103 niezwykłe ciekawostki o planetach

51. John Couch Adams obliczył istnienie Neptuna, używając matematyki przed obserwacją planety.

52. Jest jedna egzoplaneta zwana „COROT-7b”, na której padają skały zamiast deszczu. Jego temperatura powierzchni jest wystarczająco wysoka, aby kamienie mogły odparować, skraplać się do powietrza i ponownie padać.

53. Potwierdzono, że meteoryty, które spadły na Ziemię w Maroku pochodziły od Marsa. Prawdopodobnie został on wyrzucony z powierzchni planety podczas dawnego uderzenia asteroidów.

54. Istnieją planety poruszające się w przestrzeni całkowicie samotnie, nie orbitując wokół żadnych gwiazd. Możliwe jest również, że niektóre z tych planet mogą podtrzymywać życie.

55. Naukowcy odkryli planetę wielkości Neptuna (GLIESE 436 B), która jest piętnaście razy bliżej swojej gwiazdy niż Merkury jest do naszego słońca. Jest ona pełna wody, ale ze względu na jej dużą grawitację, woda jest gęsto spiętrzona, ciągnięta w kierunku jądra, podobnie jak lód o temperaturze 439 stopni Celsjusza. Znany jest jako palący się lód.

56. Saturn ma księżyc nazwany Mimas i ma krater, który sprawia, że wygląda przez tp jak Gwiazda Śmierci.

57. Wehikuł kosmiczny Kepler firmy NASA odkrył olbrzymią planetę oddaloną o 750 lat świetlnych od Jowisza, która jest czarniejsza od węgla. Jest to najciemniejsza planeta odkryta przez naukowców. Odzwierciedla mniej niż 1% padającego na nią światła słonecznego.

58. Neptun utrzymuje rekord dla najsilniejszych wiatrów w naszym układzie słonecznym. Wieje tam nawet z prędkością 2200 km/h.

59. Cztery planety w naszym układzie słonecznym znane jako giganty gazowe to Jowisz, Neptun, Saturn i Uran.

60. Uran ma 27 odkrytych do tej pory księżyców.

61. Dzień na Plutonie trwa 6 dni i 9 godzin.

62. Na Marsie znajduje się duży otwór o szerokości 150 metrów, którego dno nie było jeszcze widoczne.

63. Wenus obraca się na swojej osi tak powoli (6 km na godzinę), że przeciętny człowiek mógł go łatwo wyprzedzić.

64. Technicznie, nasza planeta znajduje się w atmosferze Słońca.

65. Triton, jeden z księżyców Neptuna, stopniowo zbliża się do otaczającej go planety. Naukowcy twierdzą, że w końcu Triton będzie tak blisko Neptuna, że zostanie rozerwany grawitacyjnie, a Neptun może skończyć z większą ilością pierścieni, niż ma obecnie Saturn.

66. Jedynym dużym księżycem w naszym układzie słonecznym, który orbituje w przeciwną stronę naszej planety jest księżyc Neptuna, Triton.

67. Charon jest jednym z księżyców Plutona i jest tylko nieznacznie mniejszy niż sam Pluton.

68. Gdyby nasza planeta miała o 50% większą średnicę, nie bylibyśmy w stanie wkroczyć w przestrzeń kosmiczną, przynajmniej wykorzystując obecne technologie rakietowe, ze względu na skalę wymagań paliwowych dla rakiet.

69. Planeta Wenus jest niemal identyczna pod względem wielkości z Ziemią. Ich promień „różni się rozmiarem zaledwie o 323 kilometry, przy czym Ziemia jest większa.

70. Stacja Kosmiczna ISS jest największym obiektem, jaki kiedykolwiek został wysłany w przestrzeń kosmiczną.

71. Wenus jest jedyną planetą, która kręci się do tyłu względem innych planet.

72. Naukowcy praktykują misję na Marsa, żyjąc w sercu Antarktydy, aby zobaczyć skutki skrajnej izolacji.

73. Siła grawitacji może czasami spowodować rozerwanie komet.

74. Księżycowy Tytan Saturn ma tak gęstą atmosferę (1,5 Atm) i tak niską grawitację (0,138 G), że gdybyś przywiązał skrzydła do rąk, łatwo byś mógł latać.

75. Pluton jest mniejszy niż księżyc Ziemi.

4.7/5 - (liczba ocen: 208)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.