Najlepsze trasy rowerowe w Katowicach

trasy rowerowe katowice

Wycieczki rowerowe to jedna z form spędzania wolnego czasu i korzystania z wakacyjnej pogody. Wspólne odkrywanie regionalnych tras to pomysł, z którego chętnie korzystają mieszkańcy Katowic. Wokół tego śląskiego miasta znajduje się wiele ciekawych tras rowerowych. Nawet jeśli dobrze nie znamy Katowic, szlaki rowerowe są dobrze oznakowane. Jakie są najlepsze trasy rowerowe Katowice?

Katowice mają dobrze rozbudowaną sieć dróg rowerowych. Wycieczkę rowerową w Katowicach można rozpocząć od katowickiego rynku, by po kilku chwilach wjechać w bujną zieleń Doliny Trzech Stawów. Stąd można dojechać do stawu Upadowego, który jest pozostałością po zlikwidowanych wyrobisku. To tylko jedna z propozycji wycieczki rowerowej po samych Katowicach. Co jeszcze można zwiedzić na rowerze w okolicy?

Trasy rowerowe w okolicach Katowic

1. Katowice – Zalew Rybnicki

Licząca 57 kilometrów trasa, wiedzie z Katowic z Parku Powstańców Śląskich nad Zalew Rybnicki. W trakcie wyprawy mijamy wiele ciekawych miejsc. Należą do nich między innymi: Pomnik Generała Jerzego Ziętka, Kościół Św. Piotra i Pawła w Mikołowie, Obelisk Pamięci 446 Ofiar Auschwitz-Birkenau w Rybniku. Trasa jest średnio wymagająca. Podczas wycieczki rowerzyści przejeżdżają przez kilka ciekawych miast śląskich. Sam Zalew Rybnicki to miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy, by odpocząć po całym tygodniu na łamach przyrody.

2. Katowice – Wesoła Fala

Nie jest to długa i wymagająca trasa. Liczy 14 kilometrów. Jednak ilość ciekawych punktów na drodze, przy których warto się zatrzymać, powoduje, że czas przejazdu wynosi około 3 godzin. Punktem startowym jest Hotel Plus Katowice. Po drodze warto zobaczyć Dolinę Trzech Stawów, czyli malowniczy kompleks rekreacyjno-sportowy, który jest popularnym miejscem wypoczynkowym w Katowicach. Park Giszowiecki to kolejna atrakcja, warta obejrzenia na trasie wycieczki. Po drodze miniemy również Las Murckowski, będący pozostałością Puszczy Śląskiej. Wesoła Fala to punkt docelowy tego szlaku. To 9-hektarowy zbiornik wodny.

3. Katowice – Żabie Doły

Trasa licząca 15 kilometrów. Nie jest za bardzo wymagająca, świetnie poradzą sobie z nią, okazjonalni rowerzyści. Dzięki tej trasie będzie można odkryć okolice Katowic, zwłaszcza Chorzów. Na trasie zwiedzić można Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie. To najstarszy tego typu obiekt w Polsce. W Parku Ślaskim w Chorzowie, będzie można zobaczyć Żyrafę, czyli najbardziej rozpoznawalną rzeźbę, przedstawiającą żyrafę w abstrakcyjnym ujęciu. W Chorzowie, warto także odwiedzić Śląski Ogród Zoologiczny. Miejscem docelowym wycieczki są Żabie Doły, czyli zespół przyrodniczo-krajobrazowy, znajdujący się na granicy Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich.

4. Katowice – Jezioro Przeczyckie

Trasa liczy sobie 35 kilometrów. Przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Na szlaku znaleźć można wiele intrygujących zabytków, Ciekawe miejsca, których nie można pominąć na szlaku, to Park Kresowy w Sosnowcu, który został niedawno zrewitalizowany. Pałac Schoena w Sosnowcu to ciekawy obiekt architektoniczny, w którym obecnie mieści się muzeum. W Siemianowicach Śląskich warto zobaczyć Park Pszczelnik, który został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Jezioro Przeczyckie, które jest punktem docelowym wyprawy to rozległy kompleks przyrodniczy, z malowniczymi widokami.

Katowice to miejsce, w którym rowerzyści znajdą wiele ciekawych szlaków i dróg rowerowych, które umożliwią im dotarcie do innych śląskich miasteczek. Dodatkowo w Katowicach działa system roweru miejskiego. Dzięki temu, nie trzeba mieć swojego roweru, by wybrać się w pełną ciekawych miejsc wycieczkę rowerową.

4/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.