103 niezwykłe ciekawostki o planetach

26. W ciągu ostatnich 7 lat ludzkość odkryła 43 potencjalnie nadające się do zamieszkania planety.

27. 1 Kwietnia 1976, BBC przekonało wielu słuchaczy, że specjalne ułożenie planet tymczasowo zmniejszy grawitację na Ziemi. Linie telefoniczne zostały zalane dzwoniącymi, którzy twierdzili, że odczuwali efekty.

28. Sonda Mariner 1, która miała być przeznaczona do orbitowania Wenus, nie powiodła się z powodu braku łącznika (-) w wierszu kodu, co czyni ją najdroższą literówką w historii.

29. W momencie narodzin układu słonecznego była to gęsta chmura gazu i pyłu, która wirowała we wszystkich kierunkach wokół nowej gwiazdy. W miarę jak cząstki chmur wbijały się w siebie nawzajem. Z biegiem czasu spowodowało to, że chmura spłaszczała się w dysk, przez który uformowały się planety.

30. Niektóre z planet przypominających Ziemię potencjalnie mogą być znacznie bardziej gościnne niż Ziemia.

31. W 2012 r. Biały Dom odpowiedział na petycję o zbudowanie Gwiazdy Śmierci, stwierdzając, że „administracja nie popiera wysadzania planet” i że nie finansuje broni „z podstawową wadą, którą może wykorzystać jednoosobowy statek gwiazdowy”.

32. Astronomowie odkryli planetę o nazwie HD189733b, na którą padają boczne deszcze szklane (krzemianowe) w wiejących 7000 km na godzinę wiatrach. Daje to planecie niebieski odcień. Od nas jest oddalona o 63 lata świetlne.

33. NASA odkryła planetę „Waterworld” o nazwie GJ1214b oddalona o 40 lata świetlne, która może zawierać egzotyczne materiały, takie jak „gorący lód” czy „superpłynna woda”.

34. 51 Pegasi B jest olbrzymem gazowym zlokalizowanym w odległości 440 lat świetlnych od nas, o temperaturze dochodzącej od 1000°C do 2000°C.

35. Gdyby Ganymede nie był księżycem Jowisza, musiałby być uważany za planetę, ponieważ jest większy niż Merkury.

36. Jowisz kurczy się z szybkością około 2 cm rocznie, ponieważ planeta emituje więcej ciepła niż Słońce.

37. Pierwszym stworzonym przez człowieka samolotem, który wylądował na innej planecie i wysłał dane, był radziecka Wenera 7 w 1970 roku. Po wylądowaniu na Wenus, statek wysłał dane z powrotem przez tylko 23 minuty, przypuszczalnie dlatego, że wylądował z boku.

38. Naukowcy oszacowali, że w samej Drodze Mlecznej jest prawie 2 miliardy planet przypominających ziemię.

39. Katolicki biskup o nazwisku Robert Grosseteste opisał narodziny Wszechświata w eksplozji i krystalizacji materii w celu uformowania gwiazd i planet w zespole zagnieżdżonych kul wokół Ziemi w 1225 r. n.e., około czterech wieków przed Newtonem opisał grawitację i siedem wieków przed teorią Wielkiego Wybuchu.

40. Ślady stóp i ślady po oponach pozostawione przez astronautów na księżycu pozostaną tam aż ktoś zmieni lub usunie, ponieważ nie ma tam wiatru.

41. Dwa księżyce w naszym układzie słonecznym (Ganymede & Titan) są faktycznie większe od planety Merkury.

42. Naukowcy uważają, że orbita Jowisza ma 67 księżyców, jednak tylko 53 z nich zostały nazwane.

43. Dzień na marsie trwa 24 godziny, 39 minut i 35 sekund.

44. W 2013 r. armia indyjska przez sześć miesięcy obserwowała „chińskie samoloty szpiegowskie”, które łamały jej przestrzeń powietrzną. Później dowiedzieli się, że rzeczywiście oglądają Jowisza i Wenus.

45. NASA’s Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) zadeklarowała, że znaleźli dowody na znaczne ilości wody na Księżycu.

46. Słońce wykonuje pełną rotację raz na 25-35 dni.

47. Europa buduje niezwykle duży teleskop europejski, który będzie wytwarzał obrazy piętnastokrotnie ostrzejsze niż teleskop kosmiczny Hubble, być może umożliwi to obserwację eksoplanet przypominających Ziemię. Pierwsze zdjęcia zaplanowano na 2024 rok.

48. Nasz księżyc ma około 4,5 miliarda lat.

49. Istnieje więcej wulkanów na Wenus niż na jakakolwiek innej planecie w naszym układzie słonecznym.

50. Niebieski blask Uranu sprowadza się do metanu w atmosferze, który przefiltrowuje całe czerwone światło.

4.7/5 - (liczba ocen: 208)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.