47 porad dotyczące podróży o których musisz wiedzieć

porady

Pewne drobne tajemnice, których możesz się nauczyć podczas podróży, takich jak oglądanie gwiazd na pełnym morzu i parę słów o jedzeniu.

1. Dowiedz się jakie są najczęstsze oszustwa w kraju do którego jedziesz. Tajski kierowca chce pokazać Wam swoją najlepszą restaurację. Prawdopodobnie jest to jego partner, gdzie zapłacisz krocie. Wejdź do Internetu poczytaj o typowych oszustwach, aby nie stać się ofiarą.

2. Zawsze miej lokalną gotówkę. Nie każde miejsce obsługuje karty kredytowe. Szczególnie ważne miejsca, takie jak pociągi czy autobusy.

3. Dowiedz się, czy kraj do którego lecisz sprzedaje tampony. Niektóre kraje tego nie robią. Albo naprawdę trudno je znaleźć. Nawet w miejscach, o których nie pomyślałabyś jak na przykład Ateny.

4. Uzyskaj ubezpieczenie podróżne. To oczywiste, ale prawdopodobnie jedna z najważniejszych pozycji na tej liście. Francuzi często chodzą na strajk, co oznacza, że Twój lot może zostać odwołany. Zdarzają się wypadki, szczególnie jeśli chcesz jeździć skuterem w Tajlandii.

5. Bądź świadomy lokalnych przepisów prawa. Nie pij się na ulicach Dubaju ani nie wypluwaj gumy w Singapurze. Wyjeżdżasz z Australii – nie oczekuj, że nasz system prawny będzie Ci towarzyszył na całym świecie.

6. Zadzwoń wcześniej do banku lub dostawcy kart kredytowych. Czasami banki uważają, że oszustwa mogą mieć miejsce, jeśli transakcje nagle zdarzają się na drugim końcu świata, a kiedy będziesz akurat na drugim końcu świata to wyłączą kartę jako środek bezpieczeństwa.

7. Weź adapter do ładowarki. Kraje mają różnej wielkości wtyczki i napięcie zasilania. Więc jeśli chcesz używać iPoda, upewnij się, że możesz go naładować.

8. Zawsze jestem szczęśliwy na pokładzie Emiratów. Po prostu przyleciałem do Sydney, w absolutnie fenomenalnym apartamencie pierwszej klasy.

9. Naucz się podstawowej pierwszej pomocy. To tylko wielka umiejętność życiowa, jeśli nic innego.

10. Uzyskaj katalogi dokumentów podróży i tras podróży.

11. Weź kurtkę do samolotu. Potrafi być zimno w samolocie.

12. Weź grube skarpetki na samolot. Zimne stopy powstrzymają spanie.

13. Szanuj innych. Zwróć uwagę na to, jak miejscowe kobiety się ubierają, aby dowiedzieć się jak Ty powinnaś się ubierać.

14. Nigdy nie latam bez wielokrotnego użytku butelki próżniowej Hydro Flask, więc mogę uniknąć jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych. Posiada nawet filtr, który jest przydatny w odległych miejscach, gdzie woda może nie być bezpieczna do picia.

15. Kuchnia innych krajów może być ciężka dla żołądka. Weź ze sobą odpowiednie leki.

16. Sprawdź, czy woda z kranu jest bezpieczna. Obejmuje to szczotkowanie zębów, lód w drinkach i przypadkowe picie wody pod prysznicem.

17. Dowiedz się, jak używać kompasu. Brzmi to ekstremalnie, ale może pomóc w kryzysie.

18. Poznaj podstawową geografię kraju, który odwiedzasz. Nie ma nic gorszego niż turysta, który nie ma pojęcia, gdzie podróżuje.

19. Dowiedz się, jak robić dobre zdjęcia. Wspomnienia zanikają, a będziesz coś chciał mieć na pamiątkę.

20. Naucz się spać wszędzie. Zatyczki do uszu i czarna opaska na oczy mogą pomóc.

21. Kup i noś dobre buty do chodzenia. Pęcherzyki nie są zabawne, a wysokie obcasy nie są idealne na brukowanych ścieżkach.

22. Jedz tam, gdzie miejscowi jedzą.

23. Każda linia lotnicza posiada własny zestaw wytycznych dotyczących tego, ile toreb można bezpłatnie przewieźć. Zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w Twojej linii lotniczej, aby uniknąć dodatkowych opłat.

24. Wyjazdy za granicę to zabawa, ale jedzenie w obcym kraju może czasem stać się ciężkim zadaniem. Weź małe przekąski, które odprężą Cię do momentu, gdy znajdziesz idealną restaurację lub foodtrucka.

25. Poproś miejscowych o radę, wskazówki. Najlepsza plaża prawdopodobnie nie jest najpopularniejsza. Miejscowi mieszkańcy mogą pomóc Ci odnaleźć te tajemnicze miejsca, które Cię oczarują.

26. Dowiedz się, jak używać pałeczek. Nie wyglądaj jak turysta proszący o widelec. Muszą to być pałeczki.

27. Bez względu na to, gdzie się udaję, robię jedną tą samą rzecz, każdego dnia. Więc idziesz codziennie rano do jedynej kawiarenki w na espresso, albo do baru na kieliszek wina. Stań się regularny, a zaczniesz rozmawiać z miejscowymi.

28. Dowiedz się gdzie znajduje się ambasada. Poważnie. Znajdź znajdź mapie. Jeśli jesteś w „bezpiecznym” kraju to i tak warto to zrobić. Wystarczy szybkie wyszukiwanie Google, wpisanie adresu i umieszczenie go w bezpiecznym miejscu.

29. Najlepszym sposobem na pokonanie jet laga jest uzyskanie światła słonecznego w momencie wylądowania i wzięcie gorącego prysznica przed pójściem spać.

30. Jeśli jesteś pasażerem rejsu wycieczkowego, to wstań w środku nocy i spójrz na gwiazdy gdy jesteś na morzu.

31. Jeśli chodzi o porty, proszę zapytać personel statku o wskazówki, jak np. gdzie dostać nocną przekąskę w na mieście.

32. Sprawdź napięcie w gniazdku. Z własnego doświadczenia wiem, że nic nie ma gorszego niż posiadanie adaptera i brak możliwości użycia suszarki lub prostownicy, ponieważ napięcie nie jest wystarczająco wysokie dla tego kraju.

33. Używaj małych butelek. Zajmują mniej miejsca.

34. Nosić przy sobie wydrukowaną mapę miasta, do którego możesz zajrzeć.

35. Aktywuj globalne możliwości telefonu. Zazwyczaj jest za to pobierana opłata, ale jest ona znacznie niższa niż opłaty roamingowe, które otrzymasz, jeśli tego nie zrobisz.

36. Naucz się kilku zwrotów w lokalnym języku. Porozmawiaj z mieszkańcami. Poznaj ich kulturę. Nie bądź tą osobą która się tylko błąka.

37. Ucz się sztuki wędrówek.

38. Pobierz aplikację Travelzoo. Aplikacja Travelzoo pomaga znaleźć wspaniałe oferty w różnych krajach i posiada opcje od lokalnych ofert do opcji transportu.

39. Zgubiłem wystarczająco dużo bagaży, abym teraz nie robił zdjęcia moich walizek, gdy są one na lotnisku. Jeśli zginą to mogę pokazać liniom lotniczym zdjęcie zamiast je opisywać.

40. Dodatkowy zestaw ubrań zapakuj do torby podręcznej. Nie bądź jednym z tych podróżnych, którzy uwielbiają paryski strój, kiedy linie lotnicze straciły swój bagaż, a Ty nie masz nic innego do noszenia.

41. Uzyskaj szczepienia, jeśli ich potrzebujesz. Żółtą febra nie jest przyjemnością. Będziesz na siebie wściekły, jeśli mogłeś temu zapobiec, a tego nie zrobiłeś.

42. Zeskanuj paszport i dokumenty podróży. Przekazuj kopie rodzinie. Jeśli zgubisz paszport lub dokumenty podróży, ta kopia zapasowa pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu. Pomoże to również Twojej rodzinie znaleźć Cię w razie katastrofy.

43. Jeśli wyruszasz do Londynu – zorganizuj kartę Oyster z wyprzedzeniem.

44. Bez względu na to, jak wiele podróżuję, mam jakąś osobistą umowę z rodziną, która mówi, że zawsze będę w domu na kolację w piątkowy wieczór.

45. Naucz się wymienić oponę. Prawo Murphy’ ego mówi, że jeśli nie wiesz jak to zrobić i wyruszasz w podróż samochodem, to na pewno złapiesz flaka.

46. Korzystaj z publicznego transportu. Jest to łatwe, tańsze i zapewnia lepsze wrażenia z podróży. Zdobądź mapę, poznaj różne rodzaje biletów.

47. Przywiąż ubrania na zewnątrz plecaka podczas spaceru na słońcu, aby wysuszyć je po umyciu. Tanie i łatwe!

4.4/5 - (liczba ocen: 19)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.