Azja

Ponad 30 milionów ludzi w Chinach żyje w jaskiniach

Chiny Jaskinie

W Chinach nazywanie kogoś jaskiniowcem nie powinno być traktowane jako zniewaga. Mao Zedong mieszkał kiedyś w jaskini, zanim został przywódcą kraju.

Dziś wielu Chińczyków nadal żyje w jaskiniach. Nie mówimy tu tylko o jednej czy dwóch osobach. Według LA Times co najmniej 30 milionów Chińczyków mieszka obecnie w jaskiniach, które są energooszczędne i mają niewielki wpływ na środowisko naturalne.

LA Times opisuje różnorodność doświadczeń mieszkańców jaskiń.

Wiele osób mieszka w prowincji Shaanxi, gdzie porowata gleba regionu jest szczególnie odpowiednia do łatwego kopania.

Często koce wiszą na półokrągłych wejściach, aby służyć jako prowizoryczne drzwi.

Niektóre jaskinie mają kilka komór i są murowane z cegły. Jak podała gazeta, niektórzy mają nawet prąd i bieżącą wodę.

„Większość z nich nie jest tak fantazyjna, ale widziałem naprawdę piękne jaskinie: wysokie sufity i przestronne z ładnym dziedzińcem na zewnątrz, gdzie można ćwiczyć i siedzieć w słońcu”, powiedział Ren Shouhua, który dorastał w jaskini w Yanan.

jaskinie

Shouhua, 46 lat, powiedział LA Times, że przeniósł się z jaskini do betonowego bloku, gdy dostał pracę w mieście Xian, ale planuje wrócić do życia jako mieszkaniec jaskini po przejściu na emeryturę.

„W lecie jest chłodno, a zimą ciepło” – wyjaśnił. „Kiedy się zestarzeję, chciałbym wrócić do korzeni.

Podstawowa jaskinia jednopokojowa bez czynszu za dzierżawę wodociągową kosztuje około 100 zł miesięcznie. Jaskinia z trzema sypialniami i łazienką można kupić w przeliczeniu za 170 tysięcy złotych.

Wiele jaskiń nie jest jednak sprzedawanych lub wynajmowanych, a zamiast tego są one przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Według opinii jednego mieszkańca, wiele osób nie rezygnuje z przestrzeni. „Przyjeżdża tu wiele osób, które chcą wynająć nasze jaskinie, ale nikt nie chce się wyprowadzić”, powiedział Chen Wei, urzędnik 43-letniej Partii Komunistycznej, który mieszka w jaskini niedaleko Yanan.

„To jak mieszkanie w willi”, powiedział Wei. „Jaskinie w naszej wiosce są tak samo komfortowe jak eleganckie apartamenty w mieście”.

Architekci rozumieją, dlaczego styl życia może być atrakcyjny. „Jest to energooszczędne”, powiedział Liu Jiaping, dyrektor Centrum Badań nad Zieloną Architekturą w Xian. „Wtedy to nie pasuje do współczesnego, skomplikowanego stylu życia. Ludzie chcą mieć lodówkę, pralkę, telewizor”. – dodał.

To może nie mieć znaczenia dla mieszkańców jaskiń w Chinach, z których wielu cieszy się prostym stylem życia po przystępnych cenach.

„Życie jest tu łatwe i wygodne”, powiedział Ma Liangshui, 76 lat, który mieszka w jednopokojowej jaskini na południe od Yanan. Ma łóżko, kominek do gotowania i elektryczność.

„Żyłem przez całe życie w jaskiniach i nie wyobrażam sobie niczego innego”.

Niektóre chińskie jaskinie istnieją od pokoleń i często posiadają nowoczesne udogodnienia, takie jak hydraulika, elektryczność i telefon. Ponieważ używają one naturalnych materiałów i wykorzystują istniejący krajobraz, chińskie jaskinie wymagały mniej materiałów budowlanych, gdy były pierwotnie budowane.

Ponieważ wzgórza, na których domy jaskiniowe są wykopywane przez cały rok jako naturalna izolacja, są bardziej energooszczędne niż typowe domy jednorodzinne.

Wiele jaskiń w Chinach znajduje się w prowincji Shaanxi, gdzie kopanie jaskini z porowatej, żółtej gleby na płaskowyżu Loess jest stosunkowo łatwe.

Raport z 2007 roku opublikowany przez Current TV wykazał, że wiele jaskiń w prowincji Henan zostało opuszczonych, ponieważ młodsze pokolenie Chińczyków przeniosło się do dużych miast.

Te, które są nadal okupowane, są zazwyczaj domem dla osób starszych.