Najwspanialsze wakacyjne trasy

Wakacje tuż tuż i wiele osób zastanawia się już nad tym, gdzie spędzić w tym roku wakacyjny urlop. Największym zainteresowaniem jak co roku, cieszą się wycieczki organizowane przez biura podróży do takich krajów jak Chorwacja, Grecja, Turcja czy Egipt. Jednak aby spędzić niezapomniane wakacje, które na długie miesiąca zapadną głęboko w pamięć wcale nie trzeba podróżować do krajów egzotycznych. Polska również ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych zakątków. Poniżej lista kilku pomysłów na wyjątkowe wakacyjne trasy po Polsce!

1. Bieszczady – królestwo połonin, żubrów i zakapiorów

bieszczady

Bieszczady od kilku lat cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem wśród turystów. Obecnie trudno jest uwierzyć w to, że jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych mało kto wybierał się na wakacje w ten południowo – wschodni region naszego kraju. Wówczas Bieszczady słynęły z raczej kiepsko rozwiniętej infrastruktury i dzikiej natury. Fakt jest taki, że natura do tej pory w wielu miejscach nie została tknięta przez rękę człowieka, a warunki turystyczne bardzo się poprawiły. Zarówno w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych leżących nad Zalewem Solińskim, jak i w niewielkich wioskach zlokalizowanych w Bieszczadach wysokich powstało wiele pensjonatów turystycznych o bardzo wysokim standardzie. Również baza gastronomiczna znakomicie się rozwinęła – w niemal każdej wiosce można skosztować pysznych, regionalnych potraw przyrządzanych z miejscowych składników. Prawdziwym przysmakiem jest tu na przykład kotlet zakapiora czy placek po bieszczadzku.

Bieszczady w swej przepięknej krasie mają do zaoferowania wszystkim turystom przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki, które roztaczają się z szerokich połonin. Jednak walory przyrodnicze tego regionu, to nie jedyny powód dla którego warto odwiedzić Bieszczady. Znajduje się tu również wiele atrakcji – zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych wczasowiczów. Wśród najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie warto wymienić między innymi: przejazd bieszczadzką kolejką wąskotorową, zagrodę zachowawczą żubrów, ogrody biblijne, schronisko Chatka Puchatka, malownicze trasy rowerowe czy szlak drewnianych cerkwi.

2. Podlasie – nieodkryte piękno natury

podlasie

Trochę zapomnianym regionem w naszym kraju jest Podlasie. Zasadniczo, jedynym obszarem znajdującym się na Podlasiu, który przyciąga turystów o każdej porze roku jest Puszcza Białowieska, której najbardziej rozpoznawalnym symbolem są żubry. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że walory turystyczne Podlasia nie ograniczają się do kilku hektarów Puszczy. Przebywając w okolicy warto wybrać się kilkadziesiąt kilometrów na północ aby wypocząć nad największym sztucznym zbiornikiem wodnym w okolicy.

Jezioro Siemianówka powstało aby usystematyzować nurt dzikiej Narwi wpadającej w tym miejscu do Polski. Przy okazji powstał zalew wodny idealnie nadający się do rodzinnego wypoczynku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nad Siemianówką działa jedno z niewielu zupełnie darmowych pól namiotowo – campingowych w Polsce. Na wyznaczonym, gminnym terenie znajduje się kilkadziesiąt przyłączy do wody oraz prądu oraz parking imponujących rozmiarów. W najbliższej okolicy jest również piaszczysta plaża oraz drewniany pomost z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Ciekawą atrakcją w okolicy jest również most kolejowy przechodzący przez całą szerokość jeziora. Linia ta od kilku lat jest zamknięta dla ruchu pociągów, za to stanowi ciekawe miejsce do spacerowania.

Wybierając się jeszcze kilkanaście kilometrów na północ od Siemianówki, turyści mają okazję trafić na jedyny w swoim rodzaju szlak kultury tatarskiej w Polsce. Znajduje się na nim kilka wiosek zamieszkałych w znacznej mierze przez ludność pochodzenia tatarskiego. Mieszkańcy tej okolicy kultywują tradycje swoich przodków, spożywając potrawy przygotowane głównie na bazie baraniny oraz odwiedzając meczety. Regionalnych potraw tatarskich można skosztować w miejscowych restauracjach.

3. Lubelszczyzna i Roztocze – klimaty sielskie i anielskie

Dysponując większą ilością czasu – minimum wolnym tygodniem – warto wybrać się na wycieczkę objazdową po Lubelszczyźnie i Roztoczu, aby docenić walory turystyczne jakie przed swoimi gośćmi roztacza Polska wschodnia. Zarówno w okolicach Lublina, Zamościa, Chełma czy Kazimierza Dolnego nad Wisłą działa doskonale rozwinięta baza turystyczna. Nocleg znaleźć można w obiektach o różnym standardzie – najtańszy wypoczynek dostępny jest na polach namiotowych, z kolei pełny luksus czeka na gości w eleganckich hotelach. Zwiedzając Polskę wschodnią koniecznie po jednym dniu należy przeznaczyć na dokładne zwiedzanie Lublina i Zamościa.

W obydwu tych miastach centralną, najbardziej turystyczną częścią jest rynek. W Zamościu jest on o wiele bardziej okazały niż w Lublinie, jednak i tu, i tu można na chwilę zatrzymać się w zadumie nad zamierzchłymi czasami. Kolorowe kamienice, brukowane ulice oraz festiwale historyczne organizowane w wakacje z łatwością pomogą przenieść się do czasów historycznych. W Zamościu warto odwiedzić również pozostałości twierdzy oraz miejscowe muzeum.

Na szczególną uwagę zasługuje także Roztocze. Jest to przepiękna kraina porośnięta w większości lasami, po których można zarówno spacerować bez końca jak i jeździć na rowerze. Trasy rowerowe są doskonale przygotowane – gęste oznakowanie ułatwia nawigację osobom początkującym w turystyce rowerowej. Zapach świeżego lasu, jagody rosnące na niewielkich krzakach oraz leśne grzyby – takie dary natury czekają na wszystkich gości odwiedzających okolice Zwierzyńca.

3.2/5 - (liczba ocen: 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.