100 fascynujących ciekawostek o Rosji

31. Narodowy Balet Rosyjski znany jest na całym świecie z doskonałości.

32. 25% rosyjskich mężczyzn umiera przed ukończeniem 55 roku życia.

33. W jeziorze Bajkał żyje około 1700 gatunków roślin i zwierząt, z których dwie trzecie nie występuje nigdzie indziej na świecie.

34. Wyspa Yttygran jest domem dla tak zwanej „alei wielorybów”, gdzie pozostałości ssaków morskich zostały tak starannie zaaranżowane.

35. Najsłynniejszym mieszkańcem Sarańska jest Gerard Depardieu, który po opuszczeniu Francji na mocy nowych przepisów podatkowych otrzymał obywatelstwo rosyjskie od samego Władimira Putina w 2013 roku. Z powodów, których nigdy nie ujawnił, wybrał Sarańsk jako swój adres zamieszkania.

36. Biblioteka Lenina jest największą w Europie, z 43 milionami przechowywanych przedmiotów. Znajdziemy tutaj też mapy, płyty muzyczne, nagrania dźwiękowe, rzadkie książki, czy gazety.

37. Przez krótki okres w latach dziewięćdziesiątych PepsiCo miał jedną z największych flot okrętów podwodnych na świecie dzięki umowie z Rosją.

38. Tramwaj numer 3 jest najstarszą trasą w Moskwie. Pierwszy tramwaj ruszył 6 kwietnia 1899 roku.

39. Kraj posiada 86 republik, prowincji, terytoriów i okręgów.

40. Kreml, został odbudowany przez Włochów. Kiedy w XV wieku jego świątynie i ściany uległy poważnemu zniszczeniu i wymagały naprawy, rosyjscy architekci nie byli w stanie poradzić sobie z tym problemem. Książę Iwan III zaprosił do Moskwy Włochów, pod przewodnictwem których zbudowano nowe mury.

4.3/5 - (liczba ocen: 178)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 9 stycznia 2017 o 10:10

    Prawie jak w Kaliszu się czuje

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.