Polska

5 Najsłynniejszych Zamków Królewskich w Polsce

zamek książ

Polska to kraj z bogatą historią. Na przestrzeni stuleci rządziły nią dynastie Piastów, Andegawenów i Jagiellonów, ale nie tylko oni miewali do dyspozycji zamki i pałace. W pięknych posiadłościach mieszkały również księżniczki i dobrze urodzeni. Jakie są najpopularniejsze zamki w Polsce?

Poniżej znajduje się lista pięciu wybranych budowli.

1. Zamek Książ

Zamek Książ znajduje się w wałbrzyskiej dzielnicy Książ i od lat przyciąga turystów z całego świata. Przyciąga ich nie tylko piękna budowla mieszająca barok, gotyk i neorenesans, ale również niesamowita legenda księżnej Daisy. Na terenie zamku znajduje się około sześciuset pomieszczeń razem z pomieszczeniami gospodarczymi.

Już na początku XVII wieku zamek stał się własnością rodu Hochberg, ale dopiero Maria Teresa Cornwallis West, znana jako Daisy, miała zostać legendą tego miejsca. Księżna pszczyńska pojawiła się na zamku pod koniec XIX wieku. Za jej czasów wśród gości w Książu był sam Winston Churchill, a jej sznur pereł od długości siedmiu metrów do dziś nie został odnaleziony. Nie wiadomo nawet, gdzie w latach czterdziestych XX wieku pochowano samą Daisy, chcą uchronić jej grób przed grabieżami Armii Czerwonej.

2. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku jest nie tylko największym zamkiem w Polsce, ale również największą twierdzą gotycką w całej Europie. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a co roku odwiedzają go tłumy turystów. Zamek był wznoszony od XIII do XV wieku przez zakon krzyżacki. Stanowił również siedzibę władz Prus Królewskich.

Do dziś znajdują się tutaj rzeźby krzyżackich żołnierzy. Podczas drugiej wojny światowej, Adolf Hitler zarządził, aby odbywały się tutaj pielgrzymki młodzieży hitlerowskiej.

3. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu jest jedną z największych atrakcji całej Polski i symbolem Krakowa. To tutaj urzędowali władcy z dynastii Piastów, a na miejscu wciąż znajdują się eksponaty ze średniowiecza.

Odbywają się tutaj również czasowe wystawy. Jego powierzchnia wynosi ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych, a w środku znajduje się siedemdziesiąt jeden sal wystawowych, które rocznie ogląda milion turystów.

4. Zamek Piaskowa Skała

Zamek Piaskowa Skała znajduje się na terenie wsi Sułoszowa na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z początków XIV wieku, a na przestrzeni lat z powodzeniem przekształcono go w renesansową rezydencję.

Zamek ściśle wiąże się z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. To tutaj odbyły się dwie ważne bitwy powstania styczniowego. W jego kryptach znajdują się sarkofagi z XVII wieku.

5. Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie został wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku, a inicjatorem jego powstania był Stanisław Krasicki. Ze względu na cztery różne wieże narożne, zwane Królewską, Szlachecką, Boską i Papieską, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych zamków w tej części Europy.

Zamek otoczony jest obszernym parkiem, a od 2018 roku nosi status Pomnika Historii.