Ciekawostki o Polsce – Piękne zdjęcia z Polski

Polska to kraj gdzie mieszka 38 484 000 osób i jego powierzchnia to 312 679 km2. Polska położona jest w środkowej części Europy, granicząc z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami oraz Niemcami. Polska ma bardzo bogatą historię i dziedzictwo kulturowe, jednak kryje pewne tajemnice, o których istnieniu być może wielu nawet nie wie. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Polsce.

Ciekawostki o Polsce

1. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Co ciekawe w przypadku Paryża liczba ludności jest niemal dziesięciokrotnie większa niż w przypadku polskiego miasta.

2. 17 Polaków otrzymało Nagrodę Nobla, czyli więcej niż osoby z Japonii, Chin, Indii czy Australii.

3. Jakiś czas temu wśród polaków przeprowadzono dość ciekawe badania statystyczne z których wynika że przeciętny, dorosły Polak wypija nawet 94 litry piwa rocznie. Oznacza to, że statystyczny Polak wypija pół litra piwa co drugi dzień.

4. Picie piwa z sokiem, czy w postaci grzańca to polski wymysł, niespotykany praktycznie w innych zakątkach świata.

5. Wielu specjalistów szczuje, że w przeciągu kilkudziesięciu, najdłużej kilkuset lat Półwysep Helski zostanie zalany przez morskie fale i zniknie.

6. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Przepisy są z kuchni litewskiej, niemieckiej i nieco tatarskiej. Można przypuszczać, że wcześniej również powstały inne książki kucharskie, jednak do czasów współczesnych niestety nic się nie zachowało.

7. Część obcokrajowców przekonana jest, że w Polsce znajduje się więcej niedźwiedzi polarnych niż samochodów. Dlatego są niebywale zdziwieni, kiedy przybywając do kraju nad Wisłą nie spotykają ani jednego białego misia.

8. Polska jest 9 największym krajem w Europie.

9. Polska to jedyny naród na świecie, który nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez Kevina w telewizji. Od kliku dobrych lat to właśnie ten kultowy amerykański film z lat 90 stanowi jeden z symboli świątecznych.

10. W Polsce znajduje się 908 miast.

11. Polska to największy eksporter bursztynu na całym świecie – szacuje się że udział polskich wyrobów na rynku światowym sięgać może nawet 70%.

12. Przez ponad 300 lat (od 1600 do 1945 roku) na terenie Polski ciągle toczyły się jakieś walki – a to wojna, a to potop szwedzki.

13. Polacy bardzo wcześnie postanawiają legalizować swoje związki. Średni wiek panny młodej wynosi 24 lata, a pana młodego 26 lat.

14. Pustynia Błędowska jest jedyną naturalną pustynią w Europie.

15. Prawie 35% z 60 milionów Polaków mieszka za granicą, a duże polskojęzyczne społeczności można znaleźć w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii, Brazylii i Argentynie.

16. Na Pałacu Kultury i Nauki znajduje się drugi co do wielkości w europie zegar. Ma 6 metrów średnicy.

17. Kamizelkę kuloodporną wymyślił Kazimierz Żegleń i Jan Szczepanik.

18. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie był darem Stalina dla narodu polskiego.

19. Najstarsze dowody produkcji sera znaleziono w okolicach Warszawy. Wyprodukowano go 7500-8000 lat temu.

20. Polska konstytucja była pierwszą w Europie and drugą na świecie. Zaraz po Stanach Zjednoczonych.

21. Henryk Maguński wymyślił Walkie-Talkie w 1940 roku.

22. Wyrywacz min wynaleziony został przez Józefa Kosackiego w 1941 roku.

23. 10 kwietnia 1909 roku Kazimierz Prószyński uzyskał patent na aeroskop, pierwszą na świecie ręczną kamerą filmową. Była ona napędzana była ona sprężonym powietrzem.

24. Najstarsza restauracja w Europie, Piwnica Świdnicka, powstała w 1275 roku i znajduje się we Wrocławiu?

25. Max Factor założony został przez Maksymiliana Faktorowicza.

26. Polski alfabet liczy 32 liter, a angielski 26 liter.

27. 50 tysięcy Polaków poświęciło życie by ocalić 450 tysięcy żydów.

28. Napoleon Bonaparte spotkał się z polską elitą i jego przyszłą kochanką, hrabiną Marią Waleską, w sali balowej warszawskiego Zamku Królewskiego w 1806 roku.

29. Henryk Sienkiewicz, autor Quo Vadis, laureat Literackiej Nagrody Nobla, pochowany jest w warszawskiej katedrze św. Jana.

30. Pierwszym polskim władcą w historii było Mieszko, około 963 roku.

31. Puszcza Białowieska jest domem dla 800 żubrów, najcięższego w Europie zwierzęcia lądowego.W 1922 r. Gabriel Narutowicz został pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Polski.

32. 1 września 1939 r. niemiecki Wehrmacht najechał na Polskę bez wcześniejszego ogłoszenia wojny, rozpoczynając tym samym II wojnę światową.

33. Polska była jedynym krajem europejskim, który nigdy nie współpracował oficjalnie z nazistami na żadnym szczeblu i żadne polskie oddziały nie walczyły wraz z armią hitlerowską. Polska nigdy nie poddała się oficjalnie Niemcom, a polski ruch oporu w okupowanej przez Niemców Polsce podczas II wojny światowej był największym ruchem oporu w Europie.

34. Jestem wdzięczny niebiosom, że we wszystkich moich instynktach stałem się Polakiem – Friederick Nietzsche.

35. 12 września 1989 r. pierwszy wybrany w wolnych wyborach, niekomunistyczny rząd w państwie Układu Warszawskiego objął urząd, pod przewodnictwem laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Lecha Wałęsy który odegrał kluczową rolę w organizowaniu ruchu Solidarności lat osiemdziesiątych

36. Adam Mickiewicz jest autorem polskiego epickiego poematu narodowego, Pan Tadeusz w 1834 roku, który ironicznie zaczyna się od wersetu „Litwo, moja ojczyzna!

37. Najwyższą na świecie konstrukcją aż do 8 sierpnia 1991 r. była najwyższa na świecie budowla o wysokości 646 metrów – masyw radiowy w Konstantynowie.

38. Gniezno było pierwszą stolicą Polski. Katedra gnieźnieńska jest siedzibą polskich arcybiskupów od 1000 roku.

39. Polacy mają największe gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej.

40. Restauracje serwują pizzę z keczupem co nie jest zbyt popularne w innych krajach.

41. Współzałożyciel Marks & Spencer – Michael Marks – urodził się w Słonimie.

42. Najcieńszy dom na świecie ma zaledwie 4 metry szerokości – pomiędzy dwoma budynkami w Warszawie

43. Związek Harcerstwa w czasie II wojny światowej został przekształcony w zbrojne siły oporu i walczył w Powstaniu Warszawskim, zastrzelił oficerów SS i wyzwolił obóz koncentracyjny.

44. Podczas inwazji niemieckiej na Polskę 720 Polaków broniło swojej pozycji przed ponad 40 tysiącami atakującymi Niemcami, zatrzymując ich na trzy dni.

45. Prezydent RP przyznaje medal parom, które pozostają w związku małżeńskim przez co najmniej 50 lat.

46. Syfilis był nazywany „chorobą francuską” w Polsce, Włoszech i Niemczech, „chorobą włoską” we Francji, „chorobą hiszpańską” nazwaną przez Holendrów, „chorobą polską” nazwaną przez Rosjan, a Turcy nazywali ją „chorobą chrześcijańską”.

47. Około 20% ludności Polski zmarło w II wojnie światowej. Najwyższy odsetek wśród wszystkich krajow.

48. Wódka została pierwotnie wyprodukowana w VIII wieku w Polsce.

49. W Warszawie Osoby urodzone w środkach transportu publicznego mają prawo do bezpłatnego podróżowania aż do śmierci.

50. W 1989 r. Polska nie graniczyła z żadnym z krajów z którym obecnie graniczy, co zaskakujące nie zmieniając granicy.

Bonus

Marie Curie urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. Na początku 1880 r. przeniosła się do Paryża, a w 1895 r. wyszła za mąż za Francuza Pierre’ a Curie. Z mężem odkryła pierwiastki polonu (Po), nazwane po ojczystej Polsce, a wkrótce potem pierwiastki radu (Ra). W 1903 r. otrzymała pierwszą nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki wraz z mężem i współpracownikiem Henri Becquerelem. Po śmierci Pierre’ a w 1906 r. Marie została mianowana profesorem i jako pierwsza kobieta wykładała na Sorbońskim Uniwersytecie w Paryżu. W 1911 roku otrzymała drugą nagrodę Nobla za badania izolacji czystego radu.

Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu. Wykształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po powrocie do domu, gdzie studiował na słynnych renesansowych uniwersytetach w Padwie i Bolonii, w 1497 r. został administratorem północnego biskupstwa warmińskiego, a także pracował jako lekarz, prawnik, architekt i żołnierz. Przez 15 lat mieszkał we Fromborku, gdzie zbudował obserwatorium i podjął swoje badania,. Jego rewolucyjnym twierdzeniem było to, że Słońce, a nie Ziemia, było centrum systemu planetarnego. Praca została opublikowana przez władze kościelne w Norymberdze w 1543 r., w roku śmierci Kopernika. Później został zakazany przez papiestwo, ale w 1582 r. został ponownie dopuszczony.

Mamy nadzieję, że podobała się Wam nasza lista ciekawostek i informacji. Znasz jeszcze jakieś inne ciekawostki o Polsce? Napisz   nich w komentarzu na dole.

Czytaj dalej: 65 najlepszych zdjęć z Polski i ciekawostki o Polsce

Piękne zdjęcia z Polski

Czytaj dalej: 65 najlepszych zdjęć z Polski i ciekawostki o Polsce

Ciekawostki o Polsce – Piękne zdjęcia z Polski
4.6 (91%) 120 głosów
Sprawdź też:
Lwów jest miastem o bogatej i ciekawej historii. Jest to…