AfrykaCiekawostki

Rwanda – ciekawostki, informacje, fakty

kameleon

Według raportu grupy Banku Światowego Doing Business Report 2015, Rwanda jest najlepiej prosperującym krajem we wschodniej i środkowej Afryce i trzecim najłatwiejszym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej w Afryce.

Rwanda, mały kraj śródlądowy we wschodniej i środkowej Afryce, próbuje wyjść z konfliktów etnicznych, których kulminacją było sponsorowane przez rząd ludobójstwo w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Jest jednym z najmniejszych narodów na Ziemi o powierzchni 26338 km2. Rwanda jest czwartym najmniejszym krajem na kontynencie afrykańskim.

Szacuje się, że w ciągu 100 dni dominujące siły Hutu zabiły 800 000 etnicznych Tutsiów i umiarkowanych Hutu.

Kraj zmagał się ze swoim dziedzictwem napięć etnicznych związanych z tradycyjnie nierównym stosunkiem między mniejszością Tutsi i większością Hutu.

W Rwandzie można rozpocząć działalność gospodarczą w ciągu 48 godzin. W krajach OECD o wysokich dochodach trwa to średnio 11,1 dnia.

W latach 2001-2012 realny wzrost PKB w Rwandzie wynosił średnio 8,1% rocznie. Według agencji ratingowej Fitch, Rwanda przeżywa „szybki i sprzyjający wzrost gospodarczy napędzany wiarygodną polityką gospodarczą”.

Rwanda znana jest również jako Ziemia Tysiąca Wzgórz, ponieważ większość kraju pokrywają faliste, trawiaste wzgórza.

Wulkan Karisimbi (4519 m wysokości) w górach Virunga jest najwyższym punktem Rwandy. Góra Karisimbi jest nieczynnym wulkanem na granicy Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga.

Jezioro Kivu, jezioro Muhazi, jezioro Ihema, jezioro Bulera, jezioro Ruhondo i jezioro Mugesera to główne zbiorniki wodne w Rwandzie.

Rwanda ma największą na świecie reprezentację kobiet w parlamencie. 64% członków parlamentu w Rwandzie to kobiety.

Dramatyczna poprawa w zakresie świadczenia opieki zdrowotnej i wyników zdrowotnych doprowadziła do wzrostu średniej długości życia w Rwandzie o 10 lat w ciągu ostatniej dekady.

Ponad 90% mieszkańców Rwandy ma dostęp do ubezpieczeń zdrowotnych.

W 1962 r. Rwanda uzyskała niepodległość.

W 2007 r. Rwanda stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził całkowity zakaz stosowania toreb foliowych. Szacuje się, że UE produkuje rocznie 3,4 mln ton toreb plastikowych, co powoduje emisję dwutlenku węgla i niebezpieczne odpady.

Rwanda stara się odbudować swoją gospodarkę, a produkcja kawy i herbaty jest jednym z głównych kierunków eksportu. Bank Światowy pochwalił „niezwykłe sukcesy rozwojowe” Rwandy, które przyczyniły się do zmniejszenia ubóstwa i nierówności.

Rwanda jest tylko jednym z trzech krajów w Afryce, gdzie można odwiedzić Goryle w Dzikiej przyrodzie.

Rwanda jest w dużej mierze krajem wiejskim, w którym 90% ludności zajmuje się rolnictwem i przetwórstwem rolnym.

W Rwandzie nie wolno używać sandałów „japonek”.

W 1894 r. odkrywca Gustav Adolf von Götzen stał się pierwszym Europejczykiem, który odkrył Rwandę.