Ameryka PółnocnaCiekawostki

Nikaragua – ciekawostki i fakty

wulkan

Nikaragua, kraj Ameryki Środkowej. Jest to największa z republik Ameryki Środkowej. Nikaragua charakteryzuje się gospodarką rolną, historią rządów autokratycznych i brakiem równowagi w rozwoju regionalnym – prawie cała działalność osadnicza i gospodarcza koncentruje się w zachodniej części kraju. Oto ciekawostki, informacje i fakty o tym kraju.

1. Nikaragua graniczy od północy z Hondurasem, od wschodu z Morzem Karaibskim, od południa z Kostaryką, a od zachodu z Oceanem Spokojnym.

2. Mieszka tutaj 6 milionów osób.

managua

3. Nikaragua zajmuje łączną powierzchnię 130 370 kilometrów kwadratowych. Jest to największy kraj w Ameryce Środkowej.

4. Chociaż stolicą Nikaragui jest Managua, miasto Granada jest prawdopodobnie najbardziej popularne wśród turystów. Jest to najstarsze miasto na kontynentalnej Ameryce Łacińskiej. Zostało ono założone w 1524 roku przez Hernandeza de Cordoba, który nadał nazwę walucie krajowej – Kordobie.

katedra

5. Oficjalnym językiem jest język hiszpański.

6. W Nikaragui znajdują się dwa obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO: Katedra León, która jest największą katedrą w Ameryce Środkowej, oraz ruiny León Viejo, zbudowane w 1524 roku i opuszczone w 1610 roku w obawie przed wybuchem pobliskiego wulkanu Momotombo.

7. Słynny Wulkan Nikaragua’s Dual Volcano jest jedynym na świecie, który jest zasilany przez dwa oddzielne strumienie magmy. Umożliwia to erupcję z dwóch typów kanałów magmy.

flaga państwa

8. Sezon suchy w Nikaragui trwa od grudnia do maja, a najbardziej wilgotne miesiące to zazwyczaj czerwiec i październik. Najpopularniejszy czas na przyjazd do kraju dla turystów to listopad.

9. Ludzie i większość działalności gospodarczej koncentruje się na wyżynach zachodnich, wokół dwóch Wielkich Jezior – Managua i Nikaragui.

10. Kraj szczyci się dwoma jednymi z większych jezior w Ameryce Środkowej: Jezioro Managua i jezioro Nikaragua, drugie co do wielkości jezioro w Ameryce po peruwiańskim jeziorze Titicaca.

11. Narodowy sport Nikaragui to baseball, który jest jeszcze bardziej popularny niż piłka nożna.

12. Nazwa Nikaragui pochodzi od połączenia dwóch słów: „nikarao” i „agua”. Nikarao to plemię Indian, które zajmowało brzegi jeziora Nikaragui, gdy Hiszpanie przybyli w latach 1500. „Agua” to hiszpańskie słowo – woda.

13. Linia brzegowa Nikaragui graniczy z Oceanem Spokojnym na zachodzie i Morzem Karaibskim na wschodnim wybrzeżu. Fale San Juan del Sur zaliczane są do najlepszych na świecie jeśli chodzi o uprawianie surfingu.

drzewo

14. Głównym językiem jest język hiszpański, chociaż rodzime plemiona na wschodnim wybrzeżu mówią swoimi językami ojczystymi, takimi jak Miskito, Sumo i Rama, a także kreolski angielski.

15. Nikaragua uzyskała niepodległość od Hiszpanii po zakończeniu rewolucji meksykańskiej 15 września 1821 roku.

16. Na rozległym jeziorze Nikaragui znajduje się około 430 wysp wulkanicznych. Nikaragua wykorzystuje parę wodną z głębi swoich wulkanów do produkcji energii geotermalnej.

chmury

17. Nikaragua zadeklarowała 70 obszarów jako chronione regiony wodne i lądowe w celu ochrony zagrożonych gatunków. Są to różne gatunki małp, jaguarów, leniwców, żółwi zielonych i żółwi morskich.

18. Krzysztof Kolumb badał karaibskie wybrzeże Nikaragui podczas swojej czwartej i ostatniej podróży do Ameryki.

19. W połowie XIX wieku amerykański lekarz i najemnik William Walker wyruszył na wyprawę wojskową do Nikaragui i ogłosił się prezydentem.

Bliźnięta

20. Kraj jest podatny zarówno na trzęsienia ziemi i aktywność wulkaniczną, jak i na huragany.

21. Prawdopodobnie najsłynniejszą cechą charakterystyczną Nikaragui jest jezioro Nikaragua, które zajmuje powierzchnię 8264 km2 i jest domem dla ponad 430 wysp wulkanicznych.

22. W Nikaragui znajduje się czterdzieści wulkanów, z których wiele jest nadal aktywnych. Chociaż historia działalności wulkanicznej w tym kraju doprowadziła do powstania bujnej roślinności i wysokiej jakości gleby dla rolnictwa, wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi w przeszłości wyrządziły poważne szkody.