Ciekawostki

Spinozaur vs Tyranozaur – czym się różnią

spinozaur
spinozaur

Spinozaur był największym dinozaurem mięsożernym, który żył na ziemi. Tyranozaur, którego najbardziej znanym gatunkiem był T-Rex, żył miliony lat po nim.

Podczas różnych wykopalisk znaleziono więcej kości T-Rexa, niż Spinozaura, większość z nich posiada już wszystkie elementy szkieletu, co za tym idzie, naukowcy wiedzą o wiele więcej o Tyranozaurach, niż o tych dinozaurach, które pojawiły się wcześniej.

tyranozaur t-rex
tyranozaur t-rex

1. Era Spinozaura a era Tyranozaura

Naukowcy określają żywot Spinozaura na okres kredowy, od 112 do 97 milionów lat temu. T-Rex jednak zamieszkiwał ziemię w górnym okresie kredy, który miał miejsce około 67 a 65 milionów lat temu. Tyranozaur był jednym z ostatnich gatunków dinozaurów przed ich masowym wyginięciem.

2. Porównanie rozmiarów

Spinozaur był dinozaurem mięsożernym, największym z tych, które w jego okresie życia istniały. Rozmiarem przewyższały go jedynie dinozaury roślinożerne, takie jak Argentynozaur oraz Sauroposeidon. Według badań rozmiar Spinozaura mógł określać się następująco: długość – 12,8 metrów do 18 metrów, masa – od 7 do 21 ton. Kiedy Spinozaur wyginął, miliony lat później na ziemi pojawił się T-Rex, który uważany był za największego wtedy żyjącego. Największy znaleziony okaz miał naprawdę imponujące rozmiary: 12,3 metra długości oraz 4 metry wysokości w biodrach, jego masa wahała się między 4,5 tony do 7,2 ton. Czarno na białym widać, że Spinozaur przewyższał Tyranozaura na tle każdego rozmiaru.

3. Struktura anatomiczna obu gatunków

Spinozaur: długa czaszka z wąskim pyskiem, z tylnych kręgów wyrastały wysokie kolce, początkowo wierzono, że poruszał się on na dwóch nogach, jednak najnowsze badania wykazują, iż mógł on chodzić na wszystkich dolnych kończynach.

Tyranozaur: krótka, muskularna szyja, ogromna głowa, wielkie nogi, przednie kończyny były krótkie, każda z nich posiadała dwa pazury. Gatunek ten posiadał również długi i masywny ogon, dzięki czemu utrzymać mógł równowagę.

4. Pożywienie Spinozaura oraz Tyranozaura

Wśród paleontologów nadal trwają debaty, co dokładnie mogły jeść te gatunki. Pod względem Spinozaura wahają się oni nad większymi zwierzętami lądowymi a rybami, a w przypadku T-Rexa nad tym, czy był on jedynie padlinożercą, czy również drapieżnikiem, który jadł zwierzęta.

5. Odkrycie poszczególnych gatunków

Naukowcom udało odkryć się dwa rodzaje Spinozaurów: Spinosaurus Aegyptiacus oraz Spinosaurus Maroccanus. Pierwsze szczątki zostały odnalezione przez Richarda Markgrafa, w 1912 roku, w zachodnim Egipcie.

Pierwszym elementem anatomicznym T-Rexa, który został odnaleziony, były zęby. Odnalazł je w Kolorado, w roku 1874, Athur Lakes. W kolejnych latach znajdywano elementy szkieletu dinozaura, aż do odkrycia prawie całego szkieletu T-Rexa, w Nowym Meksyku, w roku 1983.

6. Gdzie można znaleźć okazy Spinozaura oraz Tyranozaura?

Okazy Spinozaura: Kanadyjskie Muzeum Przyrody, Office National des Mines w Tunezji, University Of Chicago, Museo di Storia Naturale w Mediolanie, Chicago Paleontogical Collection, Mudeum National d’Histoire Naturelle.

Okaz Tyranozaura: najbardziej kompletny szkielet zawiera aż 85% elementów i nosi nazwę „Sue”, po swoim odkrywcy, Sue Hendrickson. Obecnie zobaczyć go można w Field Museum of Natural History.