10 najlepszych atrakcji w Opolu
Stare polskie miasto, którego początki sięgają IX wieku. Większości z nas kojarzące się z Festiwalem Piosenki Polskiej. Opole znane jest również jako miasto zielonych mostów. Wśród wielu zabytków i miejsc jakie w mieście koniecznie trzeba zobaczyć kilka zasługuje na szczególną uwagę.
1. Kościół Franciszkanów pod wezwaniem Świętej Trójcy
Jest to rzymskokatolicki kościół, znajdujący się przy placu Wolności 2 w bliskim sąsiedztwie Rynku w Opolu. Został on wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego.
2. Wyspa Bolko
Nazywana również „ Zielonymi Płucami Miasta”. Jest to ulubione miejsce wszystkich Opolan. Mnóstwo zieleni, ścieżki rowerowe, ścieżki zdrowia, trasy dla rolkarzy, ławeczki, zaciszne miejsca i wszystko to czego potrzeba aby uciec od zgiełku miasta i odpocząć. Po środku wyspy znajduje się urocze oczko wodne, idealne miejsce na piknik dla całej rodziny. Jeśli ktoś woli jednak cień, może odpocząć pod konarami rozłożystego 400-letniego dębu.
3. Opolskie ZOO
Od lat cieszy się wielką popularnością nie tylko wśród mieszkańców Opola ale i gości zagranicznych. Na ogromne, ponad 30 ha powierzchni żyje 1500 zwierząt. Wszystkie zwierzęta są zadbane a ich wybiegi doskonale utrzymywane. Jest to miejsce na kilkugodzinny spacer z rodziną. W godzinach karmienia można zobaczyć jakie menu serwują zwierzakom opiekunowie. Niektóre zwierzątka, zwłaszcza te domowe można pogłaskać i dotknąć, chociaż nie wszystkie to lubią. Niektóre małe zwierzątka biegają luźno obok zwiedzających i wręcz domagają się pogłaskania. Jest to duza frajda i to nie tylko dla dzieci. Opolskie Zoo po powodzi w 1997 zostało gruntownie przebudowane i dzisiaj jest nowoczesnym tego typu obiektem.
4. Stanowisko archeologiczne Ostrówek
Bardzo ciekawe miejsce, zwłaszcza dla pasjonatów historii. Prowadzone tu prace wykopaliskowe odkryły dobrze zachowane warstwy konstrukcji drewnianych, ulic, pozostałości po domostwach i liczne fragmenty przedmiotów użytkowych. Również w Groszowicach natrafiono na duże cmentarzysko z epoki brązu i wczesnego żelaza. Takie odkrycia pozwalają bardziej poznać początki miasta, jego historię i ludzi, którzy tu żyli.
5. Muzeum Wsi Opolskiej
W dzielnicy Bierkowice, niespełna 8 km od centrum Opola, znajduje się Muzeum Wsi Opolskiej. W skansenie można zobaczyć kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych przeniesionych tu z sąsiednich miejscowości. We wnętrzach budynków można zobaczyć zabytkowe narzędzia rolnicze i rzemieślnicze. Spacer wśród wiejskich zagród, w otoczeniu drzew, pól, ogródków warzywnych i kwiatowych jest świetną alternatywą dla gwarnego miasta. Na terenie skansenu odbywają się również imprezy plenerowe.
6. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Opolskiego.
Miejsce idealne dla miłośników astronomii. Organizowane tutaj są sesje obserwacyjne zarówno nocne jak i dzienne. Podczas dziennych można zobaczyć plamy na słońcu. Nocne obserwacje zachwycają ogromem gwiazd, których na co dzień gołym okiem nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Obserwatorium mieści się na obszernym tarasie i jest bardzo popularne wśród Opolan.
7. Muzeum Piosenki Polskiej
Stosunkowo młode muzeum i bardzo nowoczesne. Zwiedza się je z założonymi słuchawkami, w których głos przewodnika oprowadza po poszczególnych częściach obiektu. Podchodząc do ekspozycji która nas zainteresuje klikamy na ekran dotykowy a głos w słuchawkach opowiada nam o niej. Tutaj każdy może się poczuć jak w studio nagrań. Wchodząc do kabiny, wybieramy zespół jaki nas interesuje, śpiewamy piosenkę a później nagrany utwór możemy sobie zachować na pamiątkę. W muzeum specjalny dział poświęcony jest historii festiwalu. Są tam stare bilety, ulotki, plakaty, broszury z dawnych lat i wiele pamiątek. Na ścianach wiszą zdjęcia gwiazd znanych głównie z ekranów telewizyjnych, piosenkarzy i twórców muzyki. W mieście od lat związanym z festiwalem muzyki, takie muzeum to konieczność aby młode pokolenia poznały jak na przełomie lat zmienił się zarówno sam festiwal jak i repertuar artystów.
8. Skwer artystów
Miłe miejsce na Starym Mieście. Dużo zieleni, ławeczki z podobiznami polskich artystów, związanych piosenką i festiwalami w Opolu, to fajne miejsce na odpoczynek. Można zobaczyć Agnieszkę Osiecką rozmawiającą z Wojciechem Młynarskim i wiele innych znanych osób. Jest to miejsce, w którym turyści robią sobie zdjęcia w otoczeniu sławnych osób.
9. Wieża Piastowska
Jest to swoista wizytówka miasta. To na nią kierują swoje pierwsze kroki, turyści zwiedzający Opole. Ten symbol miasta ma już 700 lat. Ze szczytu wieży rozciąga się widok z piękną panoramą Opola. Miasto z wysokości 42 metrów wygląda naprawdę imponująco.
10. Rejsy statkiem po Odrze
Zmęczeni zwiedzaniem miasta, możemy wybrać się w 40 minutowy rejs statkiem wycieczkowym po wodach Odry. Statek Opolanin ma już sporo lat ale spisuje się doskonale. Z jego pokładu można podziwiać ratusz, Wieżę Piastowską, kościół Franciszkanów czy Opolską Wenecję. Zabytki odbijające się w lustrze wody wyglądają przepięknie. W chłodniejsze dni można usiąść na dolnym pokładzie statku, napić się gorącej kawy i w ogrzewanym pomieszczeniu oddać się zwiedzaniu miasta.