103 niezwykłe ciekawostki o planetach

76. Na Marsie znajduje się olbrzymi krater w kształcie wielkiego uśmiechu.

77. Według matematyki, białe dziury są możliwe, choć jak dotąd nie znaleźliśmy żadnych.

78. Pierwszym człowiekiem na Księżycu był Neil Armstrong. Wkroczył na księżyc lewą stopą.

79. Jowisz jest najszybszą wirującą planetą w naszym układzie słonecznym. Ze względu na intensywność jej rotacji planeta jest płaska na biegunach i wybrzuszona na równiku. Do zakończenia obrotu na swojej osi potrzeba mniej niż 10 godzin.

80. Stacja Kosmiczna ISS okrąża ziemię co 90 minut.

81. Na Marsie burza pyłu może rozwinąć się w ciągu kilku godzin i może ogarnąć całą planetę w ciągu kilku dni. Są to największe i najbardziej gwałtowne burze pyłowe w naszym układzie słonecznym.

82. Istnieje olbrzymie tornado wielkości Europy nad południowym biegunem Wenus.

83. Niektórzy naukowcy uważają, że około 4 miliardy lat temu Neptun i Uran prawdopodobnie zmieniły swoje miejsce w układzie słonecznym.

84. Gwiazdy zdają się mrugać po nocnym niebie, ponieważ światło jest zakłócane w atmosferze Ziemi.

85. W przestrzeni są trzy główne rodzaje galaktyk: spiralne, eliptyczne i nieregularne.

86. Enceladus, szósty księżyc Saturna, ma ciepły ocean na południowym biegunie z trwającą aktywnością hydrotermalną, która po raz pierwszy został odkryta poza Ziemią. Jest to najbardziej przyjazne dla życia siedlisko, jakie kiedykolwiek odkryto poza Ziemią.

87. Planeta Wenus nie ma żadnych pochyleń, więc w konsekwencji nie ma pór roku i jest jedyną planetą w naszym układzie słonecznym, która obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

88. Ludzie mogą pewnego dnia skolonizować inne planety o dwu lub nawet trzykrotnie większej grawitacji niż Ziemia. Niemniej jednak, przy 4 razy większej grawitacji Ziemi lub wyższej, nie bylibyśmy już w stanie utrzymać wystarczającego przepływu krwi do mózgu.

89. Astronom Percival Lowell uważał, że był pierwszym obserwatorem kanałów na Wenus, ale z powodu wadliwej regulacji okularu lunety, patrzył na naczynia krwionośne we własnym oku.

90. Saturn jest drugą co do wielkości planetą w naszym układzie słonecznym.

91. W 2011 roku naukowcy odkryli gwiazdę zwaną Tatooine. Nazwa jej pochodzi z Gwiezdnych Wojen. Gwiazdę która otacza dwuskładnikowy układ gwiazdowy czyli system dwóch gwiazd krążących wokół siebie pod wzajemną grawitacją.

92. Naukowcy wierzą, że gdyby cały lód na polarnych czubkach Marsa został stopiony, pokryłby on całą planetę wodą do wysokości 30 metrów.

93. Księżyc Saturna, Tytan, jest jedynym ciałem w naszym układzie słonecznym poza Ziemią, które ma ciecz na powierzchni.

94. Każda swobodnie przemieszczająca się ciecz w przestrzeni kosmicznej zamienia się w kulkę z powodu napięcia powierzchniowego.

95. Ziemia, Mars, Merkury i Wenus nazywane są wewnętrznymi planetami, ponieważ są najbliżej słońca.

96. Wiemy więcej o przestrzeni kosmicznej niż o naszych oceanach.

97. Jedyny satelita wystrzelony przez Wielką Brytanię nosił nazwę Czarna Strzała. Czarna strzała powstała w latach sześćdziesiątych XX wieku i była używana do czterech startów w latach 1969-1971.

98. Naukowcy uważają, że w naszym układzie słonecznym jest dziewiąta planeta, która jest około 10 razy większa niż ziemia. Nie udało im się jeszcze jej zaobserwować, ale wiedzą, że jest tam z powodu jej grawitacyjnego oddziaływania na inne obiekty.

99. Szansa śmierci przez odpady kosmiczne w kosmosie wynosi 1 na 5 miliardów.

100. W 1997 r. 3 mężczyzn z Jemenu próbowało pozwać NASA o inwazję na Marsa, twierdząc, że odziedziczyli ją po swoich przodkach 3000 lat temu.

101. Gdybyś jechał z prędkością 121 km na godzinę, podróżowanie po jednym z pierścieni Saturna zajęłoby 258 dni.

102. Uran jest najzimniejszą planetą w naszym układzie słonecznym, mimo że Neptun jest dalej od słońca.

103. Pas asteroidowy pomiędzy Jowiszem i Marsem nie jest pozostałością po zniszczonej planecie, jak wcześniej uważano. Jest to w rzeczywistości szczątki planety, które nigdy nie powstały dzięki masie Jowisza.

4.7/5 - (liczba ocen: 208)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.