Polska

10 ciekawych atrakcji w Rynie

Ryn z lotu ptaka
źródło: Dakorps / Wikipedia

Ryn to małe mazurskie miasteczko o funkcji turystycznej, leżące między dwoma jeziorami: Ołów i Jezioro Ryńskie.

Znajduje się ono na szlaku Wielkich Mazurskich Jezior, w związku z tym znajdziemy tu głównie atrakcje związane z turystyką wodną, ale nie tylko. Oto atrakcje, jakie tu na nas czekają:

1. Jezioro Ołów

Jezioro Ołów oferuje nam wiele. Piękna plaża ze strzeżonym kąpieliskiem i wygodne pomosty kąpielowe. Świetne miejsce na plażowanie i kąpiel w czystej wodzie jeziora do wyjątkowa atrakcja. Kąpielisko zagospodarowane na wysokim poziomie.

2. Ścieżka rowerowa

Wyjątkowa ścieżka rowerowa o długości ponad 4 km. Jej atrakcja to szczególne usytuowanie. Biegnie przez las lecz blisko brzegów jeziora. Trasa dla wszystkich miłośników przyrody.

3. Zamek krzyżacki w Rynie

Zamek krzyżacki w Rynie. Drugi co do wielkości zamek krzyżacki w Polsce po zamku malborskim. Dobrze zachowany i chociaż zamieniony na hotel, udostępniony do zwiedzania.

4. Kopce strażnicze

Dla miłośników historii. Kopce strażnicze dawnych plemion bałtyckich pochodzące z czasów prehistorycznych oraz pozostałości licznych grodzisk z wczesnego średniowiecza. Historia nie do końca odkryta, bo sięgająca czasów sprzed kilku tysięcy lat.

5. Ścieżka spacerowo- rekreacyjna

Ścieżka spacerowo- rekreacyjna. Prowadzi nas dookoła pięknego jeziora Ołów o niezwykłym mazurskim klimacie. Po drodze słuchamy kwakania, kląskania i śpiewu rzadkich ptaków wodnych.

6. Podwodne jeziora

Atrakcje podwodne jeziora. Raj dla płetwonurków i osób zajmujących się poznawaniem podwodnego świata przyrody. Głębokość od lustra wody pozwala na swobodne wędrówki podwodne.

7. Grillowisko

Grillowisko. Miejsce na bezpieczne ognisko dostępne dla wszystkich i świetnie zabezpieczone. Dobrze przygotowany plac rekreacyjny z wiatami i miejscem na ognisko. Można w gronie przyjaciół swobodnie usiąść i zjeść upieczoną kiełbaskę.

8. Pływanie łodzią

Pływanie łodzią po jeziorze. Wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można popływać po jeziorze łodzią, kajakiem lub rowerem wodnym. Na brzegu czuwa ratownik.

9. Winnica krzyżacka

Pozostałości dawnej winnicy krzyżackiej w postaci tarasów na zboczu wzgórza. Obecnie miejsce spacerowe i rekreacyjne z ławkami.

10. Wiatrak holenderski Rynie

Wiatrak holenderski Rynie. Zbudowano go w 1873 w. Wizytówka miasta Ryn. Warto go zobaczyć z zewnątrz i następnie wejść do środka.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *