Podróże

Roksolana (Hürrem) – 20 Ciekawostek

Roksolana
źródło: ThaGrind / Wikipedia

Roksolana była konkubiną, a następnie żoną Sulejmana Wspaniałego. Z tego związku mieli oni syna – sułtana Selima II, córkę – sułtankę Mihrimah oraz kolejnych, czterech synów, tym razem książąt – Abdullaha, Cihangira, Mehmeda oraz Bayezida.

Urodziła się ona w Stambule koło 1505 roku, zmarła w tym samym miejscu 15 kwietnia 1558 roku. Była ona narodowości ruskiej, jej pełne imię po urodzeniu brzmiało Aleksandra lub Anastazja Lisowska. Poznajmy kilka ciekawostek na temat jej osoby.

1. Niewola turecka

Trafiła ona pod niewolę już w bardzo młodym wieku, prawdopodobnie w 1509 roku, podczas najazdu Tatarów na Rohatyn. Około 1520 roku trafiła do sułtańskiego haremu.

2. Losy jej potomstwa

Mehmed – zmarł w 1543 roku, Cihangir – prawdopodobnie samobójstwo, w 1553 roku, Bayezid – stracony w 1562 roku wraz ze swoimi synami na rozkaz brata, Selima, Selim – następca ojca i kolejny sułtan, Mihrimah – zarządzała haremem brata.

3. Miejsce pochówku

Została pochowana w Stambule, przy meczecie Sulejmana.

4. Droga do małżeństwa

Odsunęła ona od łask męża jego poprzednią żonę, doprowadziła również do zamordowania syna z poprzedniego małżeństwa Sulejmana.

5. Co oznacza „Roksolana”?

Nie jest to imię, a przydomek. Oznacza dosłownie „Rusinka”.

6. Kształcenie Roksolany

Kształcona była ona na Krymie, w specjalnej szkole dla haremowych niewolnic.

7. Roksolana jako niewolnica

Była ona jedną z 300 niewolnic, jednak wyróżniała się od nich urodą, inteligencją, dlatego szybko została ulubienicą sułtana.

8. Ojciec

Jej biologiczny ojciec zmarł, kiedy miała ona zaledwie 14 lat.

9. Bieda w rodzinie

W związku ze śmiercią ojca jej rodzina bardzo zubożała. Jej matka wydała ją za mąż, za sąsiada Stefana, aby móc jakkolwiek utrzymać ich przy życiu.

10. Próba samobójstwa

Z powodu biedy rodziny Roksolana próbowała popełnić samobójstwo, skacząc z urwiska, jednak została odratowana przez matkę.

11. Wystawiona na sprzedaż

Roksolana została wystawiona na sprzedaż, gdzie kupił ją bliski przyjaciel Sulejmana I Wspaniałego, Ibrahim Pasza. Wkrótce jej właściciel ofiarował ją do sułtańskiego haremu.

12. Pierwsze dziecko Roksolany i Sulejmana

Urodziło się ono w 1521 roku, był to syn Mehmed.

13. Zesłanie pierwszej żony sułtana na prowincję

Stało się tak, ponieważ Mahidevran, pierwsza żona sułtana, brutalnie pobiła Hurrem Roksolanę.

14. Ataki haremowych rywalek

Organizowała je Hurrem, była ona niesamowitym strategiem oraz artystką polityczną. W obawie o konkurencję nakazała ona również o wydanie najpiękniejszych niewolnic za paszów.

15. Legenda o siostrze króla Polski

Zrodziła się ona, kiedy Roksolana królowi Zygmuntowi Augustowi przesłała piżamę, ręczniki oraz chusteczki. Słowo „siostra” jednak nawiązywało raczej do serdecznych kontaktów, a nie do pokrewieństwa z Jagiellonami.

16. Działalność charytatywna

Roksolana zajęła się nią pod koniec życia, kazała zbudować kompleks Haseki Sultan, gdzie były: szpital, szkoła, biblioteka, a także łaźnia.

17. Wybudowany szpital

Szpital wybudowany na rozkaz Hurrem istnieje i funkcjonuje do dziś.

18. Najbardziej znana pamiątka po Roksolanie

Znajduje się ona obok meczetu Sulejmana Wspaniałego W Stambule i jest to mauzoleum.

19. Tureckie imię „Hurrem”

Oznacza ono „pogodna” lub „kwitnąca”.

20. Śmierć Roksolany

Po jej śmierci sułtan podobno na zawsze został wierny swojej żonie, nie zainteresował się do końca swojego życia inną kobietą.