Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Świniodzikach

świniodzik
źródło: Loxley / Wikipedia

Dążenie człowieka do ingerowania w naturalne prawa rządzące przyrodą znane są od dawna. Można sobie czasami zadać pytanie co jest bardziej oczywiste w dokonywaniu krzyżówek różnych zwierząt ciekawość czy chęć zysku.

Zobacz też -> 10 ciekawostek dla dzieci o świniach

Pewne działania człowieka bardzo często nie mają racjonalnego wytłumaczenia. Zupełnie inaczej wygląda przyroda, która sama reguluje pewne procesy, a zupełnie inaczej kiedy człowiek zbyt głęboko zaczyna w przyrodę ingerować.

Na przestrzeni wielu lat dokonywane były różne eksperymentalne krzyżowania zwierząt. Jedną z takich świat miał do czynienia kiedy skrzyżowano żubra z krową. Powstał żubroń. Na całe szczęście eksperymentu nie kontynuowano. Ostatnio narodziła się nowa krzyżówka świni i dzika w wyniku tego powstał świniodzik.

1. Świniodzik krzyżówka świni domowej z leśnym dzikiem.

2. Zgodnie z obowiązującym prawem aby uzyskać krzyżówkę dziko żyjącego zwierzęcia z domowym trzeba posiadać stosowne zgody urzędowe.

3. Zgodnie z art. 119 ustawy o ochronie przyrody, zabrania się krzyżowania gatunków dziko żyjących z żyjącymi domowo. Na dokonanie takiej krzyżówki należy mieć odpowiednie zgody.

4. Organem uprawnionym do wydawania pozwoleń na dokonywanie krzyżówek dziko żyjących zwierząt z domowymi, wydaje Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Bez posiadanie zgody działanie jest bezprawne i podlega karze.

5. W Roku 2013 doszło w Polsce do bezprecedensowej sprawy w której przed sądem stanął rolnik, u którego w stadzie świń domowych doszukano się kilku sztuk mieszańców świni z dzikiem. Rolnik został skazany na karę grzywny za złamanie prawa niedopuszczającego do takiej sytuacji. W wyniku wniesionej apelacji, sąd wobec przedstawienia nowych wyjaśnień uniewinnił rolnika. Wyjaśnieniem było to, że świnia domowa ukradkiem uciekła na wolność i w wyniku jej spotkania z dzikiem doszło do świńskiego mezaliansu, dającego w konsekwencji mieszane potomstwo.

6. Osoby chcące hodować tego typu zwierzę muszą uzyskać zgodę odpowiednich urzędów.

7. Na terenie Polski znajduje się kilku hodowców mających w swym stadzie świniodziki.

8. Według zapewnień hodowców, hodowla świniodzików nie jest opłacalna ze względu na długi okres wzrostu i dużą ilość paszy niezbędnej do ich wykarmienia.

9. Według smakoszy dziczyzny mięso ze świniodzika jest delikatniejsze i smakowo lepsze od mięsa typowego dzika.

10. W sytuacji kiedy w Polsce walczy się z Afrykańskim Pomorem Świń doprowadzając do wybijania poszczególnych osobników czy nawet całych stad dzików, nie jest warto zastanowić się nad tym czy, aby zbyt duża ingerencja człowieka w prawa natury nie jest przyczyną buntowania się tejże natury.

Czytaj dalej: Ciekawostki o świniach