większość osób rezygnuje wówczas z prowadzenia pojazdów i spędza Sylwestra poza domem, co daje złodziejom szansę na zakończoną sukcesem kradzież.

6. Nazwa ostatniego dnia rooku jest bezpośrednio związana z papieżem Sylwestrem. Cesarz dowiedział się, że w dniu, w którym przyjął chrzest, pod Konstantynopolem zamieszkał groźny smok. Papież otrzymał jednak od Boga gotowe rozwiązanie, a poskromienie smoka sprawiło, że mieszkańcy okolic się nawrócili.

7. Fajerwerki pochodzą z Chin, a sam proch pierwotnie był używany głównie w celach rozrywkowych. Przenoszono go w dawnych czasach z bambusowych tyczkach.

8. W Polsce pierwszy pokaz sztucznych ogni miał miejsce w XVI wieku za panowania Zygmunta III Wazy.

9. Mieszkańcy Talca w Chile spędzają noc sylwestrową na cmentarzu, aby spędzić czas z bliskimi.

10. W Japonii celebrowanie Nowego Roku trwa trzy dni.