Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Skorupiakach

Skorupiak

Poznawanie świata zwierząt może być naprawdę wyjątkową pasją. Ilość informacji, które możemy zdobyć na ich temat jest nieograniczona, dlatego mamy wiele możliwości rozwoju w tej dziedzinie. Możemy poznawać szczegóły życia konkretnych zwierząt lub całych ich grup.

Wszystko tak naprawdę zależy od naszych zainteresowań oraz oczekiwań. Korzystając z książek oraz możliwości jakie daje nam internet możemy naprawdę stać się specjalistami w tej dziedzinie. Jedną z grup zwierząt, które mogą wzbudzić w nas ogromne zainteresowanie są skorupiaki.

Należą one do stawonogów, czyli największej grupy, którą możemy spotkać na świecie. Żyją one zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Z tego względu poszczególne gatunki znacznie różnią się od siebie przystosowaniami do życia w danym środowisku. Właśnie z tego powodu tak interesujące może okazać się poznanie tej grupy zwierząt. Dziś przedstawimy Ci kilka informacji i ciekawostek na temat skorupiaków.

1. Skorupiaki mogą żyć od kilku dni do kilkunastu lat. Udowodniono, że długość życia raków może dojść nawet do 40 lat.

2. Najmniejsze skorupiaki dotychczas opisane na ziemi miały wielkość 0.1 mm.

3. Najdroższy krab na świecie kosztował 50 tysięcy dolarów.

4. Opisano do tej pory ponad 50 tys gatunków skorupiaków.

5. Skorupiaki możemy hodować również w naszym domowym akwarium.

6. Na świecie istnieje całkowicie przezroczysty skorupiak. Jest to Cystisoma.

7. Do skorupiaków należy również stonoga. Wielu z nas nie wie jednak, że liczba jej nóg nie wynosi wcale 100. Ma ona dokładnie 14 par nóg.

8. U małych gatunków skorupiaków wymiana gazowa zachodzi przez całą powierzchnię ciała.

9. Większość skorupiaków musi wracać do wody w czasie rozrodu.

10. Istnieją skorupiaki, które prowadzą całkowicie osiadły tryb życia. Należą do nich między innymi pąkle oraz kaczenice.

Skorupiaki to grupa zwierząt, z którą większość z nas nie ma styczności na co dzień. W naszym kraju w warunkach naturalnych żyje nie wiele gatunków skorupiaków. Z tego względu nie wiemy wiele na ich temat, a warto poszerzyć wiedzę o nich.

5/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *