Polska

Najlepsze Atrakcje w Ustce latem 2024

Ustka

Ustka to nadmorskie miasto położone na północy Polski, w województwie pomorskim. Jest znane z pięknych plaż, malowniczych widoków i atrakcyjnych miejsc spacerowych. Miasto oferuje wiele atrakcji w letnie wakacje, w tym letni deptak, a także port jachtowy i liczne restauracje oraz bary. Ustka jest również popularnym celem turystycznym ze względu na piękne krajobrazy i szerokie możliwości rekreacji. Wybierając się do Ustki, można również odwiedzić liczne zabytki, w tym zamek, drewniane kościoły i stary rynek. Oto najlepsze atrakcje w Ustce jakie możemy zobaczyć latem 2024 roku:

1. Morze Bałtyckie

Niewątpliwie największa atrakcją Ustki latem oraz celem wielu wycieczek i pobytów wczasowych jest relaks nad Morzem Bałtyckim. Usteckie plaże należą do wyjątkowo czystych i zadbanych. Turyści znajdą na nich dużo miejsca. Plaże były wielokrotnie nagradzane odznaczeniem Błękitnej Flagi, przyznawanym dla najbezpieczniejszych i najczystszych miejsc w Europie.

2. Latarnia morska

Latarnia jest zlokalizowana przy wschodnim falochronie, nieopodal ujścia Słupi do morza. W pobliżu mieści się również port pasażerski. Obiekt składa się z ośmiokątnej wieży i niższego, przylegającego do niej budynku latarników. Dodatkowo interesująca jest duża ilość gzymsów, różnego rodzaju okien oraz daszków. Na szczyt wieży prowadzą betonowe oraz metalowe schody. Przez umieszczone w galerii szyby możemy obserwować układ soczewek. Od 1993 roku latarnia jest wpisana do rejestru zabytków. Wysokość latarni to 19, 5 metra, a z jej wieży roztacza się wspaniała panorama na morze, plażę oraz obecny nieopodal port pasażerski.

3. MegaLandia Park

To naprawdę wspaniałe miejsce, gdzie małe dzieci mogą się rozbiegać, bawić i robić zdjęcia przy różnych eksponatach. Dodatkowo w cenie czasami jest okazja obejrzeć występ magika – świetny pomysł. Uważam, że Megalandia to miejsce naprawdę fantastyczne. Jest tam wiele miejsc do zwiedzania, a wokół panuje przyjemna atmosfera, idealna na spacer. Warto odwiedzić Megalandię, zwłaszcza będąc na wakacjach w okolicy. Adres: Ustecka 8, Przewłoka

4. Bunkry Bluchera

W latach 30 XX wieku władze hitlerowskie planowały zbudować w ówczesnym Słupioujściu (tamtejsza nazwa Ustki) zbudować wielki port handlowy. Miały przez niego być kierowane niemieckie towary do Wolnego Miasta Gdańska. Celem było ominięcie polskiego korytarza oddzielającego III Rzeszę od Prus Wschodnich. Miało to pozwolić na uniknięcie opłat tranzytowych.

Port o takim położeniu musiał być strategicznie chroniony. Postanowiono, więc zbudować w wielkiej tajemnicy stanowiska baterii zaporowej i przeciwlotniczej oraz bunkry. Do dzisiaj nie jest do końca jasne, czy budowa została przeprowadzona do końca. Wiadomo jedynie, że miejsce to okazało się całkowicie nieprzydatne i w 1939 roku nie oddano z niego ani jednego strzału.

Mimo tego, że bateria miała ściśle tajny charakter polski Sztab Główny doskonale wiedział o jego istnieniu. Informacje te jednak nie zostały nigdy użyte, gdyż budowla miała charakter obronny, a to nie Polska była agresorem podczas II wojny światowej. Jednak polski agent Heinrich Katlewski przypłacił dostarczenie informacji o położeniu bunkrów głową.
Po wojnie bunkry krótko były w rosyjskich rękach, a następnie zostały zasypane przez piaski wydm oraz porośnięte przez las. Dopiero po latach zaczęły być one interesujące dla badaczy, którzy podjęli się ich oczyszczenia, badania oraz udostępnienia dla turystów.

Na terenie baterii są obecne tablice informacyjne oraz działa z demobilu. Udostępniono również stragan z pamiątkami i militariami dla turystów.

5. Syrenka Ustecka

Syrenka jest usytuowana na wschodnim falochronie i zgodnie z legendą wypatruje powracających do domu rybaków. Pomnik został wybudowany w 2010 roku dzięki hojności mieszkańców oraz firm z regionu. Lokalizacja została wskazana przez mieszkańców Ustki. Syrenka znajduje się w miejscu, w którym pierwotnie był umiejscowiony pomnik Jana Nepomucena.

Legenda mówi, że będąc w Ustce należy potrzeć biust Syrenki. Uważa się, że Syrenka jest w stanie spełnić jedno życzenie osoby, która o to prosi.

6. Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej

Ławeczka ta powstała z inicjatywy Urzędu Miasta podczas modernizacji Parku Zdrojowego. Została ona zaprojektowana przez poznańskiego rzeźbiarza Rafała Nowaka przy współpracy z odlewnikiem Piotrem Garstką. Przypomina ona zwój taśmy filmowej, a Irena Kwiatkowska zajmuje jej lewą stronę, prawa jest zostawiona dla drugiej osoby.

7. Port w Ustce

Pierwsze doniesienia o istnieniu portu w tej lokalizacji pochodzą z XIV wieku. W 1337 roku po podpisaniu umowy ze Święcami rozpoczęto budowę falochronów. Pierwotnie załadunek i rozładunek statków odbywał się w przystani w Słupsku, do którego statki były przeciągane rzeką. W XVIII wieku za sprawą decyzji Fryderyka Wilhelma II nastąpiła rozbudowa portu oraz podniesienie rangi przemysłu stoczniowego. W 1961 roku formalnie ustanowiono port morski w Ustce. W latach 70 XX wieku istniały niezrealizowane plany budowy dużej stoczni. W latach 80 XX wieku dokonano rozbudowy falochronów.

8. Muzeum Ziemi Usteckiej

Muzeum powstało w 1993 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ustki. Budynek muzeum jest repliką XVIII wiecznego ryglowego domku. Obecne są tutaj interesujące wystawy. Jedną z nich jest ekspozycja przedstawiająca ubiory kobiet zamieszkałych te rejony w latach 70 i 80 XX wieku. Ze względu na małą dostępność ubrań w tamtych czasach niewiasty były skazane na własną zaradność. Niektóre z nich korzystały z usług profesjonalnych krawcowych, inne szyły same. Pomocą służyły tutaj liczne samouczki i poradniki, takie jak „Burda”, „Tylko dla Ciebie”. Obejrzeć można kreacje przemysłu odzieżowego z takich firm jak „Moda Polska”, „Telimena”. Stroje przedstawione na wystawie są autentyczne i jeszcze kilkanaście lat temu były spotykane na ulicach miasta.

Obecne są tutaj również liczne eksponaty związane z historią Ustki oraz wystawy w stylu marinistycznym np. ekspozycja węzłów marynarskich oraz statków. Podziwiać również można rzeczy z usteckiego kąpieliska, a także dokładnie przestudiować jego historię.